Mehmet Bekaroğlu: “Denetlenmeyen Hür Su Depoları Umum Sağlığını Tehdit Ediyor”

CHP İstanbul Mebus Mehmet Bekaroğlu, belediyelerin denetimi dışında artan mutlak akarsu depolarının halk sağlığını tehdit ettiğini belirterek, Yer Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Kurum’a ” Türkiye’de bağımsız su depolarının sayısı kaçtır? Bunlara ilgili iletim hatlarının uzunluğu hangi kadardır? Bu konuda devletin elinde gelişigüzel envanter çalışması var mıdır? Bu depoların uygunluk denetimi yapılmakta mıdır? Yapılıyorsa hangi çalım bu denetimleri ne sıklıkta yapmaktadır? Bu denetimlerden ne amme kurumları sorumludur” diye sordu.

CHP İstanbul Saylav Mehmet Bekaroğlu, belediyelerin denetimindeki akarsu depolarının dışında kalan mutlak su depolarının tek şekilde denetlenmediğini, temizliğinin ve akarsu analizlerinin yapılmadığını, bunun birlikte ahali sağlığını dokunaklı şekilde gözdağı ettiğini belirtti. Konuyla ilişkin Belde ve Kentçilik Bakanı Amaç Hava’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Hava, şu değerlendirmeleri yaptı:

“MÜSTAKİL AKARSU DEPOLARININ TAHARRI VE DENETİMİ İÇİN GENEL BİR MEVZUAT EKSİLİĞİ BAHIS KONUSU”

“17 Küçük Ay 2005 tarih ve 25730 dar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, İnsani Tüketim Gayeli Sular Hakkındaki Yönetmelik’le içmece-istimal suyunun; depoda ve iletim hatlarında fiziki, kimyevi ve mikrobiyolojik değişime uğramadan zinde ve saf haliyle tüketiminin sağlanmasının amaçlandı. Hangi var ki, günce 10 metreküpten az su sağlayan yahut 50’den bir iki gönül tarafından kullanılabilecek hür akarsu kaynağından temin edilen sular bu yönetmelik kapsamı dışında tutulmuştur. Kâh belediyeler, çıkardıkları yönetmelikle çatı içi akarsu depolarını taharri ve denetim altına almış olsalar bile günlük 10 metreküpten beş altı akarsu sağlayan yahut 50’den beş altı güç eliyle geçer not sular üzere; akarsu depolarının bakımı, temizliği, dezenfeksiyonu ile ısı yayımı hatlarının arama ve denetimi üzere genel bir mevzuat eksikliği alay konusudur.

“DAĞINIK YERLEŞİM NEDENİYLE RİZE’DE ÇOK SAYIDA MÜSTAKİL ANTREPO VAR”

Karadeniz Bölgesi ve alelhusus karışık yerleşimin olduğu Rize mülk ve ilçelerinde birçok kademe, içmece-istimal suyu ihtiyacını, evlerine andıran yerlerde yaptıkları bağımsız akarsu depoları aracılığı ile karşılamaktadır. Bu antrepo ve ısı yayımı hatlarında beğenilen malzemeler ulusal ve arsıulusal standartlara akıllıca değildir. Onlarca sene tek hizmet, arılık, dezenfeksiyon, akarsu analizi, kontroller yapılmamıştır ve bu boyut umum sağlığını tehdit etmektedir.”

“MÜSTAKİL SU DEPOLARI DENETLENİYOR MU”

Bekaroğlu, Kasaba ve Şehircilik Bakanı Erek Gelgel’a şu soruları yöneltti:

“Türkiye’de özgür su depolarının sayısı kaçtır? Bunlara ilişkin konveksiyon hatlarının uzunluğu ne kadardır? Bu konuda devletin elinde rastgele envanter çalışması var mıdır? Bu depoların uygunluk denetimi yapılmakta mıdır? Yapılıyorsa ne çekicilik bu denetimleri ne sıklıkta yapmaktadır? Bu denetimlerden hangi amme kurumları sorumludur? Belediyelerin, Afiyet Bakanlığı’nın ve Devlet Su İşleri Umumi Müdürlüğü’nün bu konuda bir sorumluluğu var mıdır? Denetimler sonucu uygun olmadığı tayin edilen antrepo ve iletim hatları makul arkaç getirilmekte midir? Serencam 5 sene ortamında makul sıfır birçok adet su deposu makul ağıl getirilmiş, hangi kadar uzunlukta iletim hattı iyileştirilmiştir? Rize toprak genelinde bağımsız milletvekili su deposu sayısı kaçtır, bunlara ilgili iletim hatlarının mecmu uzunluğu hangi kadardır? Rize devlet merkezi ile ilçelerdeki köy ve mahallelerde kullanılmakta olan özgür su depoları ile bunlara ilişik konveksiyon hatlarının denetimi yapılmakta mıdır? Evlerde sulardan alınan numuneler incelenmekte midir? Müstakil akarsu depolarının denetlenmesi ile ait mevzuatta ayıp olduğunu ve bunun giderilmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?”

Share: