Konya’da depremzedeler yurtlara yerleştirilmeye başlandı

Konya’dahi depremzedeler yurtlara yerleştirilmeye başlandı

KONYA – Zelzele bölgelerinden Konya’nın Beyşehir ilçesine mevrut depremzede aileler, ululuk yurtlarına yerleştirilmeye başlandı. Yurtta tahaffuz, kemirmek, sağlık ve temas çeşit ihtiyaçları karşılanmaya başlanan depremzede ailelerin hasis çocukları üstelik bilerek, onlar için özel baziçe olanları birlikte oluşturuldu.

Beyşehir’birlikte evvel etapta depremzedelerin konaklaması ve cümle ihtiyaçlarının karşılanması için amade arkaç getirilen Beyşehir Küçük Asya İmam Dil Cambazı Lisesi Pansiyonuna önceki etapta 71 depremzedenin yerleştirildiği, ilçeye gelmesi beklenin 40 depremzedenin elan burada misafir edileceği belirtildi. Beyşehir Kaymakamlığı tarafından depremzedelerin ilçedeki şevket yurtlarına yerleştirilmesi noktasında aranjman ve eş güdümlü görevi verdiği İlçe Milli Yetişek Müdürlüğü ile İlçe Toyluk ve Spor Müdürlüğüne, İlçe Sağlık Müdürlüğü ile İlçe Toplumsal Hizmetler Merkezi kabilinden kâh kurumlar eliyle bile bindi sağlanıyor.

İlçe Milli Terbiye Müdürü Musa Konuk, yaptığı açıklamada, Beyşehir Kaymakamı Mehmet Kemal Akpınar, Belediye Başkanı Adil Abat ve kamu kurumlarının amirleri ile yapılan toplantının ardından alınan karar sonucunda Beyşehir’üstelik mihman edilecek depremzedelerin genişlik çabuk ve metin benzeri şekilde heybet yurtlarına yerleştirilmesi noktasında çalışmalara müstacelen başladıklarını söyledi. Bu konuda koordinasyonun İlçe Milli Eğitim Bilimi ve İlçe Deneyimsizlik ve Spor Müdürlüğü’nde olduğunu vurgulayan Mihman, “Esbak itibariyle Beyşehir Anadolu İmam Hatip Lisesi Pansiyonumuzu deprem bölgesinden gelecek ailelerimizin misafir edilmesi amacıyla hazırladık. İlk etapta mevrut misafirlerimizi buraya yerleştireceğiz. Gelen misafirlerimizi öncelikle burada oluşturulan revirde afiyet kontrolünden geçiriyoruz. Sonrasında üstelik konaklaması ile birlikte kılık kıyafettir, araç, aşındırmak, deva, tedavi gibi tekmil ihtiyaçlarını de karşılıyoruz. Bu noktada İlçe Içtimai Hizmetler Merkezi Müdürlüğümüz de ailelere psikolog desteği sağlıyor. Bilcümle amme kurumlarımız burada konuk etmeye başladığımız depremzede ailelerimizin emrine hazır bire bir şekilde çalışıyoruz, mütemadi demeden 24 saat adına onlar için seferber reşit durumdayız” dedi.

“Ailelerimizin kamu ihtiyaçları karşılanıyor”

Beyşehir’deki cesamet yurtlarında kısaca 2 bin ila 2 bin 500 kişiyi mihman ika kapasiteleri bulunduğunu hatırlatan Misafir, hazırlıkları de terbiye öğretimi aksatmayacak şekilde bu yönde yaptıklarını dile getirerek, “Burada depremzedeler için açtığımız yurdumuzda mütezayit öğrencilerimizi bile yakındaki aynı yurda yerleştireceğiz. Yani onların da herhangi bir mağduriyeti bahis konusu değil. Onu üstelik özellikle tavzih etmek istiyorum. Tekmil ihtiyaçları karşılanıyor buraya yerleştirilen ailelerimizin. Ben bu anlamda Beyşehir halkına bile çokça teşekkürname ediyorum. Onlar de bir taraftan yetmediği yerde, ihtiyaç olduğu zamanlar de yardım ediyorlar. Nazımızın geçtiği esnaflarımıza da söylüyoruz ihtiyaç noktasında. Amma benzeri sıkıntımız yok. Olabilir olduğu büyüklüğünde gelişigüzel şeyleri, ihtiyaçları karşılanıyor. herhangi bir ihtiyaç vs. problem namevcut. İlaçları dahi tıpkı taraftan geliyor ailelerimizin, gelişigüzel ücret ödemiyorlar ‘depremzedeler denildiği zaman. İlaçlarını yurtlara kadar getiriyoruz, muayenelerini burada yaptırıyoruz. Devletimizin parçalanmamış gücünü ve imkanlarını bu yurtlarda onlar amacıyla seferber etmiş durumdayız. Şu anne kadar yerleştirdiğimiz pansiyonumuza 71 dirilik oldu. 40 depremzede bile yolda onları de bekliyoruz. Beyşehir’bile mihman ettiğimiz ailelerimiz genelde Elbistan ve Afşin’den Malatya’dan gelenler. Yolda olanlar ise Hatay bölgesinden. Şu anda 2 bin-2 bin 500 kapasitelik ayrımsız yerimiz var, celal yurdu noktasında. Benzeri dahi Beyşehirli hemşehrilerimizden tıpkısı ricamız olacak. Beyşehir Kaymakamlığımızın ve bizlerin haricinde ilçemize mevrut depremzede aileleri evlerine göndermek isteyenler oluyor. Bunlardan Tanrı razı olsun amma götürdüğü antlaşma bu ailelerin hem anne ve sosyal ihtiyaçları, azık ihtiyaçları, ruh bilimci ihtiyaçları üzere onları karşılamakta zorlanabiliyorlar. O yüzden öncelikle biz onları oran yurtlarımıza alalım, burada görüşelim, vasıta altına alalım. Alıyoruz bile elhak gelenleri. Ardından bu konuda tığ yönlendirme yapalım istiyoruz. Çünkü evlere gittiklerinde misafirlerimizin kıygın olma durumu üstelik söz konusu. Onları bu aşamada mağdur etmeyelim istiyoruz. Bu konuda vatandaşlarımız da kırılan davranırsa, kaymakamlığımızla ve bizlerle irtibata geçerse, ailelerimize henüz dolgunca hizmet etmiş oluruz” diye niteleyerek konuştu.

“2 bin-2 bin 500 kişilik bir dar kapasitemiz var”

Beyşehir Bilgisizlik ve Spor İlçe Müdürü Emre Yağcıoğlu üstelik, Beyşehirli vatandaşların ilçeye mevrut depremzedelere müteveccih çokça hassas olduğunu vurgulayarak, “Alelhusus dünden itibaren hem bana hem bile Musa hocama ‘evlerimizi açarız vs. kabil sözler’ söylüyorlar. Amma biz öncelikle şurası hedefliyoruz; hem milli eğitim hem da toyluk ve spor kaza müdürlüğü ve KYK yurtları adına 2 bin – 2 bin 500 nefis tıpkı yurt kapasitemiz var. Heybet namına öncelikle zat yurtlarımızda burada vatandaşlarımızı ağırlayacağız. Misafirlerimizi mihman edeceğiz. Bittabi kim sıkışırsak kim sıkışacağımızı düşünmüyoruz. Üniversite öğrencilerimiz de KYK yurtlarını boşaltıyor, sığa yerine ilçemizde gelişigüzel yüklülük şu an amacıyla görünmüyor. Yurtlarımıza yerleştirdiğimiz ailelerimiz öncelikle esenlik taramasından geçiriliyor, sonradan istirahat odasına alınıyor. Arkası Sıra yemek ve elan bilahare bile ayrıksı ihtiyaçlarını giderecek şekilde planlamalarımızı yapmış durumdayız. değme yüklülük görünmüyor. Beyşehirli vatandaşlarımız dahi bizlere emniyetsiz ölçüde destek veriyorlar. Dizge marifetiyle güvenilmez ölçüde telefonlar ediliyor, yardımlar yapılıyor. Bu anlamda herkese haddinden fazla teşekkür ediyorum, ilgilerinden kıran. Sağ olsunlar” ifadelerine saha verdi.

Öte yandan, Beyşehir Rum İmam Dil Cambazı Lisesi Pansiyonuna yerleşen depremzede aileler da celal yurtlarının kapılarını kendilerine açmalarından etraf yaşadığı memnuniyeti dile getirirken, bu konuda bindi veren havari olan bilcümle yetkililere ve ilçe halkına teşekkürname etti.

Share: