Manisa gündem haberi | Atatürk’ün Manisa’ya gelişinin 97. sene dönümü kutlandı

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetin ilanı sonrası Manisa’ya gelişinin 97. yıl dönümü törenlerle kutlandı.

Manisa Tren Garı’nda düzenlenen törene Vali Yaşar Karadeniz, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Mutlak Hususi, siyasi parti temsilcileri, askeri erkan, STK temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Öğrenciler, Atatürk fotoğrafı ile trenden inerek Türk bayrağını Ilbay Karadeniz’e sunma etti. Bayrağı öpüp alnına koyarak tasdik düzlük Vali Karadeniz ile öğrenciler, andaç fotoğrafı çektirdi.

El oyunlarının oynandığı törenin ardından tören düzeni ve öğrenciler, topluluk takımının çaldığı marşlar eşliğinde Cumhuriyet Altını Meydanı’na alay yürüyüşü gerçekleştirdi. Korteje vatandaşlar bile bağlılık gösterisinde bulundu.

Atatürk ve Milli Kaime Anıtı’na çelenk sunumu yapılması, içtinap etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, aynı müzakere yaptı.

“Hürriyet ve istiklal benim karakterimdir” diyen Atatürk’ün, Türk milletinin desteğini arkasına alarak gündeş ve demokratik benzeri talih mensur ettiğini belirten Ergün, tekmil dünyaya eş olan ayrımsız lidere cemaat olmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Ergün, şöyle konuştu:

“Ne bahtiyar kim atalarımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden giderek adamakıllı vatanımızı düşmandan temizledi ve 1923 yılında zar edilen cumhuriyete sahip çıktılar. Bizler bile ayrımsız inanç ve kararlılıkla bu mirası yücelteceğimize, ülkemizin gücüne tehlikeli katacağımıza buradan bire bir yol henüz alay veriyoruz.”

Törende Atatürk’ün Manisa’ya gelişinde dönemin belediye reisi olan Bahri Sarıtepe’nin yaptığı enformasyon ile Atatürk’ün Manisalılara sesleniş metni birlikte okundu.

Program Şehzadeler Ahali Yetişek Merkezi Halk Oyunları ekibinin gösterileriyle sona erdi.

Share: