Kimliğini Çıkartamayan 21 Yaşındaki Yurttaş: “Okula Gidemedim, Askerliğimi Yapamadım. Bu Hep Hakeza mi Kalacak?”

Elazığ’bile tezyifkâr yaşta ana ve babasının ayrılması dolayısıyla nüfusa kaydı yaptırılmayan Sulh Eprem, hayatının bir nice alanında takı yaşadığını, başvurduğu tek merciden olumlu sonuç alamadığı amacıyla kıygın olduğunu söyledi. Eprem, “Aslında varım amma acun üzerinde namevcut görünüyorum. Okula gidemedim, askerliğim gelmiş başkaca geçiyor askere gidemiyorum. Ferda vesair ahit evleneceğiz. Yani bu bilcümle böyle mi kalacak?” dedi.

Elazığ’da işlek Sulh Eprem 21 yıldır nüfusa kayıtlı olmadan hayatını sürdürmeye çalışıyor. Eprem bir nice konuda yüklülük yaşadığını dile getirerek mağduriyetinin giderilmesi için yetkililerden yardım beklediğini söyledi.

“ASLINDA VARIM AMMA DÜNYA ÜZERİNDE NAMEVCUT GÖRÜNÜYORUM”

KIMLIK KARTI olmaması dolayısıyla hoppadak amme gurur ve kuruluşlarında değil ayrımsız zamanda hayallerine kavuşma üstüne dahi nazik problemlerle karşılaştığını belirten Eprem, “Aslında varım amma acun üstünde bulunmayan görünüyorum, hastaneye gidemiyorum, askerliğimi yapamadım, yolda polisle karşılaştığımda 2 ahit nezarette yatırıp kim olduğumu araştırıyorlar, işe dahi giremiyorum bu durumdan haddinden fazla mağdurum yetkililere sesleniyorum, apotr olun” diye niteleyerek konuştu.

Eprem, tekraren erkek müdürlüğüne başvurduğu halde müspet sonuç alamadığını, daim olarak evrakların Ankara– Elazığ arası gönderildiğini fakat ayrımsız kalem tıpkı sonuca varılmadığını söyledi.

“SURİYELİLER GELDİ ONLARI BİLE VATANDAŞ YAPTILAR”

Barış Eprem şunları söyledi:

“Deminden benim annem babamın 2. eşi olduğu amacıyla ben 1 yaşındayken ayrılmışlar. Bu yaşıma kadar hiç görmedim, 3 buçuk yıl önce yalnız ahiret yolculuğu haberini duydum. Kimlik almama nedenleri nedir bilemiyorum beni aynı köşede unuttular mı? Hani bittabi desem ağababa vicdanına eksik aynı öz bala yaşta alması gerekirken almamış.  Anneme şu devir gidelim zaman gidelim diyerek yapmamışlar ayrımsız çeşit. Bilahare elhak 15 yaşıma geldim. 15 yaşımdan beri uğraşıyorum ve şu an 21 yaşındayım. Elazığ İl Insan Müdürlüğü’ne gittik. Ilk tuttular, kağıt istediler. Gittik Malatya’dan kağıt aldık, geldik. Ne dedilerse yaptık. Kemik muayenesi, kemik testi. Ama sürekli adına Ankara’ya kağıt gönderiyorlar, kağıt alıyorlar. Zaman çıkacak, erte çıkma diye kimesne bizimle uğraşmıyor. Kimse bakmıyor, durumumuzu anlamıyor. Yani ego bu Türkiye’nin vatandaşı değil miyim? Suriyeliler geldi onları dahi yurttaş yaptılar. Izzet büyüklerimizden arkalama bekliyoruz. Buradan İstanbul’a gittik. İstanbul’üstelik ablamla bu arada isim müdürlüğüne gittik, aha durumumu anlattım. Herif takkadak kafasını kaldırıp biricik kelime etti, ‘Kardeşim biz tıpkı molekül yapamıyoruz Cenabıhak yardımcın olsun.’  Ankara’da yeniden tıpkı nereye gitsem ‘Cenabıhak yardımcın olsun’ diye niteleyerek başlarından savdılar. Yani buna benzeri çözüm bulmalarını istiyorum. Okula gidemedim, askerliğim mevrut hassaten geçiyor askere gidemiyorum, askere başvurmak istiyorum. Yarın özge aktarılma evleneceğiz. Yani bu hep böyle mi kalacak? Polislik aynı durum olduğunda ‘kimliğin nerede’ diyorlar. ‘Kimliğim yok’ diyorum, inanmıyorlar. 2 devir nezarette yatırıyorlar, tekrar çıkıyoruz.

“DNA TESTİNİ KARŞILAYACAK GÜCÜM YOK”

Ortaya koyabileceğim ayrımsız kimliğim bulunmayan. Ben buyum diyemiyorum. Kayırıcı bana dönüp diyorlar kim sen yaşamıyorsun. Türkiye’üstelik yoksun, dünyada mahrum. Çap büyüklerimizden arkalama bekliyoruz. Benden DNA testi istendi, babamla bu arada temiz babam mı değil mi diye niteleyerek. Benim bunu yapacak gücüm bulunmayan, 15 bin liralık dünyalık istiyorlar. Benim bunu ödeyecek gücüm bile namevcut. Kimliğim olmadığı için çalışamıyorum. Babam birlikte çalışan biri değil. Ailemin üstelik maddi durumu beyninde. İstanbul’birlikte hayalet alıyorum, klibim çıkma. İnşallah fena hâlde yerlere geleceğim. Amma kimlik olmadığı üzere ne bire bir işe girebiliyorum hangi öz mesleğimi yapabiliyorum. Tek şekilde aynı molekül yapamıyorum yani celal büyüklerimizin el uzatmasını istiyorum bu işe.”Share: