Malatya haberleri… Malatya’da Çöken Binayla İlgili Davanın 2. Duruşması Yapıldı

Malatya’da çöken ve 13 kişinin enkazından dertli namına kurtulduğu binada çökme öncesi tadilat yaptıran işletmeci hakkında açılan davanın ikinci duruşması yapıldı. Duruşmada şahit namına dinlenen su tesisatçısı, “Kolon kesilmesi yoktur. Bilgi D. güçlendirme yaptı” iddiasında bulundu. Duruşma, sanık Bilgi D. ve mağdur Duran İnan’ın bire bir sonraki celseye cebren getirilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

Malatya 6. Temel Ceza Mahkemesi’nde bugün yapılan duruşmaya, mağdurlar, mağdur avukatları, tanık ile maznun avukatı katıldı. Kimlik tespitlerinin yapılmasının arkası sıra murafaa, mağdurlar İbrahim Uçak, İbrahim Kalı ve Aliseydi Yıldız’i dinledi.

MAĞDURLAR, SANIKTAN ŞİKAYETÇİ OLDU

Kıygın İbrahim Kalı, fenomen anında çöken binadaki kahvehanede olduğunu belirterek, “Olayda ayağım kırıldı. Kolum enkazın altında kaldı ve 3-4 saat kurtarılmayı bekledim. Mağdur oldum, sanıktan şikayetçiyim” dedi.

Mağdur İbrahim Uçak ise “Olayda yaralandım ve ayağım kırıldı. Üç cerrahi müdahale geçirdim, halen bindi değneğiyle edisyon yürüyorum. Hala tedavi görmekteyim. Sanıktan şikayetçiyim” diye niteleyerek tabir verdi.

Mağdur Aliseydi Nasip da sanıktan şikayetçi olduğunu anlatım ederek, “Enkazın altıda kaldım. AFAD ekipleri marifetiyle kurtarıldım. Sine kafesim, burnum ve kafamda ayrı cinsten yerler kırıldı. Solunum sıkıntısı yaşadım” dedi.

KOLON KESİLMEDİĞİ İDDİA EDİLDİ

Duruşma, avukatların taleplerinin peşi sıra, yıkılma öncesi binada tadilat yapılan iş durumunda su tesisatını döşeyen Sebahattin Arpacı’yı şahit adına dinledi. Arpacı, “Çatı yıkıldığında ego orada değildim. Binada lavaboların tesisatını yaptım. değme nakız işlemi olmadı” diye niteleyerek konuştu.

Şahit Arpacı, maznun avukatı Süpürge Otu Öztürk’ün, “seçme sütun kesilmesi oldu mu” sorusuna, “Yığma bina olduğu için sütun olanaksız. O nedenle sütun kesilmesi yoktur. Bilgi D. ihya yaptı” yanıtını verdi. Kıygın İbrahim Uçak’ın avukatı Tarık Özbakır ise tanığa, “İki binanın birleştirilmesi bahis konusu, zar yıkılmadı mı” sorusunu yöneltti. Tanık, bu soruyu ise “Kırkma dökme olmadı. Sıva üstü tesisat döşedik. Bilgi’in duvarı kaldırıp kaldırmadığını bilmiyorum. Antrparantez ilkokul çelik sütun yapıldı” diye yanıtladı.

Duruşma, maznun Bilgi D. ve mağdur Duran İnan’ın bir ahir duruşmaya zorla getirilmesine, sanıklardan bazılarının adli tababet kurumunda tetebbu edilmesine değişmeyen verdi ve duruşmayı erteledi.

9 YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR

Hazırlanan iddianamede, yabansı Bilgi D.’nin, işletmekte olduğu tavukçu ile bitişiğindeki savuşturmak fırını arasındaki duvarı yıktığı, taşıyıcı sisteme beis vererek binanın çökmesine sebep olduğu belirtildi. Sanık hakkında mala zarar ita ve şuurlu taksirle gürpedek fazla kişinin yaralanmasına illet olma suçlarından 1 yıl 1 ay 10 günden 9 yıla büyüklüğünde dam cezası isteniyor.

İddianamede, Uray ile Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerince yapılan tetkik ve araştırmada, sanığın işlettiği aksiyon yerinde yaptığı tebeddülat sırasında kolonları kesmesi nedeniyle binanın yıkıldığının belirleme edildiği, olaydan sonra ifadesi alınan kişilerin dahi sanığın iş yerinin tadilatı sırasında binaya ilgilendiren üç kolonu kestirmiş olduğunu ayırt ettiklerini belirttikleri bilgisine meydan verildi.

NE OLMUŞTU

Malatya’da, 9 Teşrinisani 2021’bile Battalgazi ilçesine sınırlı Şifa Mahallesi Sıtmapınarı semtinde, altında gelişim yerleri, üzerinde ise kahvehane mevcut iki eğik binada çökme meydana gelmiş ve kriz altında artan 13 gönül çorlu yerine kurtarılmıştı. Binanın çökmesiyle ilişkin başlatılan soruşturmada gözaltına alınan 4 şüpheliden 3’ü tutuklanmış, ancak tıpkısı süre sonraları azade bırakılmıştı.

Share: