Malatya’daki Uykuluk Nakli Enstitüsü’nde cerrahlar öğreniyor, hastalar iyileşiyor

Karaciğer naklinde uluslararası başarılara imza atan ve bünyesinde dünyaca adlı cerrahların fariza yaptığı İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Uykuluk Nakli Enstitüsü, gerçekleştirdiği nakillerle adından saraka ettiriyor.

Karaciğer nakli sayısında Avrupa’üstelik birinci, dünyada ikinci tam bulunan merkezde, sabık sene Türkiye genelindeki 1530 karaciğer naklinin 231’i gerçekleştirildi.

Tababet merkezi, çalışmaları durumunda çekmek ve birikim görmek isteyen domestik ve ecnebi haddinden fazla sayıdaki cerrah ile akademisyeni de konuk ediyor.

ABD ilkin almak amacıyla muhtelif ülkelerde 55 yıldır uykuluk kanseri üstüne çalışmalar yapan Prof. Dr. Brian I. Carr’ı bünyesine karışma fail dalan, BENDE, Azerbaycan, Rusya, İsrail, Ürdün, Nijerya ve Malezya kabilinden muhtelif ülkelerden karaciğer nakli konusunda yetişek kabul etmek üzere keyif çalışanlarını ağırlıyor.

Yabancı tabiiyetli akademisyenlerin da fariza yaptığı merkezde, bugüne kadar birçok tanınmış âdem evladı bile gerçekleştirilen başarılı nakillerle sağlığına kavuştu.

“Acun ve Avrupa yaptığımız nakilleri yakından izleme ediyor”

Turgut Özal Tababet Merkezi Başhekimi Doç. Dr. Adil Başkıran, AA muhabirine, hastanelerinde 2002’da başladıkları uykuluk nakillerini başarıyla sürdürdüklerini söyledi.

O dönem almanak aktarım hedeflerinin 20 olduğunu anlatan Başkıran, bugüne kadar 3 bin 400’ün üstünde uykuluk nakli gerçekleştirdiklerini anlatım etti.

Başkıran, dünya çapında uykuluk naklinde yüce tıpkısı konuma erbap olduklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Acun ve Avrupa yaptığımız birlik karaciğer nakillerini yakından izlem ediyor. Sükse oranımız ise dünyayla tıpkı antrparantez ara sıra hastalıklarda art seviyedeyiz. Dünyanın bir nice ülkesinden hem uykuluk naklini hıfzetmek isteyen cerrahlar hem dahi aktarım atılmak üzere gelen hastalarımız var. Şu anda ESIR, İsrail, Ürdün, Nijerya ve Malezya’dan uykuluk nakli eğitimi kabul etmek için mevrut cerrahlarımız, duyum yitimi hocalarımız ve onkologlarımız var. Türkiye’birlikte ise karaciğer nakli olanların kategorik Malatya hikayesi vardır. Uykuluk naklinin dışında hastanemizde böbrek, ince çöz, pankreas nakli fail arkadaşlarımız var. Tıpkısı amme kurumunda bu hizmetleri vermekten kurum duyuyoruz.”

Doç. Dr. Adaletli Başkıran, merkezlerinde koca nakiller gerçekleştirdiklerini bildirerek, “Merkezimiz dünyaya ayar katıyor. İnsanlar elverişsiz dışına gidip tedavi olmaya çalışırken bizim hastanemizde neredeyse tedavi edilemeyen tek hastalık namevcut. Bilcümle hastalıklara kesin bire bir dokunuşumuz vardır. Tabi karaciğer nakli bu işin en üst noktası. Uykuluk nakli dünyanın arz tahakküm ameliyatı ve burada her dönüş aktarım ameliyatımız oluyor.” dedi.

“Hedefimiz hayvandan insana uykuluk nakli”

Uzuv bağışını artırmak amacıyla insanların bilinçlendirilmesi gerektiğine belen eden Başkıran, etkili vericili uykuluk naklini minimuma indirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Başkıran, “Etkili vericili nakilde dünyanın benzeri numarasıyız. Herhangi Bir devir 8 güç örgen beklerken ölüyor ve şu anda Türkiye’birlikte 26 bin 845 kişi aza bağışı bekliyor. Bunların çoğunluğu böbrek, 2-2 bin 500’ü da uykuluk. Hayvandan insana uykuluk nakli konusunda icraat yürütüyoruz. Daha evvel hayvandan insana böbrek ve ruh nakli yapıldı. Karaciğer nakli dahi yapıldı ama başarılı olunamadı. Hedefimiz burada kalıtım bilimi mühendislerimizle hayvandan insana karaciğer naklini yapmak. Eğer benzeri zaman hayvandan insana karaciğer nakli yapılacaksa burada yapılmalı.” diyerek konuştu.

Kahramanmaraş’ta ruhlu ve kardeşinden alınan dokuyla sağlığına mülaki Doğan Karaaslan ise anadan doğma karaciğer hastası olduğunu söyledi.

Karaaslan, “Bana kardeşim organını verdi ve şu an onun üstelik benim birlikte durumumuz bol. Buradaki hocalarımız bile haddinden fazla gani. Organ bağışı üstüne herkesin duygun olmasını istiyoruz.” diyerek konuştu.

Share: