Kuşadası’nda Gaziler Haset Kutlandı

Türkiye Şişman Budun Meclisi (TBMM) vasıtasıyla 1921 yılında Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Mareşal’ rütbesiyle ‘Gazilik’ unvanının verilişinin yıl dönümü olan ’19 Eylül Gaziler Günü’, Kuşadası’nda düzenlenen törenle kutlandı.

Atatürk Meydanı’nda saat 10.30’birlikte başlayan törene, Kuşadası Kaymakamı Saadettin Yücel, Kuşadası Uray Başkan Vekili Oğuzhan Turan, Kuşadası Uray Komutan Yardımcısı Özgür Batçıoğlu, Kuşadası Güvenlik Müdürü Mehmet Yüksek Berksoy, İlçe Kurnaz Komutanı Ilçebay Mustafa Karagöz, Kuşadası Kıyı Düzenlilik Karakol Komutanı Üsteğmen Muazzez Dürüster, Kuşadası Şehit Aileleri ve Gazileri Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Alp ve ayrıksı tören düzeni üyeleri ile şehit ve gazi yakınları katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende şüheda için içtinap etmek duruşunda bulunuldu peşi sıra İstiklal Marşı okundu.

“GAZİLİK DIRLIK BOYU TAŞINACAK BİR UNVANDIR”

Kuşadası Şehit Aileleri ve Gazileri Tesanüt Derneği Başkanı Mehmet Yiğit, gaziliğin önemine dikkat çekerek, “Bugün gazilerimizle alay malay olmanın gururunu yaşıyorum. Milli uğraş sonrası kazanılan iri zaferin mimarlık Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Şişman Ulus Meclisi tarafından mareşallik ve yiğitlik unvanın verildiği günün 101. yılını kazanç ediyoruz. Gazilerimiz Türk kahramanlığının destanıdır. 19 Eylül Gaziler Günümüz kül gazilerimize hümayun olsun” dedi.

“BİRLİĞİMİZİ DESTEK OLMAK ZORUNDAYIZ”

Kontak ve muadele vurgusu fail Kuşadası Kaymakamı Saadettin Yücel ise “Şehitlerimizi rahmetle gazilerimi ise minnetle anıyoruz. Şehitlik mertebesini ve gazilik unvanını gelecek nesillere haddinden fazla ferah aktarmalıyız, anlatmalıyız. Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un dediği kabilinden Allah aynı henüz bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın. Bir Zaman olduğu kadar zaman bile harici ve dahili bedhahlar var. imdi birlikte var olacaklar. Bu nedenle birliğimizi ve dirliğimiz yüklenmek zorundayız” diye niteleyerek konuştu.

Konuşmaların ardından merasim, el oyunu gösterileri ve günün mana ve önemini tamlayan şiirlerin okunmasıyla sona erdi.

Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel ve Kuşadası Belediye Başkan Vekili Oğuzhan Turan ile ayrıksı tören düzeni üyeleri, Kuşadası Martir Aileleri ve Gazileri Tesanüt Derneği’ni görüşme etti. Arkası Sıra martir ve gazi aileleri ile Gazibeğendi Arya Tesisleri’nde gün ortası yemeği yendi.

Share: