Macahel bağ bozumu renklerine bürünmeye başladı

Artvin’in Borçka ilçesinde bulunan Türkiye’nin ilk ve bir tane biyosfer çekince alanı olan Macahel (Camili Havzası), doğaseverlerden her sezon bağlam görüyor.

UNESCO’nun İnsan ve Biyoküre Programı Ulusal Koordinasyon Konseyi kararı doğrultusunda 29 Haziran 2005’te “Biyosfer Rezervi Alanı” car edilen Macahel, Artvin’in yer çokça görüşme edilen bölgeleri arasında düzlük alıyor.

Her sezon turist çekici Macahel, sonbahar renklerinin kendisini göstermeye başladığı şimdilerde huy ve fotoğraf tutkunlarını ağırlıyor.

Arif Çakırdoğan, AA muhabirine, Ankara’dan turla Karadeniz’e geldiğini belirterek, “Sonbahar dönemine on paralık denk gelmemiştim. Kebir tıpkı nitelik cümbüşü var. Çok pir tıpkısı volta oldu. Herkese gelmelerini tavsiye ederim.” dedi.

Bursa’dan gelen Gülgün Türkmen ise “Cennette gibiyiz sözde. İnanılmaz, haddinden fazla güzel bir düzlük.” ifadelerini kullanarak, bölgenin havasının bile haddinden fazla iyice olduğunu söyledi.

Yöre sakinlerinden İsmail Avcı de Macahel’in ilkbaharda adamakıllı olduğunu ama sonbaharda ayrı güzellik oluşturduğunu kaydetti.

Sonbaharda bilcümle renklerin ortaya çıktığını anlatan Cebbar, “Foto tutkunları bu aylarda gelip buraları çekiyor. Domestik ve yabancı turistler de geliyor. Bu doğayı herkesin görmesini isterim.” diye konuştu.

Share: