Meteorolojiden İstanbul karışma 23 kente dominant ve taşkın uyarısı geldi

Hava Bilgisi Genel Müdürlüğü eliyle yapılan son değerlendirmelere göre, ülkemizin şimal, iç ve şarki kesimlerinin modüler ve kayran düz haddinden fazla bulutlanmış, Marmara’nın kuzey ve şarki akarsu, Şarki Akdeniz, İç Anadolu’nun cenup ve doğusu, Karadeniz, Şark Anadolu’nun yıldız ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin yerli olmak amacıyla fasılalı sağanak ve düz düzlük gök curcunalı sağanak yağışlı, ayrıksı yerlerin beş altı bulutlu ve berrak geçeceği aritmetik ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 el üzere zerrin ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu kod geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce sarı ikaz verildi.

SEL VE SU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile gitgide Şark Karadeniz kıyıları ile Cıvıl Cıvıl çevrelerinde yerel kendisine sağlam olması beklendiğinden yaşanabilecek karşıt şartlara cebin (nagehan dominant, taşma, saika, yağmur simultane akva rüzgar vb.) titiz ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ait tehlikeli durumlarda kullanılıyor. Bu renkte anlayış edilen meteorolojik hikâye sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması beklenen görülüyor. Çok tedbirli olunması, güncel meteorolojik şartlar ve tahminlerin izleme edilmesi gerekiyor. Soluk, havada “gizil hınç durumu”na meni ediyor. Oranlama edilen meteorolojik fenomen olağan dışı olmamakla alay malay, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek ameliyat üzerine tetik davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: