Malatya’da zar kalınlığı 1 metre olan asırlık evleri görenler şaşkınlığını gizleyemiyor

Akçadağ ilçesinde kısaca 300 kişinin yaşadığı 80 haneden oluşan Küçükkürne Mahallesi’nde kısaca 100 yıl önce cidar kalınlığı 1 metre kendisine kerpiçten ve tek odalı adına nesir edilen evlerin pencerelerini gören şaşkınlığını gizleyemiyor. Mahallede günümüze ulaşmayı başaran 3 evde tavan seviyesinde ve cemi namına oluşturulan pencereler, kayran alıyor. Mahalle de kâin üç eş yapındaki evlerden birinde işlek İsmail Aslan atalarından kalma yapıları koruyarak bakir nesillere bırakıt tezyit etmek istediklerini belirterek lüp yıkılmaması için geçtiğimiz yıllarda yapı yaptırdıklarını söyledi.

“YENİ NESİLLERE MİRAS BIRAKMAK İSTİYORUZ”

Biricik odalı, duvar kalınlığı kestirmece 1 metre olan evlerde halen yaşamaya devam ettiklerini anlatım eden Arslan, “Bu sülale dedemizden kalma. Bölgede analog üç ev henüz var. Geçtiğimiz yıllarda çökmemesi üzere çatı yaptırdık ve halen burada yaşamaya bitmeme ediyoruz. 10 çocuğumuz da bu evde büyüdü. Lüp yıpranmamış nesillere bırakıt kalması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz” dedi

KIŞIN SICAK, YAZIN SERİN TUTUYOR

Evlerin kışın sıcak literatür ise serin tutması üzere kerpiçten nesir edildiğini kaydeden Arslan, “Pencerelerin yüksekte ve amiyane olmasının nedeni henüz esbak yıllarda bölgede eşkıyalar camlara dokunaklı açarmış. Pencereler faziletkâr ve süfli yapılarak analog bir olayda evde yaşayanların engel görmemesi hedeflenmiş” diye konuştu.

KENDİ İMKANLARIYLA RESTORE ETTİLER

10 çocuğunu büyüttüğü evde eşiyle birlikte yaşadığını söyleyen Fadime Arslan ise tedricen nakız olan lüp tıpkısı kısmını zat imkanları ile restore ettiklerini söyledi.

İşte görenleri şaşkına uğratan o evler;

Share: