KRALİÇE ELİZABETH’İN CENAZESİ İÇİN TÜRKİYE’DEN 1,5 MİLYON PEŞ KARANFİL –

İNGİLTERE’birlikte Kraliçe 2’nci Elizabeth’in matem ve cenaze programında kullanılmak için Antalya ve Isparta’dan çiçek talebi yüzdelik 90 arttı. Cenaze üzere toplamda bildirme bir iki 1,5 milyon dalı bulacak karanfil sevkiyatı başladı. Sevkiyatlarda firmalar, TIR yerine elan hızlı olan uçak kargoya döndü ve İngiltere’yi ihracatta önce sıraya aldı. Günlük faaliyet saatleri 2’şer saat, iştirakçi sayıları yüzdelik 50 artırıldı. Akçakesme çiçekçiler amacıyla 11 ve 18 Eylül Münasebet günleri birlikte mesai yapılacak.

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’in ölümü sonrası Antalya ve Isparta’daki kesme çiçek sektöründe şişman tıpkı elektrik başladı. Ece Elizabeth’in 8 Eylül’de mevt etmesi sonrasında Krallık Ailesi’nce matem ve cenaze merasimi amacıyla 10 günce bir program hazırlandı. Bu kapsamda, hele dahi cenaze töreni amacıyla İngiltere’den Antalya’ya yapılan akçakesme çiçek talebinde yüzdelik 80-90’a vasıl tıpkısı kâm artışı yaşanıyor.

ÜRETİMİN HADDINDEN FAZLA BIRKAÇ OLDUĞU DÖNEM

Akçakesme çiçek üretiminde Türkiye’de önce sırada vadi düz Antalya’bile, teşrinisani- haziran aylarında hasat gerçekleşiyor. Haziran- son teşrin ayları arasındaki dönemde ise yayla bölgesi namına nitelendirilen Isparta’daki üretimlerle 12 maaş selis istihsal sürecindeki bu meyan dolduruluyor. Kraliçe Elizabeth’in ölümü üstelik Isparta bölgesindeki yayla üretiminin akıbet dönemine balya geldi.

İNGİLİZ TALEPLERİ İLK SIRADA

Antalya’daki seralardaki hasat dönemi teşrinisani ayında başlayacağı amacıyla şu dakika İngiltere’den faziletli talep olmasına karşın, nişane yetersizliği nedeniyle firmalar siparişlere yetişemiyor. Bu dönemde İngiltere’ye olan kesme çiçek ihracatını 7-8 dolaşma süren yolculukta TIR’larla gerçekleştiren devir, Kraliçe’nin ölümüyle nakliyatlarını uçaklarla günlük olarak göndermeye başladı. Firmalar işçi sayıları ve düzentileme saatlerini artırırken, akçakesme çiçek ihracatında evleviyet yerine İngiltere’yi ilk vakit aldı.

ÖLÜM HABERİNİN ARDINDAN SİPARİŞ

Antalya Tecim Borsası (ATB) Meclisi ile Akçakesme Çiçek ve Bezen Bitkileri Patika Komitesi üyesi Selçuk Çelebi, 8 Ilkgüz akşamı Ece’nin ahiret yolculuğu haberiyle İngiltere’deki müşterilerinden ekstra çiçek siparişleri almaya başladıklarını söyledi. Çelebi, Ülkede gerçekleşecek olan millî yas ve cenaze programının 10 periyot süreceği belirtiliyor. Fakat zarfında bulunduğumuz zaman Antalya’üstelik kesme çiçek üretimi namevcut, Isparta’üstelik plato üretiminin da azaldığı aynı dönem geldi dedi.

TIR YERİNE UÇAKLA SEVKİYAT

Normal haftalık sözleşmelerinin olduğu çiçek sevkiyatlarını yapmakta zorlanırken, sevkiyat programına eskimemiş gelen siparişlerle kesme çiçek sektöründe İngiltere’nin evvel sıraya alındığını anlatan Selçuk Çelebi, Cenazeden kıran bu hafta bakımından TIR’la gönderme edeceğimiz ürünlerimizi tayyare sevkiyatına dönüştürdük. TIR’la 7-8 çağ sürerken, uçakla ertesi dönme ellerinde oluyor diye konuştu.

‘HER RENKTEKİ KARANFİLİ GÖNDERİYORUZ’

Ece Elizabeth’in ölümüyle kesme çiçek siparişlerinde yüzdelik 80-90’lık bire bir artış olduğunu ifade fail Çelebi, Fakat bu dolaşma istihsal boşluğumuzdan periferi bu ısmarlama artışının yüzdelik 40-50’sini karşılamaya çalışıyoruz. Şu anda üretimi olan çeşit ise karanfil, herhangi bir renkteki karanfili üstelik gönderiyoruz. 10 günlük izlence dışında kestirmece 1 ay boyunca bu hareketliliğin de sürmesini bekliyoruz dedi.

Antalya ve Isparta’daki kesme çiçek üreticilerinin İngiltere’ye doğrudan ihracatının yanında Hollanda’ya bile tehlikeli miktarda çiçek gönderdiklerini kaydeden Çelebi, bu kapsamda Hollanda’daki müşterilerinin da cenazeden muhit ellerindeki Türk çiçeklerini İngiltere’ye gönderdiklerini söyledi.

MESAİ VE İŞÇİ SAYILARI ARTIRILDI

Çiçek firmasında nitelik taharri ve antrepo sorumlusu ziraat mühendisi Rabia Sebep, yayla bölgesindeki üretimin bir iki olduğu periyot olması dolayısıyla normalde günlük 8 saat şeklinde tıpkı faaliyet programı uygularken, Kraliçenin ölümü üzerine hem say saatleri hem bile işçi sayılarını artırmak yerinde kaldıklarını söyledi. Sebep, bu süreçte rastgele çağ günce 2’şer saat mücahede ve 11- 18 Eylül Alım Satım günleri de emek kararı aldıklarını dile getirdi. Sebep, 30 olan iştirakçi kapasitesinin de 45 kişiye çıkartıldığını kaydetti.

Orta Küçük Asya Bezgi Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Yılmayan ise yayla yerine ifade edilen Isparta’nın haziran- teşrinisani ayları arasında, Antalya’nın hamam olduğu yaz dönemindeki açığını kapattığını belirterek, şöyle konuştu

Üretim periyodumuzun bile 12 ay boyunca yapılmasını sağlıyoruz. Isparta’daki üretim alanlarının nazik bölümünü Antalyalı üreticiler oluşturuyor. Isparta’birlikte 2 bin dekar alanda toplamda 250 milyon dallık benzeri üretim kapasitesi mevcut. Normalde bu dönemde İngiltere pazarına haftalık 600- 700 bin eğin çiçek gönderirken, Ece Elibazeth’in ölümüyle gelişigüzel bu rakamın cenaze töreni döneminde yeryüzü beş altı 1,5 milyon eğin olacağını tahmin ediyoruz. İngiltere’den taleplerde dokunaklı ayrımsız artım var. Şu anda yayladaki üretimde karanfil ağırlıklı üretimiz bulunan. Cenaze ve yas programının ardından birlikte anlaşılan bir müddet daha bu hareketliliğin bitmeme etmesini bekliyoruz.Share: