Manisalılar 97 sene önceki heyecanı yaşadı

Manisalılar 97 sene esbak heyecanı yaşadı

Mustafa Kemal Atatürk’ün Reisicumhur olarak Manisa’yı ilk ziyaretinin 97. yılı coşkuyla kutlandı

Manisa’birlikte 97 yıl geçmiş olduğu kadar katar garında temsili gelecek ile başlayan tebrik kartı programı Cumhuriyet Meydanında devam etti

MANİSA – Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanı olarak Manisa’yı önce ziyaretinin 97. yılı Manisa Tren Garında planlı temsili istikbal töreniyle kutlandı. Ellerinde bayraklar treni karşılayan Manisalılar 97 sene geçmiş olduğu kabil gine şişman tıpkı coşkuya şahitlik etti.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Reisicumhur namına Manisa’yı önceki ziyaretinin 97. yılı kutlamaları büyük ayrımsız coşkuya hayal oldu. Manisa Şimendifer Garında temsili yerine yapılan karşılamaya Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Saylav Müstakil Hususi, siyasal parti temsilcileri, askeri erkan, STK temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saatler 10.00’ı gösterdiğinde Manisa Garına yanaşan trenden öğrenciler aracılığıyla Atatürk portresi ve Türk bayrağı indirildi. Garda muntazır protokol üyeleri ve vatandaşlar de bando eşliğinde ellerindeki Türk bayraklarını sallayarak coşkuya eş oldu. Tırsmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Manisa Büyükşehir Belediyesi Umum Oyunları ekibinin kabadayı gösterisinin ardından öğrenciler vasıtasıyla Türk Bayrağı Manisa Valisi Yaşar Karadeniz’e takdim edildi. Bayrağı öperek teslim kayran Ilbay Karadeniz, “Bayrağımızı tamlık milletimiz sonsuza büyüklüğünde koruyacaktır. Ben de öperek konfirmasyon alıyorum” dedi.

Tren Garındaki törenin peşi sıra topluluk ve bayraklar eşliğinde Cumhuriyet Altını Meydanına büyüklüğünde hezel yürüyüşü gerçekleştirildi. Alay yürüyüşüne kaldırımlardaki vatandaşlar dahi ellerindeki Atatürk portreleri ve bayraklarla bindi verdi.

Cumhuriyet Meydanında çelenklerin sunulmasıyla bitmeme eden programda mütekellim Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Zaman sayfalarına adını kahraman namına yazdıran ebedi önderimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Manisa’mızı onurlandırışının 97. yılını coşkuyla kutluyoruz. Bizler aynı ülkeyi baştan şaha kaldırarak cümle dünyaya benzer olan misilsiz aynı lidere erbap olduk. Onun gösterdiği yolda milletimiz çok eke başarılara imza attı. ‘Özgürlük ve istiklal benim karakterimdir’ diyen Atatürk, Türk milletinin desteğini arkasına alarak modern ve demokratik tıpkısı ülke mensur etmiştir Ne bahtiyar bizlere kim Atatürk kabilinden tamam dünyaya kat sayı olan benzeri lidere eş olduk. Yeniden hangi mutlu ki bizlere atalarımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden giderek domuzuna vatanımızı düşmandan temizledi ve 1923 yılında car edilen cumhuriyete cemaat çıktılar. Bizler üstelik tıpkısı akide ve kararlılıkla bu mirası yücelteceğimize ülkemizin gücüne kısık katacağımıza buradan bire bir misil daha alay veriyoruz” diye konuştu.

İsmet İnönü Mesleki ve Teknik Küçük Asya Lisesi öğrencilerinin okuduğu şiirler ile devam eden programda dönemin Manisa Şehremini Bahri Sarıtepe’nin Atatürk’ü karşılamasında yaptığı müşavere ve Atatürk’ün verdiği cevap yine bir okulun devir öğretmenleri eliyle okundu. Şehzadeler Halk Terbiye Merkezi Umum Oyunları ekibinin gösterileriyle sona muazzez programın peşi sıra Fatih Işporta Salonunda Atatürk fotoğrafları sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Share: