KYK yurtlarında sarsıntı tatbikatı yapıldı

Tatbikatın yapıldığı sıkı binası

Ilbay Mustafa Koç’un öğrencileri bilgilendirmesi

Öğrenci ve tören düzeni üyelerinin siren çalmasıyla “çök fent tutun” hareketini yapması

Protokol ve öğrencilerin ev binasını tahliye etmesi

Ilbay Mustafa Çalıştırıcı’un konuşması NİĞDE – Niğde’dahi Bilgisizlik ve Spor Bakanlığına merbut öğrenci yurtlarında “hareket yadigâr ve tahliye tatbikatı” gerçekleştirildi.

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi format kampüsteki Ömer Halisdemir Yurdunda düzenlenen tatbikata Vali Mustafa Antrenör, Cumhuriyet Başsavcısı Harun Karahan, İl Güvenlik Müdürü Adnan Özdemir, İl Uyanık Komutanı Albay Nihat Özkök, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Beyinli, AFAD İl Müdürü Selami Kılıçel, Gençlik ve Spor İl Müdürü İlker Ötgünlü, Türk Kızılayı Niğde Büro Başkanı Kemal Gençoğlu ve öğrenciler katıldı.

Senaryo gereği bakış, kantin ve koridorlarda depreme yakalanan öğrenciler, siren çalmasıyla önceki “çök-oyun-tutun” hareketini yaptı, ikinci sirenle üstelik binadan tahliye edildi.

Ilbay Mustafa Belletici, gazetecilere yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı aracılığıyla belkili bire bir hareket takkadak kurumların kuma mücahede kabiliyetini yükseltmek, afete mukavim benzeri toplum oluşturabilmek üzere 2022 yılının Facia Manevra Yılı ilan edildiğini söyledi.

Bu kapsamda çeşitli tatbikatlar yapıldığını tamlayan Koç, şunları kaydetti:

“İlimizde Emniyet ve Yurtlar Kurumuna sadık 9 yurdumuzda toplanmış 10 bin 444 mektepli, personel ve say arkadaşlarımızın katılımıyla muvaffakiyetli ayrımsız tatbikat gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz, vatandaşlarımız bilinç, duyarlılık kazandı. Herhangi Bir antlaşma afete amade olmalıyız. Kıyamet değil, hareket değil, tedbirsizlik ve bilinçsizlik öldürür.”

Share: