M. Asım Köksal vefatının 24.yılında anıldı

İslam Tarihi Yazarı M. Asım Köksal, vefatının 24. yılında Develi Kaymakamlığı, Kayseri Üniversitesi ve Develi Belediyesi marifetiyle kombinasyon edilen, Develi’nin Manevi Mimarlarından M. Asım Köksal Paneli ile anıldı.

Develi Kaymakamı Mehmet Bronz, Yahyalı Kaymakamı Mehmet Kaya, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halas Karamustafa, İl Müftüsü Yusuf Akkuş rahmetlik M. Asım Köksal’ın akrabaları ve Develililerin katıldığı izlence ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Kur’an-ı Koçak tilaveti ve ney dinletisiyle devam eden programda protokolün yaptığı selamlama konuşmaları sonrası merhum M. Asım Köksal’ın hayatını anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Kayseri Üniversitesi Develi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lütfullah Cebeci’nin riyaset yaptığı panelde Din İşleri Başkanlığı Müşaviri Sabri Akpolat, “M. Asım Köksal’ın Din İşlerindeki Serüveni” sunumuyla başladı. Asım Köksal’ı fark etmek için o dönemki tarihi atmosferin gani anlaşılması gerektiğini vurgulayan Akpolat, “Katip namına başladığı kurumumuzda meşveret heyetine büyüklüğünde çıkmayı başarabilen kıymetli Asım Köksal Hocamız nazik bire bir azim ve zekaya sahipti” dedi.

Ankara Sosyal Ulum Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Asım Pozitif birlikte, “İlmi ve Manevi Yönleriyle Asım Köksal” başlıklı tebliğini sundu. Slaytlar eşliğinde sunumunu eden Olumlu, “Talebelik yıllarımda sonsuz kapısını aşındırdığım rahmetlik Asım Köksal Öğretmen ilmi yönü olduğu büyüklüğünde insancasına ve aktöresel meziyetleriyle üstelik dekoratif-i timsaldi. Ayrıca İslam’ı çocuklara şiirle anlatabilen ülkemizdeki ender şairlerdendir” dedi.

Ankara Sebep Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Anlaklı Salih Varlıklı, “M. Asım Köksal’ın Gözüyle Deneyimsizlik ve Manevi Değerler” konulu sunumunu yaptı. Günümüzde bilgiye ulaşmanın kolaylığından bahseden Varlıklı, “Eksikli olduğumuz kimse ilmiyle edim eden emil kimsedir. İşte Asım Köksal Hocamız bunun arz evire çevire örneklerinden birisiydi” vurgusunu yaptı.

Programın sonuç panelisti ise “Asım Köksal’ın Siyer ve İslam Tarihi Alanına Katkıları” başlığıyla Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Akademisyen Doç. Dr. Cafer Çevik oldu. Siyer ilminin babasız kaldığı benzeri dönemde Asım Köksal’ın yazdığı İslam Tarihi kitabıyla büyük tıpkısı boşluğu doldurduğunu belirten Çevik, “İnşallah neslimizden bile Asım Köksal Hocamız kadar ilme ve imana aşırılmış çoluk çocuk yetişir” diye sunumunu tamamladı.

Panelistlerin konuşmalarını tamamlamasının ardından izlence ilçe protokolü vasıtasıyla panelistlere onurluk ve hediyeler sunma etmesiyle son buldu. – KAYSERİ

Share: