Kütahya’dan Mevrut Yer Yozgat’ta İşlenip Seramik Oluyor

Yozgat’ın Şefaatli ilçesinde hayatiyetli iyice sanatlar mezunu Metahan Pehlivan’ın ilçesinin gelişmesine ve ekonomisine katkıda düşmek üzere kurduğu atölyede, Kütahya’dan getirilen arazi işlenerek seramik eşyalar üretiliyor.

Yozgat’ın Şefaatli ilçesinde kurulan atölyede, Kütahya’dan getirilen toprak çökelge haline getirilerek mutfak ve süs eşyası imalatı amacıyla sınama üretimi yapılıyor. Atölyenin kurucusu oğlu Metehan Güreşçi askerde olduğu için işletmeyi başöğretmen Mustafa Güreşçi, atölyenin kuruluş süreci ve çalışmalarını şöyle anlattı:

“ÇAMURDAN, IÇKI SUYUNDAN KARIŞTIRIP BİR ŞEYLER YAPIYORUZ”

“Mutfak eşyaları, saklama kabıdır, baharattır, şekerliktir, yürek bardağıdır, vazodur, seramik işi yapıyoruz. Çamurdan, içki suyundan karıştırıp bire bir şeyler yapıyoruz. Burası Metahan Güreşçi’ın askerde kendisi, fena hâlde sanatlar mezunu. Kendisi böyle ayrımsız husus düşündü, inşallah topluma katkıda bulunacağız. Şu anda aynı satışımız bulunmayan, yani şuraya satıyoruz diyemeyiz, zira bundan sonra yeniyiz. İnşallah İstanbul’a, İzmir’e, her tarafa Türkiye’nin seçkin tarafına gidebilecek. Hediyelik birlikte ileride düşünüyoruz, o üstelik yapılacak inşallah ama şu an için aş damı eşyaları yapıyoruz. Toprak, biz şu zaman çeşitli yerlerden alıyoruz. Kütahya’yı tercih ettik, Kütahya’dan alıyoruz, oradan geliyor bize. Toprağı işliyoruz, mil haline getiriyoruz, bilahare kurutuyoruz, fırınlıyoruz. Gene peçe dediğimiz fenomen var boya, boyalıyoruz. Tıpkı da tezhip üzere benzeri buut var. Yeniden fırınlıyoruz, 3 kez fırınlıyoruz.”

Share: