Latmos ve Herakleia Antika kentleri ile Bafa Gölü destinasyon toplantısı yapıldı

Muğla’da Latmos Dağı’ndaki 10 bin sene öncesine tarihlenen kalıntıların turizme kazandırılması üzere himmet yürütülüyor.

Dünyanın bildirme sakat yolları beyninde gösterilen Karya Yolu’na ev sahipliği özne Latmos Dağı’nda, kayaç resimlerinin olduğu Neolitik Çağ’a tarihlenen çok sayıda mağara bulunuyor. Kayalara çizilen resimler, antikite insanlarının beraberlik mesajının bugüne taşınması yerine niteleniyor.

Bölgenin turizme kazandırılması için çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda, Muğla Valisi Orhan Besili başkanlığında Bafa Gölü, Latmos Dağı ve Herakleia Antika kentlerindeki çalışmaların değerlendirildiği güruh birleştirme edildi.

Toplantıda katılımcılara bilgelik veren Latmos ve Herakleia Hafriyat Heyeti Başkanı Doç. Dr. Zeliha Masraf Büyüközer, 12 ay hafriyat yapılacak kentte Muğla Valiliği Envestisman İzleme ve Eş Güdüm Başkanlığının desteği ile Endymon Tapınağı ve göl kalesindeki hafriyat çalışmalarını yıl sonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

Göl kalesinde rölöve, yeniden tasarımlama ve restorasyon projelerinin hazırlıklarına başlandığını vurgulayan Büyüközer, gücük sürede hafriyat çalışmalarının tamamlayıp konservasyon aşamasına geçileceğini kaydetti.

Göl kalesinde yapılan çalışmalarda elde edilen genişlik koskocaman verilerden birinin kalenin Reze Beyliği döneminde etkin kendisine kullanıldığının keşfedilmesi olduğunu tamlayan Büyüközer, kermen kazısında ortaya sâdır mekanların Reze Beyliği döneminde yapıldığını belirleme ettiklerini, kaledeki buluntuların büyük bire bir bölümünün üstelik bu döneme ilgilendiren olduğunu bildirdi.

Sunumun arkası sıra Latmos ve Herakleia Antika kentlerinde ve Kapıkırı Mahallesi’nde totaliter tıpkısı yaklaşımla yapılacak çalışmalar değerlendirildi.

Ege Bölgesi’nin arz nazik gölü olan Bafa Gölü’nün zevk parkı olduğunun belirtildiği toplantıda, göl çevresindeki bitki örtüsünde, 80 familyaya ilişkin 237 gerçeklik, 325 asıl, 22 alttür ve 7 varyete belirleme edildiği, zevk parkının 261 kuş, 22 sürüngen ve 19 memeli türüne de ocak sahipliği yaptığı vurgulandı. Antrparantez göl ve tabiat parkının ekolojisinin korunması amacıyla alınacak tedbirler ve yapılacak çalışmalar görüşüldü.

Toplantının peşi sıra Vali Orhan Semiz ve diğer katılımcılar, Doç. Dr. Büyüközer mihmandarlığında Kapıkırı Mahallesi, antika kentler ve Bafa Gölü ibik şeridinde incelemelerde bulundu.

Share: