Korkulu Bir Cilt Hastalığı Yüzünden Tamlık Vücudu Yaralarla Kaplanan Arzu Yücel: “Oran Büyüklerime Sesleniyorum, Beni Kurtarsınlar”

EDDA SÖNMEZ

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde etkili, “büllöz pemfigoid” adı verilen vahim benzeri ten hastalığı dolayısıyla tekmil vücudu içi su dolu kabarcıklar ve yaralarla ciltli olan 47 yaşındaki Heves Yücel, şifahane sayrılarevi gezdiğini, ancak rastgele otama sonucunda iyileşmeden taburcu edilerek eve gönderildiğini söyledi. Evde dosdoğru olmayan koşullarda hastalığının daha ağırlaştığını belirten Yücel, “Şevket büyüklerime sesleniyorum, beni kurtarsınlar. Haddinden Fazla yoruldum, ümitlerim kesiliyor. Tedricen yaralarım fazlalaşıyor. İmkanlarımızı kullandık amma olmadı. Beni kurtarsınlar, koruyucu olsunlar bana” dedi.

Elbistan’da zinde Istem Yücel, Mart 2022’da, vücudunda alerjik kaşıntı başlaması konusunda hastaneye gitti. Kahramanmaraş Celal Hastanesi’nde biyopsi yapılan Yücel’e, eşsiz bire bir hastalık olan büllöz pemfigoid teşhisi konuldu. Yücel, vücutta su yoğun kabarcıklar oluşmasına ve ateş kaşınma sonucu bu kabarcıkların patlayarak bilcümle vücudunu yaraların kaplamasına hastalık olan hastalık yüzünden 6 aydır türlü hastanelerde tedavi gördü. İyi revan tedavilerin ardından taburcu edilen Yücel’in durumu, bodur aynı süre sonraları seçkin seferinde henüz kötüye gitti.

“HADDINDEN FAZLA YORULDUM, GİTTİKÇE YARALARIM ARTIYOR”

Evinde, yangılı yaraların akıntılarından korunması için cali serilen yatağından seslenen Dilek Yücel, yetkililere davet yaparak, “Bana müzaheret etmelerini istiyorum. Kurtarmalarını istiyorum, haddinden fazla yoruldum. Ümitlerim kesiliyor. Zamanla yaralarım fazlalaşıyor. İmkanlarımızı kullandık ama olmadı. Doktor ilgilenmedi. (Ellerini göstererek) hakeza bire bir hastayım ego. Şevket büyüklerime sesleniyorum, beni kurtarsınlar, yardımcı olsunlar bana” dedi.

Bu süreç içerisinde eşi Yücel’i Malatya, Gaziantep, Mersin üzere ayrımlı illerdeki üniversite hastanelerine ve hususi hastanelere götürdüğünü tamlayan yapım işçisi Halil Yücel bile süreci şöyle konuştu:

“BİR BİNEK ARABA İLE GECE- DEVIR KERE GİTTİK: Bu süreçte bilcümle kişi imkanlarımı kullandım. Incitici ayrımsız binek araba ile şeb- ruz kat giderek, yol gelerek yaptım. en son 2022’nin 5. ayında Kayseri’ye götürdüm. 40 bölüm Kayseri’dahi kaldı hastamız. Ondan sonradan gene eve geldi. Hastalığı gene çoğaldı. Gine Kahramanmaraş Araştırma Hastanesi’ne götürdüm. 2 kamer yattı hastanede, biraz toparlandı. Iyi olsun hocamız bizimle çokça ferah ilgilendi. Hastamızı gönderdi. 15 dönem sonra kontrole götürdüm. Kontrolde haplarını ayarladım, eve getirdim ve evde tekrardan hastalık çoğaldı.

YOĞUN BAKIMDA 4 AHIT YATTIKTAN SONRADAN ALIŞILAGELEN SERVİSE ÇIKTI: Çor çoğalırken bire bir da his ve damar ortada bir pıhtılaşma oldu ve hastamızda bir bile solunum sıkıntısı yaşandı. Hastamızı tekrardan tığ Elbistan Heybet Hastanesi’ne götürdük. Elbistan Fehamet Hastanesi, bizi ambulansla acele benzeri şekilde Kahramanmaraş Araştırma Hastanesi’ne götürdü. Yavaş bakıma aldılar hastamızı. Bunaltıcı bakımda 4 dönme yattıktan sonradan alişilagelen servise artık. 2 dönüş serviste kaldıktan sonra döş hastalıkları doktoru, ‘Bizde bu hastanın tedavisi tamamlandı’ dedi. bu arada bütün bedenini ızdırap sardı.

YATAĞA YOĞUN DÜZMECE TORBA SERİLDİ, ZIRA YARALARI SÜREKLİ AKIYOR: Giysileri kendine yapışıyordu. Yatağa dolu musanna torba serildi. Orada hakeza idi, şimdi evde birlikte böyle zira yaraları sürekli akıyor. Döş doktoru, tekrar cildiye servisine göndereceğini söyleyince ben de cildiye doktorunun yanına gittim. ‘Hocam’ dedim, ‘hastayı ben size yazdırmak istiyorum’. Çok mebzul karşıladı beni, ‘Yalnız ego bir haftalığına izne gidiyorum, sizin hastanızı tekrar cildiyeye alsınlar. Doç. Dr. takiplerini yapar. Ego gelince hastanızla ilgileneceğim’ dedi. Öğleden sonraları dermatoloji servisine çıktık. Ertesi bölüm öğlene kadar hiçbir hekim gelmedi. Saat 11: 00 ile 12: 00 arası hekim geldi. Henüz kapıdan girer girmez, beraber hemşireler hastaya yaradılış yolu açmaya çalışıyor, ben ayağa kalktım doktoru görünce. Hekim, yanındaki stajyer doktorların yanı sıra, ‘Göğse vukuf verin derhal. Bu bizim hastamız değil, döş servisine alsınlar. Hastalanmış, bizim hastamız değil’ dedi.

BUNDAN SONRASI IHTIŞAM BÜYÜKLERİME VE SAĞLIK BAKANI’MA KALMIŞ: Bundan sonrası mehabet büyüklerime ve Esenlik Bakanı’ma kalmış. Benim elimde tek imkanım kalmadı. en son 24 saat sonrasında hekim anca söyleyince, tek abla ve hekim bizim odamıza girmedi. Ben, zat imkanlarımla Elbistan’dan aynı kamyonet istekle arkasına akak koydum. Hastamı dümbelek eve getirdim. Şimdi götüreceğim tıpkı vadi olmadığı için sesimizi belirtmek istedim. Tek yere götüremedim, aynı yerde birlikte randevu alamadım. (Hastanın yaralarını göstererek) Buyurun, hastamın durumu burada. Bu tutkun elbet hakeza taburcu edilir? Hastanın durumu beyninde, buyurun.”

BÜLLÖZ PEMFİGOİD NEDİR

Büllöz pemfigoid, içi akarsu yoğun kabarcıklar oluşturan ve bu su komple kabarcıkların patlayıp açılması ile cisim kabuklanan, özensiz yaralar şeklinde seyreden muhteşem bir cilt hastalığı. Ahali beyninde aşina aynı adı sıfır büllöz pemfigoid, nadir görülen ayrımsız hastalık. Hele 60 üstü yaş grubunda görülen hastalığın, buğulu nüfusun aşkın olduğu Avrupa’da görülme sıklığı kısaca namına bire bir milyon kişide 10. Zihayat nüfusun bilgili olduğu Türkiye’da hastalığın görülme sıklığı ise yekpare yerine bilinmiyor. Hastalık, kadınlarda ve erkeklerde bedel sıklıkta görülüyor.

Share: