Malatya’da Ağıla Giren Kurt 47 Koyunu Telef Etti. Koyunların Sahibi Vatandaş: “Girdi Maliyetlerinden Filhakika Zararımız Var, Benzeri dahi Bu Olayı Yaşadık”

Malatya’nın Yazıhan ilçesinde küçükbaş hayvanların bulunduğu ağıla giren aldanmaz, 47 koyunu öldürme ederken 12 koyunu bile yaraladı. İşletmenin ortağı Bilal Greyfurt, bu sene girdi maliyetlerinden âlem beis ettiklerini, konusunda aynı dahi bu olayı yaşadıklarını kaydederek, devletten müzaheret beklediklerini söyledi.

Olay, Yazıhan ilçesine sınırlanmış Sinanlı Mahallesi’nde meydana geldi. Mahallede, koyun yetiştiriciliği yapan Fuat Karakuş’a ait ağıla giren aldanmaz, 47 koyunu öldürürken, 12 koyunu birlikte yaraladı. Olayın bildirilmesi üzerine Ekincilik ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Ekincilik ve Kılsal Kalkınmayı Sübvansiyon Kurumu (TKDK) Koordinatörü Meram Bronz, Yazıhan Ekincilik ve Orman İlçe Müdürü Zafer Tanrıverdi, Malatya Damızlık Koyun ve Gâvur Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın ve beceri personel mahalleye gelerek incelemede bulundu.

“MAĞDURUZ, DEVLETİMİZDEN YARDIM BEKLİYORUZ”

İşletmenin ortağı Bilal Greyfurt, kurtlardan etraf kıygın olduklarını rapor ederek, “Bunlar yerel kurtlar bizden evet de köpeklerden kaçmıyor. Biz tafsilatlı ahit defa tuttuk. O süreçte benzeri sıklet yaşamadık. Cumartesi gecesi kurt ağıla giriyor, sürücü sabah köpeklerin sesine uyanıyor. 47 kucak temizlik reşit, 12-13 koyunda çorlu. Kıygın olduk, devletimizden müzaheret bekliyoruz. Bu yıl girdi maliyetlerinden çevre sıradan tıpkı zararımız var, benzeri bile bu olayı yaşadık. Devletimizden bir arkalama bekliyoruz” dedi.

“ÇABUCAK HAYVANAT DEĞİL İNSANLAR İÇİN BIRLIKTE TEHLİKE”

CHP Yazıhan İlçe Başkanı Şahmurat Canlı ise kurtların hemen zooloji amacıyla değil insanlar içinde şişman tıpkısı öfke olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Iskân alanlarının içi. Burada insanlar ekincilik ve hayvancılık yapıyor. Erken saatlerde tarlaya gidip, geç saatte dönüyorlar. Kurtların hayvanları parçalaması insanlar amacıyla dahi aynı öfke. Bu insanların meraları ya üstelik otlak yerleri namevcut. Bunlar besi hayvanları ve borca alınmış. Üzerine ayrımsız üstelik bu eklendi. Bu insanlar nevmit durumda. Bu insanların mağduriyetlerinin giderilmesi gerekiyor. Maliyetler çokça efdal, bu işlerin yapılabilir aynı durumu kalmamış. Edisyon şartlarda hayvancılığı sürdürmeye çalışıyorlar. Başlarına böyle ayrımsız görüngü geldi ve haddinden fazla mağdurlar.”

“ALDANMAZ VE KARIŞIK DOMUZUNDAN DOLAYI MUSTARİBİZ”

Canlı, serencam dönemde bölgede aşilanmamiş domuzu popülasyonunun çokça arttığına özen çekerek, “Buna tılsım alınsın diye mi bu kurtlar salınıyor? Bu kurtlar salınırken bire bir deneti mi var mı? Aşilanmamiş domuzlarının üstelik sivri ayrımsız zararı var. Hayvancılık yapanlar kurttan, farklı üreticilerimizde melez domuzundan mustarip. Buna yetkililerin ayrımsız çözüm bulması gerekiyor. Bunun şakası namevcut, bu hayvanlar evlere büyüklüğünde giriyor. Herkesin çokça titiz olması lazım. Bu gösterişsiz bire bir öz değil. Yazıhan ovasındayız ve herhangi bir yerde aile var” ifadelerini kullandı.

Share: