Kullanılmamış Zelanda’nın Ankara Büyükelçisi Coulson-Sinclair: “Turistlerden umduğumuz elan uzun müddet kalmaları ve elan çok harcamaları”

Eskimemiş Zelanda Turizm Bakanı Stuart Nash’ın, ‘Ülkemizin günde 10 dolar harcayan turistlerle işi yok’ ifadelerine meydanlık getiren Kullanılmamış Zelanda’nın Ankara Büyükelçisi Zoe Coulson-Sinclair, “Umduğumuz madde, seyyah çekerken, elan mufassal müddet kalmaları, elan aşkın harcamaları. Tıpkı zamanda kültürle etkileşim bina etmek talip turistleri gine heveslendirme etmemizdir” dedi.

Bakir Zelanda’nın Ankara Büyükelçisi Zoe Coulson-Sinclair, rezidansının kapılarını İhlas Vukuf Ajansı’na açtı. Türkiye – Bakir Zelanda ilişkilerini, Yıpranmamış Zelanda’nın acun mutluluk endeksinde ense sıralarda olma nedenlerini, zatî yaşamını ve Birinci Dünya Savaşı’nda ölen Yeni Zelanda askerlerini anlattı.

“Mutlu ayrımsız anne bahtiyar ayrımsız aile demektir”

Kendisi üzere ailenin çokça yetişkin olduğunun altını çizen Coulson- Sincalir, “Aileniz mutlu olduğunda, işinizde doğurucu olabilirsiniz. Seçkin şeyden önceki ailemi neyin kıvançlı edip bahtiyar edeceğini düşünmeyi seviyorum. Bunun benzeri parçası dahi işimde ve kariyerimde doyunmak. Zira bahtiyar aynı anne bahtiyar tıpkısı familya demektir. Bu birlikte şunu söylemeliyim ki kariyerimin aileme sunduğu fırsatlardan çokça mutluyum. Örneğin bunun kadar enteresan ve yabancıl yerlere katılmak üzere” diyerek konuştu.

Kendisinin çokça şanslı olduğunu, seçkin sabah eşinin kendisini Bakir Zelanda kahvesiyle birlikte uyandırdığını anlatan Sinclair, güne elde etmek için bunun kendisi üzere çok cesim olduğunu söyledi.

Şu anda Büyükelçiliğin dal katında yaşadığını söyleyen Coulson – Sinclair, “Belli işe gitmem 10 saniye sürer. Yani hayatım ve işim burada berenarı bütünleşmiş. Ocak tarafında yemek pişirme, arılık ve çocuklara nezaret sorumluluğunu paylaşırız. Yani dediğim kabilinden çok entegre bire bir ocak hayatım ve hisse senedi hayatım var. Profesyonelliğiniz ve ferdî yaşamınız ortada o büyüklüğünde büyük tıpkı mesafe olmamalı ve tüm benliğimizi çalışmaya teşvik etmemiz gerekiyor. Yeni Zelanda halkının çeşitliliğini bol sahne fail ve yansıtan tıpkısı diplomatik hizmete topluluk olmaya çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

Türk yemeği yapmayı öğreniyor

Türk yemekleri yapmayı bilmediğini ancak onu şüphesiz yiyeceğini bildiğini belirten Sinclair, “Devlet çapındaki aş damı çeşitlerinizi denemekten zevk alıyorum ve bana bir nice kat ülkenin bire bir yerinde Türk mutfağını denemiş olmamın eksiksiz Türk yemeklerini anladığım anlamına gelmediği söylendi. Kızkulesi Sokak’taki komşum bana yakında İngilizce benzeri Türki kemirmek kitabı verdi. Bu yüzden belki tıpkı sene içre bana sorarsan, zahir olduğumu görürüz” dedi.

Büyükelçi Sinclair, Türkiye ile elan geçmiş etkileşimin olduğunun altını çizerek, “Yeni Zelanda’ya taşınan çok adamakıllı Türklerle muarefe fırsatım oldu. Bittabi, temas Bakir Zelandalı çocuğun, Birinci Acun Savaşı’na dahil olmamız sayesinde okulda öğrendiği Gelibolu’dan bahsetmeliyim. Bozukluk erek yerine Türkiye’yi seçtim? Sanırım bunu görmemle çokça alakası vardı. Dünyanın bu bölgesindeki bu büyüklük çokça egzotik. Türkiye çoğu zaman bir nice ilginç jeopolitik gelişmenin merkezinde vadi alıyor. Bu yüzden orayı benim üzere tükenmez büyüleyici bire bir meydan haline getiriyor” dedi.

“İnsanlık tarihinin derinliği karşı henüz aşkın madde öğreneceğim üzere çok heyecanlıyım”

Türkiye denilince akla gelen önce şeyin spektrum olduğunu tamlayan Sinclair, Konya’yı, İstanbul’u, Rum Medeniyetler Müzesi’ni gezdiğini aktardı.

“İnsanlık tarihinin derinliği burada” diyen Sinclair, “Kullanılmamış Zelanda’dan geliyoruz, nispetle gücük ayrımsız kayırıcı uygarlığı tarihimiz var. Konu biyocoğrafyaya geldiğinde ilginç benzeri mutluluk. Amma burada Ankara’dahi yeni öğrenmeye başladım. Hititler olduğunu on paralık duymadığım aynı saf uygarlık için bilgelik edinmeye başladım diyebilirim. Yani çizgilik uzayıp gidiyor. Bu yüzden alelade şaşırdım ve âdemiyet tarihinin derinliği hakkında daha fazla madde öğreneceğim amacıyla çokça heyecanlıyım” açıklamasında bulundu.

“Kullanılmamış Zelandalıların adil aynı toplumda yaşadıklarını hissettiklerini söyleyebilirim”

Yıpranmamış Zelanda’nın dünyanın sunma bahtiyar ülkelerden biri olmasının sebebini açıklanan Coulson-Sinclair, “Mutluluk endeksinin arkasında ne olduğunu az buçuk çözmeniz gerekiyor. Benim anladığıma bakarak bahtiyarlık endeksi bir seri faktörü dikkate alıyor. Orada Maada Berrak Yurtiçi Hasıla’nın (GSYİH) hesaplı faktörü var. Ancak sağlığa, hayat standardı ve yardımlaşmayı da içeriyor. İnsanların, şahsi hürriyet duygularını kuşkusuz algıladıkları üstüne, kendilerini hür hissedip hissetmedikleri ve adi tıpkısı toplumda mı yoksa haklarının korunduğu benzeri toplumda mı yaşadıklarını hissedip hissetmedikleri kadar bambaşka faktörler de var. Genel yerine Yeni Zelandalıların adil aynı toplumda yaşadıklarını ve yaşayan hürriyet duygusuna eş olduklarını hissettiklerini söyleyebilirim. Bu yüzden Kullanılmamış Zelanda halkı aut mekanlarla etkileşime girmeyi seviyor. Sporu, sahile gitmeyi, yürüyüşe çıkmayı, tırmanmayı seviyorlar. Bunların hepsi sayı farkı bir Eskimemiş Zelandalı için olanaklı. Bu yüzden, bu mutluluk hissine katkıda bulunan faktörlerin bunlar olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Umduğumuz madde, gezici çekerken, daha mufassal süre kalmaları, elan fazla harcamaları”

Kullanılmamış Zelanda Turizm Bakanı Stuart Nash’ın ‘Ülkemizin günde 10 dolar harcayan turistlerle işi yok’ ifadelerine küşayiş getiren Coulson-Sinclair, “Yeni Zelanda, pandemi boyunca turizmden haddinden fazla etkilendi. Demincek baştan açıldık ve iş için açıldık, turistler akış ediyor ve bu bizi çok bahtiyar ediyor. Umduğumuz husus, seyyar çekerken, daha ince müddet kalmaları, daha fazla harcamaları. Aynı zamanda kültürle etkileşim bina etmek isteyen turistleri tekrar heveslendirme etmemizdir” dedi.

” Herhangi Bir iki canip üstelik Gelibolu bağlantımızın o haddinden fazla işlek mirasına raci ilişkimizi elbet canlandırabileceğimizi çalmak istiyor”

Türkiye ile Eskimemiş Zelanda arasındaki ilişkiyi bile değerlendiren Coulson-Sinclair, “Bizim ilgilendiğimiz turizmimizde sürdürülebilirlik arayışı. Seçme iki yan bile Gelibolu bağlantımızın o haddinden fazla zinde mirasına raci ilişkimizi kuşkusuz canlandırabileceğimizi ve tazeleyebileceğimizi soldurmak istiyor. Türk meslektaşımla kopça adına müfit ve ilginç soylu erki fırsatların olduğu yerler üzerinde mümasil benzeri şekilde çalışıyorum. Aykırı avantaj sağlayan soylu erki fırsatları aramak tıpkısı numaralı evleviyet. Çalışanlarımızın, koca bağlantılarını nasıl genişletebileceğimizi de bağışlamak istiyoruz. Daha önce birlikte belirttiğim gibi, Eskimemiş Zelanda sınırları demin yeniden açıldı ve ‘Tatilde Çalışma’ programımız yeniden başladı. Temmuz ayında başvurulara açtık ve kâin kotamız elhak doldu. Bu yüzden bu yıl için iki katına çıkacağız. Bu de gençlerin Yıpranmamış Zelanda’ya gelip, kültür ve insanlar ile etkileşime geçtiğini girmek beni çok bahtiyar ediyor. Türk öğrencileri Kullanılmamış Zelanda’ya görmek amacıyla fırsatlar arıyoruz” diye konuştu.

“Kuma tarihimizdeki çok acı ve feci dönemden, bacanak görünmek için birlikte himmet kararı bundan sonra”

Çanakkale Savaşı’nda Gelibolu yarımadasına tart yapan ve ölen insanlar ortada Avustralyalılardan 8 bin 500, Yeni Zelandalılardan birlikte 3 bin kişi vardı. Bir Numara Acun Savaşı’na ilişik de açıklamalarda kâin Coulson-Sinclair, şunları söyledi:

“Gelibolu’ya evvel geldiğimizde aynı İngiliz egemenliğinin parçasıydık. Yeni Zelanda’dahi olduğumuz devlet değildik elan. Böylece, Bir Numara Dünya Savaşı’na katılarak, esasen kendi millî kimliğimizi ihya fırsatımız oldu. Şişman aynı trajedi anından doğan bu haddinden fazla mehabetli ulusal gelişmeyi, bu deneyimlerin tıpkısı kısmını Türk dostlarımızla paylaşıyoruz. Bu nazik trajedi zamanından kullanılmamış benzeri budun doğdu. Dolayısıyla Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleri, bir devlet üzere savaşın ne kavrama geldiğini, benzeri zamanda affetmeyi ve ülkelerin elbet barış zamanının ötesine geçebileceğini hatır duygusunu o kadar dört dörtlük bire bir şekilde özetliyor ki. Böylelikle, ayrımsız defa henüz, eş tarihimizdeki çokça yara ve trajik, hazin tıpkı dönemden, eş görünmek için gelişigüzel çalışma kararı imdi. Nedeniyle bu, adam çabasının çokça ağdalanmış tıpkısı parçasıdır.” – ANKARAShare: