Mektepli affıyla üniversiteye dönen yaşlılar yurdu sakini İstanbul’un yolunu tuttu

Kısaca 43 sene önce babasının vefatı nedeniyle eğitimini yarıda çoğaltmak zorunda artan Kahramanmaraşlı 70 yaşındaki Fahrettin Güngör, kamuoyunda “öğrenci affı” adına adlandırılan kanuni düzenlemenin peşi sıra yeniden üniversiteli oldu.

Lise eğitimini tamamlayarak 1970 yılında İstanbul Üniversitesi Ülfet Fakültesini kazanan Güngör, tıpkı müddet sonra bölümünü hâllenmek istedi ve yeniden sınava girdi. Felek Beceri Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümüne yerleşen Güngör, 1979 yılında 4’üncü sınıf öğrencisiyken babasının vefatı nedeniyle memleketi Kahramanmaraş’a döndü. Bu süreçte bazen teessürat tüvana Güngör, okulu bırakarak babasının işlerini devraldı.

Kısaca 10 yıl ticaretle uğraşan, 1989’dahi Almanya’ya anbean tıpkı kimya fabrikasında çalışan Güngör, 1994’te memlekete ahit yaptı.

Ticaret hayatının arkası sıra Güngör, kestirmece 7 yıl geçmiş Kahramanmaraş Martir Hakan Duyğal Yaşlılar Yurdu Buğulu Hizmet ve Rehabilitasyon Merkezine yerleşti.

Bu süreçte kıraat ve öğrenme hevesi hiç geçmeyen Güngör, Yükseköğretim Kurulunun kamuoyunda “mektepli affı” yerine adlandırılan kanuni düzenlemenin uygulanmasına ilişik usul ve esasları belirlenmesinin ardından darülfünun eğitimini tamamlamaya karar verdi.

Gerekli düzenlemelerin peşi sıra İstanbul’a akla yatkın yola çıkmaya hazırlanan Güngör, huzurevi idaresi vasıtasıyla düzenlenen törende kendisi üzere hazırlanan pastayı kesti, arkadaşlarıyla bir tane yegâne vedalaştı ve kaydını yaptırmak üzere Şans Maharet Üniversitesinin yolunu tuttu.

8 öğüt alacak

Fahrettin Güngör, AA muhabirine, 8 dersi kaldığı üzere çıkışlı olamadığını, yıllarca darülfünun eğitimini tamamlayamamanın üzüntüsünü yaşadığını söyledi.

Kitap okumayı sevdiği ve öğrenmeye istekli olduğu üzere eğitimini tamamlamakta zorlanmayacağını düşündüğünü nâkil Güngör, “Okumanın yaşı bulunmayan” sözüne yeryüzü iyi örneğin kendisi olduğunu vurguladı. Güngör, “Benim bu hevesim ve azmim inşallah gençlere da eş olacaktır.” dedi.

Fahrettin Güngör, “Ilkin Karı ve Içtimai Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İl Müdürü Bahtiyar Kayaç almak üzere, kurum müdürümüz ve huzurevi sakinleri beni teşvik ettiler. Ego de azim ve isteyerek başvurumun devamını ifade etmek istiyorum. Liyakatli olacağımı düşünüyorum ve ‘Yedi Adamakıllı Adam’ın şehrine diplomamla kaçmak istiyorum.” diye konuştu.

İstanbul’daki heyecan

Talih Ustalık Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümüne vasıta yaptıran Güngör, duygularını AA muhabiriyle paylaştı.

Okumanın yaşı olmadığını dile getiren Güngör, şunları kaydetti:

“Zaman ayrımsız talih doğdu ayrıntılı yıllar sonraları. Ego de o şansı görmek amacıyla 70 yaşında dahi olsam okulumu tutmak için İstanbul’a geldim. Tatlı tıpkı mutlulukla güler yüzlerle karşılaşıyorum. Kimin haberi olsa gözleri ışıldıyor. 70 yaşındaki birisinin hem bile huzurevinde kalarak okuluna sürmek isteyişinin çokça dolgunca ayrımsız şekilde karşılandığını hissettim. Tabii kim bendeki mutluluk elan çok. Çokça memnunum konumumdan. Deminden asıl hedefim okulu düğümlemek. Ondan sonraları ne peki, onun planlamasını yapmadım ama punt olursa belki bire bir şeyler yapabilirim. Benim önceki düşüncem az bıraktığım okulumun diplomasını duvara asmaktır.”

Bahçelievler Huzurevinde mihman yerine kalan Güngör, yıllar sonradan baştan okula başlayacak olmanın heyecanını yaşadığını kaydetti.

Üniversitede kendisine “amca”, “dede” diyenlerin olacağını rapor fail Güngör, “Okulu kem bırakma ve bunun mahsus ezikliğini yaşadım. Ilhak Etmek istiyorum, çıktı o mutluluğu tatmak istiyorum. Kısa tıpkısı müddet sonraları bendeki azmi ve isteği gördüklerinde ve benim bile gani mektepli olduğumu anladıklarında sonuçta ego da onların arkadaşları olarak sınıfa devam edeceğim diye bir his var içimde. Herkese mesleği ne olursa olsun eğitimlerini tamamlamalarını ve ondan sonra daha dümdüz olacağını varsayarak başvuru ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Yurtta değil huzurevinde kalacak

Ocak ve Içtimai Hizmetler Kahramanmaraş İl Müdürü Bahtiyar Kaya da Güngör’ün bu hamlesinin gençlere bereketli yeknesak olacağını söyledi.

Ev ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının bu soy girişimlere kamu destek verdiğine dikkati calip Kaya, şöyle konuştu:

“Nadir büyüğümüzü 70 yaşında İstanbul’a uzatmak bizi hüzünlendirdiği kabil siktirici gururlandırıyor üstelik… İlerleyen günlerde İstanbul’dan konuk yerine geldiğinde Kahramanmaraşlı gençlerle buluşturmak istiyoruz. Fahrettin emmi bilcümle yaşlılarımız kabilinden eşsiz aynı büyüğümüz. Bu affın çıkmasını siktirici bekliyordu, çıkmasaydı sınava gene hazırlanmak istediğini belirtiyordu. İstanbul İl Müdürlüğümüz ile dahi eş güdümlü olduk ve Fahrettin amcamız İstanbul’de huzurevlerinde mihman namına orada ikametine bitmeme edecek.”Share: