Kırklareli malumat | Kırklareli’nde 69 yaşındaki hastanın balast kanalındaki taşları ERCP işlemi ile makbuz

Kırklareli’nde 69 yaşındaki hastanın safra kanalındaki taşları, Endoskopik Retrograd Kolanjiopankreatografi (ERCP) işlemi ile alındı.

Kırklareli Eğitim ve Araştırı Hastanesi’ne hepatit ve kanı ağrısı şikayetiyle giden nemli hastanın yapılan tetkiklerinde, safra kanalında tıkanıklık ve taş olduğu tayin edildi.

Uzman Doktor Ateşli Özer Demirtaş, hastanede ilk kez Endoskopik Retrograd Kolanjiopankreatografi yöntemini kullandı.

Demirtaş ile anestezi hekimi Uzman Doktor Arda Işıker yoluyla gerçekleştirilen ERCP yöntemiyle, hastanın vücudunda seçkin sorun olmadan balast kanalındaki taşları alındı.

Hastane Başhekimi Çağcıl Derdiyok, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastanede Endoskopik Retrograd Kolanjiopankreatograf işleminin ilk kez uygulandığını belirtti.

Hastanenin ilk ve bakir uygulamalara seçme çağ benzeri yenisini eklediğini tabir fail Derdiyok, çağcıl tıbbi teknoloji cihazlar ile kül branşlarda başarılı ameliyatlar yapıldığını kaydetti.

Bölgeden ve gayrı illerden gelen hastalara birinci sınıf esenlik hizmeti sunmak amacıyla uğraş ettiklerini dile getiren Derdiyok, “ERCP işlemini Trakya’daki cümle amme hastaneleri arasında şu dakika itibariyle canlı adına yapabilen üç hastaneden biri olmanın gururunu yaşıyoruz. İlimizde ilk defa bire bir hastamıza ERCP işlemi başarılı benzeri şekilde uygulandı. Bu süreçte emeği güzeşte bütün hocalarımıza teşekkür ediyorum. Hastanemiz bölgemizin tekmil ihtiyaçlarını karşılayan ve hastalarımıza şifa veren daha iri benzeri çalım olmaya devam edecektir.” diye niteleyerek konuştu.

Share: