Malatya haberi: İzmir’deki Fırat Fidanlığı, Çocukları Ağırlamaya Başladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in seçim vaatleri arasında mevcut 35 Işlek Park Projesi kapsamındaki Fırat Fidanlığı ile Buca’ya tıpkısı yeşil düzlük henüz kazandırılacak. Kentlileri doğayla, doğayı dahi şehirle buluşturacak park, şimdiden çocukları ağırlamaya başladı.

İzmir’in Buca ilçesindeki Fırat Fidanlığı’nın Ateş Parçası Park Yeri’a dönüştürülmesi için çalışmalar sürerken otopark, nahiye halkını doğayla şimdiden buluşturmaya başladı. Gedizli kollar, aileleriyle Fırat Fidanlığı’nı konuşma etti. Firez ve Nutuk Dairesi, Içtimai Projeler Dairesi ve Ivedili Hal Ekibi tarafından düzenlenen etkinlikte Gedizli torunlar, gösterici atölyesine katıldı.

FARKLI KULLANIM ALANLARINI BARINDIRACAK

Yapımını Park ve Bahçeler Dairesi, Vukuf İşleri Dairesi, Çatı İşleri Dairesi ile belediye şirketlerinden İZDOĞA, İZBETON, İZSU ve İZENERJİ’nin üstlendiği park yeri, farklı yararlanma alanlarına aile sahipliği yapacak. Park Yeri, öncelikle arz yakınındaki 5 mahalleye hizmet verecek. Kestirmece 30 bin metrekarelik parkta dirim bilimsel gölet, limon bahçesi, etkinlik çayırı, amfiteatr seyir ve mahalle bostanı bulunacak. Parkta yürüyüş rotaları, kafeterya, tatil, spor ve dallar üzere baziçe alanları dahi vadi algı. Böylece Fırat Fidanlığı Kıpırdak Parkı ve Tınaztepe Mahallesi’ndeki 200 bin metrekarelik alana kurulan ekolojik şehir parkı Portakal Vadisi ile Buca’daki yeşil alan miktarı kalık olacak.

GEDİZLİLER İSTEMİŞTİ

Başkan Bronz Soyer’in, İzmir’in alelhusus merkeze ırak mahallelerindeki ihtiyaçları yakalamak ve bunlara durumunda hızlı çözüm üretebilmek için oluşturduğu Ivedi Çözüm Ekibi’nin Gediz’deki çalışmalarında, yön sakinlerinin otopark istedikleri belirleme edilmişti. Düzlük araştırmasında bile Fırat Fidanlığı’nın dinç park olmasına değişmeyen verilmişti. Tasarımda ise yan sakinlerinin ihtiyaçları göz önünde bulundurulmuştu.

Share: