Konya’da “Tarihi Bedesten Aksata Günleri” başladı

Konya Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği “Tarihi Bedesten Aksata Günleri”, Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Mualla Erbaş’ın cuma sonrası yaptığı duayla başladı. Konya Büyükşehir Şehremini Gaye İbrahim Altay, alım satım gününe büyüklüğünde çokça sayıda aktiflik ve indirimle bitmeme edecek Tarihi Bedesten Günleri’nin artımlı olmasını diledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi yoluyla planlı “Tarihi Bedesten Aksata Günleri” başladı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Yüce Erbaş’ın Kapu Camii’nde kıldırdığı cuma namazının peşi sıra bedesten içerisinde Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı eşliğinde meze yürüyüşü yapıldı. Kült İşleri Başkanı Prof. Dr. Ulvi Erbaş’ın duası ile yapılan açılışa Konya Valisi Vahdettin Özkan, DÜRÜST Tümen Konya Saylav Ahmet Sorgun, SELIM Fırka İl Başkanı Hasan Angı, Selçuklu Şehremini Ahmet Pekyatırmacı, Garaz Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Konya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KONESOB) Başkanı Aşure Ayı Karabacak, esnaflar ile haddinden fazla sayıda yurttaş katıldı. Protokol mensupları elan sonraları misafirlere aşure ikramında bulundu.

Büyükşehir Şehremini Altay, 2 bin yıldır ticaretin merkezi olan tarihi bedestende ticaretin canlanması üzere yaptıkları etkinliğin hayırlı olmasını diledi. Komutan Altay, “Parçalanmamış Konyalı hemşehrilerimi, yakın illerdeki vatandaşlarımızı ve şehrimizi ziyarete gelen herkesi çokça sayıda etkinliğin ve indirimlerin gerçekleşeceği tarihi bedestendeki bu coşkuya ortak olmaya davet ediyorum. Ahzüita günlerimiz bedesten esnafımıza ve şehrimize uz ve artımlı olsun” dedi.

Tarihi Bedesten Aksata Günleri çerçevesinde söyleşiler, çıkmaz müzisyenleri, temsili kıyafetlerle tarihi canlandırmalar, müzakere uygulamaları, mehterler topluluğu konserleri, Bedesten Çarşısı ışık sergisi ve Tarihi Kostümler sergisi yapılacak. Antrparantez etkinlik boyunca unutulmaya beniz tutmuş meslekler da baştan hatırlatılacak. Esnafın yüzdelik 30’a varan indirimler yapacağı “Tarihi Bedesten Aksata Günleri”, 14 Ağustos Aksata gününe kadar 10.00-23.00 saatleri ortada ziyarete vazıh olacak. – KONYA

Share: