Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar’da Gaziler Günü kutlandı

Konya, Karaman, Aksaray ve Afyonkarahisar’de, 19 Ilkgüz Gaziler Haset nedeniyle merasim düzenlendi.

Konya’birlikte Anıt Meydanı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, utanmak duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Konya Yazıhane Başkanı Mustafa Buğur’un koşma okuduğu törende, Türkiye Savaş Malulü Gaziler, Martir, Dul ve Eytam Derneği Konya Yazıhane Başkanı Süleyman Ege ile Teğmen Fatih Büyükbaş, günün mazmun ve önemine ait müracaat yaptı.

Törene Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Şehremaneti Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, Konya Cumhuriyet Altını Başsavcısı Halil İnal, İl Uyanık Komutanı Tümgeneral Şakir Akıllı, 3. Temel Tepkili Uçak Gerçeklik ve Garnizon Komutanı Albeni Tayyareci Tuğgeneral Alemdar Şensöz, askeri erkan, gaziler ve öğrenciler katıldı.

Karaman

Karaman’bile ise Cumhuriyet Parkı’nda düzenlenen törende Vali Tuncay Akkoyun, Belediye Başkanı Cenk Sahtekâr ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Karaman Yazıhane Başkanı Behiç Saksı marifetiyle Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Dernek Başkanı Mebde, törende yaptığı konuşmada, Gaziler Günü’nün, devletin bekası uğruna canlarını adayanların çekicilik ve şerefle hatırlandığı tıpkı dönem olduğunu söyledi.

Ülkenin esbak olduğu kadar zaman de aut destekli terör örgütlerince maksat alındığını dile getiren Baş, “Bugüne kadar sergilenen değme tür hainlik, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurtsever ve yiğit askerleri ile kahraman polis, asayiş korucusu ve vatandaşlarımız marifetiyle önlenmiş ve hüsrana uğratılmıştır.” diyerek konuştu.

Törene Cumhuriyet Altını Başsavcısı Ali İhsan Aksungur, İl Uyanık Başkan Kıdemli Albay Mustafa Çetinkaya, kat müdürleri, askeri erkan ile gaziler katıldı.

Aksaray

15 Temmuz Milli İrade Meydanı’ndaki törende Vali Hamza Aydoğdu, Şehremaneti Komutan Vekili Yakup Kadri Perek, Muharip Gaziler Derneği Aksaray Şube Başkanı Mustafa Dağ, Türkiye Savaş Malulü, Gaziler, Şüheda, Dul ve Yetimler Derneği Aksaray Yazıhane Başkanı Mehmet Akbulut, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Törende mütekellim Vali Aydoğdu, gazi ve şehitlerin, bağımsızlığın nişaneleri olduğunu söyledi.

Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Aksaray Büro Başkanı Mustafa Kötü üstelik konuşmasında gaziliğin sermaye boyu taşınacak tıpkı onur, Türk milletinin bağrından çıkan Mehmetçik’e mahsus bir nitelik olduğunu söyledi.

Türk milletinin, gazisine ve şehidine değme devir hürmetli olduğunu dile getiren Yara, “Bu gocunmak kıyamete büyüklüğünde, ilelebet bitmeme edecektir. Ebediyete vukuf eden cemi eren şehitlerimizi, yiğit gazilerimizi gönül borcu ve şükranla bigâne haysiyet, hayattaki gazilerimize sağlıklı ve erinçli ömürler dilerim.” ifadelerini kullandı.

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar’üstelik birlikte Kocatepe Parkı’ndaki törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu, imtina etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Afyonkarahisar Yazıhane Başkanı Yusuf Aytaç Hürkal, törende günün mana ve önemine ilişik konuşma yaptı.

Törene Ilbay Kübra Güran Yiğitbaşı, Şehremini Mehmet Zeybek, İkmal ve Garnizon Komutanı Sancak Osman Kahraman, DÜRÜST Tümen Afyonkarahisar Saylav İbrahim Yurdunuseven, CHP Afyonkarahisar Mebus Burcu Köksal, askeri erkan ve gaziler katıldı.

Share: