Manisa ekonomi haberi: DSİ’den Manisa’ya bir beşaret daha

Manisa’nın Demirci ilçesinde Tarım ve Orman Bakanlığı Oran Akarsu İşleri (DSİ) Umumi Müdürlüğü, tarafından yapımına devam edilen Sayık Barajı 590 metreküp akarsu sara kesim ekonomisine 2 milyon 470 bin lira ulama sağlayacak.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı DSİ Umumi Müdürlüğü, tarımda gündeş sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla ekincilik arazilerinden yer efdal faydayı keşfetmek, musluklara sağlıklı ve içilebilir su aksettirmek ve yerleşme yerleri ile tarım arazilerini şiddetli risklerine cebin korumak amacıyla kül gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla bile suyun seçkin damlasına eş çıkmaya bitmeme ediyor.

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Manisa’de bu sene Belenyenice, Güveli ve Kuzuköy barajlarının açılışı yapılırken, Beydere, Döğüşören ve Kelebek barajlarında bile akarsu tutulmaya başlandı. Demirci ilçesindeki Sayık Barajının üstelik inşası tamamlanırken sevindirici haberi DSİ Genel Müdürü Prof. Dr. Lütfi Akca verdi. Barajda 590 bin metreküp akarsu tutulacağını açıklayan Akca, nahiye ekonomisine da 2 milyon 470 bin liralık mülhak yardım sağlanacağı bilgisini verdi. Akca, “Sayık Barajı’nın 2022 yılı içerisinde bağlamak amacıyla kırıcı benzeri tempo ile çalıştık. Meyan ayı gelmeden barajı mecmu yönleriyle tamamladık ve akarsu güre. takkadak sulama ihalesine çıkacağız. Amacımız sunma kısa sürede barajdan tarlalara su verebilmek. Manisa ve Demircili çiftçilerimize şimdiden kırnak, güzel olsun” diye konuştu.

Temelden yüksekliği 34 metre namına nesir edilen Demirci Sayık Barajı’nın gövdesi yöre yüzü mebran kaplı kaya dolgu tipinde projelendirildi. 960 dekar araziyi borulu basınçlı gündeş bütün ile sulayacak barajın gövdesi üzere kestirmece 200 bin metreküp dolgu yapılırken, 1200 metreküp üstelik ön yüz beton kaplama imalatı yapıldı. Demirci Çınarcık Deresi üzerine mensur edilen Sayık Barajı’nın devreye girmesi ile bölgedeki sulama maliyetleri düşecek, dekar başına mahsul artacak. Sayık Barajı kesim üreticisine yılda kestirmece 2 milyon 470 bin lira henüz aşkın kazandıracak. – MANİSA

Share: