Meteoroloji’den Şarki Karadeniz’deki 4 İl İçin Akva Yağmur Uyarısı

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin’de ferda üzere kuvvetli yağmur beklendiğini duyurdu. Meteoroloji’den yapılan açıklamada dört iklim amacıyla “Sel, taşkın, sebep, göçü, evcil meşgul yağışı, bodur süreli fırtına ve ulaşımda aksamalar kadar olumsuzluklara karşı titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir” uyarısı yapıldı.

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü, Gün Doğusu Karadeniz kıyılarındaki illerde erte amacıyla akva yağmur uyarısında bulundu. Meteoroloji’den yapılan izah şöyle:

“Yapılan serencam değerlendirmelere bakarak, erte (Veriş) sabahleyin evvel saatlerden itibaren Doğu Karadeniz kıyılarında görülecek sağanak ve gök patırtılı bora yağışların, Giresun’un maşrık, Trabzon’un gün batısı ve şark ilçelerinde akva (25-60 kg/metrekare), Rize çevrelerinde haddinden fazla kuvvetli ve kırıcı (60-110 kg/metrekare),  Artvin’in lep kesimlerinde saha saha begayet (110 kg/metrekare gövde) olması beklendiğinden baskın, taşma, saika, heyelan, evcil mahmul yağışı, gelişmemiş mütemadi fırtına ve ulaşımda aksamalar kadar olumsuzluklara alın tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.”

Share: