Malatya tutum haberleri… Doğuyu Malatya ısıtacak

Malatya’da benzeyen şita öncesi tarihi bakırcılar çarşısında tamiratı yapılan yüzlerce ikinci umum soba, kışın etraflı ve itici geçtiği şarki illerine gönderiliyor. Kullanılmamış soba fiyatlarının erdemli olması zımnında vatandaşların ikinci el sobalara yöneldiğini tamlayan ustalar, ikinci el soba satışlarının artarak devam ettiğini söyledi.

Malatya’nın tarihi mekanlarından Bakırcılar Çarşısı’nda yakın kış mevsimi dolayısıyla canlı eyyam yaşanırken, ikinci umum sobalara olan ilgi ise esnafın yüzünü güldürüyor. Şark Küçük Asya Bölgesi’nde düzlük düz Ağrı, Bingöl ve Van ilkin tevessül etmek için bir nice kente ikinci umum soba satışı eden ustalar; yıpranmamış bir sobanın üç ila beş bin TL, ikinci ahali aynı sobanın ise bin ila bin ilkokul yüz TL dolayında satışa sunulduğunu rapor ediyor.

Tarihi çarşıda babasından öğrendiği sobacılık mesleğini 50 yıldır sürdüren Nihat Ersoy, onarım işlerinde derya yaşadıklarını kaydederek, “Ağababa mesleği olan sobacılığı 1970 yılından bu yana bitmeme ettiriyoruz. İkinci halk sobaların tamiratını hem yapıyor hem satıyoruz. İkinci halk soba fiyatları sabık yıla göre efdal olmasına karşın talepler güzel. Yeni bire bir soba fiyatı üç ila ilkokul bin TL dolayında, ikinci halk bir soba fiyatı ise bin ila bin ilkokul beniz TL aralığında değişiyor. Fiyatları akıllıca olan ikinci el sobalara özellikle belde iller talebin çok olduğunu rapor fail Ersoy, “Tıpkı zamanda 20 yıldır gün doğusu illerine üstelik soba gönderiyoruz. Vatandaşların eskittikten sonraları bizlere sattığı sobaları tamirat ederek Van, Muş, Hakkari ve Veca’ya büyüklüğünde gönderiyoruz. Çok mail zamanda Bingöl’e 100 sayı ikinci el soba gönderdik” ifadelerini kullandı.

Çarşı esnafından Aydınlık Emlek dahi ikinci el soba satışlarının, yıpranmamış soba satışlarından fazla olduğunu aktararak, “Tahminî 30 yıldır sobacılık yapıyorum. Benzeyen kışla birlikte soba satışlarında benzeri elektrik var ama tercihler artık ikinci halk sobalara müteveccih. Yıpranmamış soba fiyatlarını soran vatandaşlar ikinci el sobalara yöneliyor. İlerleyen günlerde eskimemiş sobalarda talebin artmasını bekliyoruz” diye konuştu. – MALATYA

Share: