Matematik ve İngilizceyi sentetik zekalı uygulamayla öğretmeyi hedefliyorlar

Öğrencilerin hesap ve İngilizce öğrenmekte zorlanmasından yola sâdır genç yazılımcı, topluluk arkadaşlarıyla geliştirdiği yapay zekalı uygulamayla çocukların baziçe oynarken öğrenmesini hedefliyor.

Samsun’da gerçekleştirilen TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Uygulayım Bilimi Festivali 2022’bile “Dersilyon” ünlü uygulamayla Terbiye Teknolojileri Yarışması’nın darülfünun ve üzeri seviyesinde ikincilik kazanan 5 şahsiyet takımın kaptanı Ersin Çine, AA muhabirine, çocukluğundan itibaren bilgisayara acemi olduğunu söyledi.

Bilgisayarı tüketici olarak kullanmanın ötesine geçmek istediği için bilgisayar mühendisliği bölümünde lisans eğitimi aldığını tamlayan Çine, peşi sıra faziletli lisansını yaptığını, doktoraya bitmeme ettiğini dile getirdi.

Yapay zeka alanında çalışmayı çok sevdiğini rapor eden Çine, efdal lisans döneminde kendisi kabilinden bilgisayar, kodlama ve bireşimli zeka konularına ilişkin çocuklara ve gençlere yardımcı olmak için internet sitesi kurduğunu kaydetti.

“Dersilyon”u işleyen takımdaki iki arkadaşının o gençlerden olduğunu belirten Çine, “Aplikasyon fikri benim beş, ortaokul, lisede yaşadığım problemleri fasletmek için artık. Okulda sayı farkı öğrenciye hitap etme durumu var. Vukuf birikimi bakımından henüz yukarıda olan öğrenciler bayağı buldukları için sıkılıyorlar, potansiyellerine ulaşamıyorlar. Bilgi birikimi birkaç olanlar ise bundan sonra zorlanıyor.” diyerek konuştu.

Çine, geliştirdikleri pratikte aritmetik ve İngilizcenin beraberinde bugünün dünyasında koskocaman bir yere erbap olan kodlama konularının, ihtiyaca özel ve oyunlaştırılmış mazruf, sınırsız örneklendirme, gerekli kazanımları olmak, ücretsiz ve reklamsız gibi avantajlar bulunduğunu belirtti.

Yapay zeka sayesinde kullanıcının ihtiyacına hal bulunduğunu anlatım fail Çine, “Uygulamayı genişlik mümasil zamanda bütün etkin aplikasyon marketlerinde paylaşmayı hedefliyoruz. Aritmetik, kodlama ve İngilizce başta başlamak için, gittikçe özge dersleri üstelik ilaveten insanlara tamamen ücretsiz ve reklamsız tıpkısı repertuvar sunmayı amaçlıyoruz.” dedi.

Hesap, İngilizce ve kodlama ile ilgili laf anlatımlarının yüklendiği uygulama hakkında bilgi veren Çine, şöyle bitmeme etti:

“Öncelikle can üye olduğu ahit tıpkısı kur belirlenmesi gerekiyor. Düzem tayin etmek için fikirli aynı algoritmamız var. Bununla haddinden fazla birkaç soru sorarak kişinin seviyesini tespit etmemiz tür olabiliyor. Kişinin seviyesi muhtemelen olduktan sonraları gerçekte amacı aynı oyunda düzey atlamak. Seviyeye atlayabilmesi amacıyla esasta konuları öğrenmesi gerekiyor. Öncelikle bahis çalışıyor. Konuyu öğrendikten sonradan ilişkin kazanımları zarfında barındıran ustalık sorularını çözüyor ve oyunda ilerlemesi benzer olabiliyor.”

Çine, yapay zeka yardımıyla sayılamayacak büyüklüğünde çok soru hazırlama yönüyle uygulamanın eş eğitim bilimi uygulamalarından ayrıldığını, ege, sarıklı ve meslek yöneticilerinin birlikte bundan faydalanabileceğini belirtti.

“TEKNOFEST’ten atılganlık aldık”

Çine, TEKNOFEST’in kendileri kadar galiba problemlere çözüm üretmeyi amaçlayan insanları ve amatör ziyaretçileri buluşturduğunu rapor ederek, “bu bakımdan bizim amacıyla çokça iyi oldu. Tığ esasta TEKNOFEST’ten bir cesaret aldık. Hem dahi apayrı bizim kadar iş çözmeye odaklanan zihinlerden haddizatında esin aldık. Bununla bu arada kendimizi elan de güçlenmiş hissediyoruz. Bütün dünyada bilcümle füru üzere eğitimde punt eşitliğini sağlayabilmek için var gücümüzle çalışıyoruz.” diye konuştu.Share: