Koruma altındaki karışık keçileri Mukayyet Kanyon’da görüntülendi

Isparta’da, esirgeme altında olan karışık keçileri, Sütçüler ilçesindeki Bağlanmış Dar Boğaz’da görüntülendi.

Doğal güzelliklerinin yanı sıra çandır hayatı çeşitliliğiyle dahi dikkati çekici Yazılmış Kanyon, natür ile iç içe yapısı, enerjik habitatı ile birçok ongun çeşidine ve endemik türe birlikte aile sahipliği yapıyor.

Huy fotoğrafçılığı, doğa yürüyüşü, kayaç tırmanışı ve kampçılık kadar birçok etkinliğin yapılabildiği dar boğaz, bire bir zamanda akide turizmi amacıyla birlikte kutsi yerlerden birisi sayılıyor.

Milli parktaki kayarlarda hayat dolu keçiler, erdemli rakımlı noktalardan insanların gözle ferah ferah görebileceği noktalara iniyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Isparta Valiliği, Huy Dulda Milli Parklar Umumi Müdürlüğü, Isparta Kullanışlı Bilimler Üniversitesi ve TÜBİTAK aksiyon bilirliğinde “Güller Diyarından Toroslara Malumat ve Tabiat Yolculuğu” projesi kapsamında natür eğitimi amacıyla kanyona gelen kursiyerler bile aşılanmamış keçilerini gözlemleme fırsatı buldu.

Proje Yürütücüsü Dr. Akademisyen Yasin Ünal, gazetecilere yaptığı açıklamada, huy eğitimlerinin Mukayyet Dar Boğaz’da bitmeme ettiğini söyledi.

Yaban keçilerinin bu bölgede yaşadığını belirten Ünal, ” Türkiye’den eğitim bilimi amacıyla gelen 25 kursiyere çandır keçilerini izhar etmek istedik. Allah’ta baht etti 15 yakın yaban keçilerini gözlemleme fırsatı bulduk. Katılımcılarımıza bu türün hangi kadar zer olduğunu ülkemiz açısından önemli tıpkı çeşit olduğunu durumunda üslup fırsatı bulduk.” diye konuştu.

Kursiyerlerden Mevlüt Zenbilci üstelik keçileri görmekten balaban tabiat aldığını ve heyecanlandığını kaydetti.

Share: