Mersin Ağacı malumat! Artistik Cimnastik Dünya Kupası Sazak’de başlıyor

– Artistik Cimnastik Acun Kupası Mersin’bile başlıyor

25 ülkeden 98 sporcu kupada madalya almak için arak dökecek

Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen:

“Madalyalar bekliyoruz”

MERSİN – Mersin’in sülale sahipliğinde bu sene 5’incisi gerçekleştirilecek Sanatlı Cimnastik Dünya Kupası eliminasyon müsabakalarıyla başlayacak. 25 ülkeden 98 sporcunun katıldığı turnuva, 3 ahit sürecek.

Arsıulusal Cimnastik Federasyonu eliyle planlı Artistik Cimnastik Dünya Kupası, Mersin Ağacı Olimpik Cimnastik Salonu’nda yapılacak. Yürek öncesi ayrımsız otelde basın toplantısı düzenleyen Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, Mersin’in kendileri için haddinden fazla yetişkin bire bir site olduğunu söyledi. 5’incisini birleştirme ettikleri bu acun kupasını temas yıl elçi sayısını artırarak yapmaya bitmeme ettiklerini kaydeden Çelen, “İlk senelerde yaptığımız yarışmaları hatırlıyorum ve bu kadar çok katılım olmuyordu. gün günden, yıldan yıla bizim bu yaptığımız organizasyonların kalitesi, düzenliliği, Sazak halkının gösterdiği bent, amme kurumlarının verdiği katkılar ve bizim ısrarla Sazak’üstelik aranjman talebimiz hem olumlu karşılandı. Gelişigüzel yılda daha kaliteli arkaç geliyor. Bu yıl bir nice ülkeden çıktı katılımcılar gelmeye başladı. Çokça nitelikli sporcular acun kupamıza gelmeye başladı. Bizim sporcularımız de buradalar. Bütünü bizim gözümüzü kamaştırıyorlar. Imdi acun yıldızı oldular. Burada 1-2 sporcuyla katıldığımız acun kupasından, bugün çıktı masayı doldurur hale geldik. Biliyorsunuz hep sporcuların temeli 3 yaşında başlıyor ve çok detaylı yıllar devam fail düzen bağı, olimpiyatların asıl branşlarından ayrımsız tanesi. Tığ Cimnastik Federasyonu namına tıpkı zamanda kendimize tıpkı sportmen fabrikası görevi üstlendiğimizi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

“120 bin lisanslı sporcuya ulaştık”

Imdi alım çalım nazir sporcularının dahi olduğunu vurgulayan Çelen, “Acun, Avrupa şampiyonlarımız var. Olimpiyat madalyalı sporcularımız oldu. Çıktı Türkiye’nin tanıdığı felek sporcularımız oldu ve buda bizim sorumluluğumuzu gün günden artırdı. Bağımlı biz Mersin Ağacı’i seçmemizin genişlik şişman nedeni, biliyorsunuz kim Akdeniz Oyunlarında yapılan benzeri cimnastik salonu var. Mersin’de tek cimnastikçi yoktu günden güne haddinden fazla kalabalık kulüpler ve sporcular olmaya başladı. Üste imdi Mersin’den Milli Takıma sporculara gelmeye başladı. Bağımlı Türkiye Cimnastik Federasyonu yerine sonuç 8 yılda 12 ilden 81 kentte, bin 200 lisanslı sporcudan, 120 bin lisanslı sporcuya, 600 müsabık sporcudan, 25 bin yarışmacı sporcuya gelen bir yapımız oluştu. Bugün burada sanatlı cimnastik için buradayız ama bizim birçok branşımız daha var” ifadelerini kullandı.

“Sporcularımızdan finaller ve madalyalar bekliyoruz”

Bu kupada hedeflerinin çokça iri olduğunun altını çizen Çelen, “Sporcularımızdan finaller ve madalyalar bekliyoruz. Tabi bu yarışmadan bilahare bizim asıl hedefimiz olan İngiltere’üstelik aynı dünya şampiyonamız var. Olimpiyatların önce eleme müsabakaları yapılacak. Bu yarışmalar bizim için bütün tedarik müsabakaları görevi görüyor. O bakımdan sporcularımızın hepsine başarılar diliyorum. Umarım finallerde tekmil sporcularımız madalya alır ve İstiklal Marşımızı okutur, Türk halkını benzeri kere henüz gururlandırır” diyerek konuştu. Arsıulusal Cimnastik Federasyonu Erkekler Sanatlı Cimnastik Ustalık Kurul Başkanı Arturs Mickevics ise Türk Cimnastik Federasyonu ile çokça art düzeyde ilişkileri olduğunu belirterek, “Birçok şampiyona bu yüzden Türkiye’üstelik yapılıyor. Alelhusus sonuç yıllarda Türk cimnastikçilerinin Avrupa’de, Akdeniz Oyunları üzere büyük organizasyonlarda kızıl madalya almaları bizi de bahtiyar ediyor. Bundan sonraki süreçte üstelik Türk cimnastiğiyle dal kola çokça yavaş icraat yapacağız” şeklinde konuştu.

Ferhat Arıcan: “Dünya Şampiyonasında mızıka kendisine evvel 8’e girip acun finali fethetmek istiyoruz”

Milli sporcu Ferhat Arıcan da burada yarışmaktan haddinden fazla mutlu olacağına aksan yaparak, “Acun Kupası’nın 5’incisini düzenliyoruz. Bu de organizasyonu gani yaptığımızın göstergesidir. Seneye Antalya’birlikte Avrupa Şampiyonası yapılacak. O yüzden yalnız Türk cimnastiğinin çabucak sportif anlamda başarıları değil kombinezon anlamında da kudretli olduğumuzu beyan etmek istiyorum. Acun Şampiyonası öncesi akıbet provamız. O yüzden bando için çok büyük tıpkısı yarış. Bu yarışmada Dünya Şampiyonasında yapacağımız serileri deneyeceğiz. Şu anda takımımız amade. Bu sene takım kendisine çokça iri başarılar elde ettik. Takımın kaptanı namına çekicilik duyuyorum. Şu anda arz büyük hedefimiz kaldı, Acun Şampiyonası. Dünya Şampiyonasında bando olarak önce 8’e girip acun finali yarmak istiyoruz. Bu bile tarihte bire bir önceki olacak. Ferdî adına da bağımlı kim madalyalar hedefliyoruz. O yüzden bu yarışma bizim amacıyla çokça balaban. Bu yarışmada rastgele alette madalya bekliyoruz. Zira oldukça seçkin alette haddinden fazla iyiyiz. İnşallah elimizden gelenin arz iyisini yaparak, İstiklal Marşımızı söyletip, bayrağımızı arz başkaca takip etmek istiyoruz” dedi.

Zaman başlayacak yarışmalar, 3 çağ sürecek. Organizasyonda ay ayan formayı, milli sporcular kadınlarda Hakim Tarhan, Bağlılaşım Seda Kayışoğlu, Bengisu Yıldız ve Koyu Tanrıyaşükür, erkeklerde ise Ferhat Arıcan, Ademe Asilzade, İbrahim Çolak, Mehmet Ayberk Koşak, Sercan Çıpa ile Öz Saygı Polat temaşa edecek.

Share: