Kılıçdaroğlu: Hiçbir Bariyer, İnandığımız Yoldan Bizi Döndüremez. Tığ, Türkiye’nin En Hayat Dolu Ailesiyiz, En Saygın Ailesiyiz.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sarıyer Belediyesi’nin küşat ve anne atma töreninde, “Ekrem Başkan’ımız, bilcümle engelleri şüphesiz aştığını ve bodur müddet içre hangi kadar iri yatırımlar gerçekleştirdiğini rapor etti. Hepinizin huzurunda ona birlikte ilgiyle teşekkür ederim. Hiçbir engel, inandığımız yoldan bizi döndüremez. Biz, Türkiye’nin en etkili ailesiyiz, en etkili ailesiyiz. Zira biz, Cumhuriyet Altını Halk Partisi’yiz, halkın partisiyiz. Ayrımcılık yapmayacağız ve herkesi kucaklayacağız. Yaşa CHP, yaşasın CHP’li şehremaneti başkanları” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, zaman İstanbul’de Sarıyer Belediyesi eliyle Dolgun Açım ve Teme Atma Töreni’hangi katıldı. Törende, Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Seyit Torun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sendika ve sivil topluluk üyeleri üstelik amade bulundu. Törende mütekellim Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Halkın seçtiği ayrımsız uray başkanın bildirme mutlu olduğu dakika, yaptığı hizmetlerin akseptans görmesidir. İki uray başkanımız birlikte yönettikleri beldeye hizmet ediyorlar. Ilkin, hizmetlerin hangi kurallarda yapılması gerektiğini seçimlerden geçmiş ifade etmiştim. Yedi madde halinde söyledim. Yedi konu, esasen yerel yönetimlerin anayasasıdır. Bölüt hizmet etmek büyüklüğünde zer aynı molekül yoktur. Tabiatıyla kim temas site, getirim yaratır. Eğer tıpkısı yerde çekim varsa mutlak rant dahi vardır. Ülkü, rantın bölüt yansıtılmasıdır, rantı bölüt tasdik etmektir. Bunu yaptığımız antlaşma belediye başkanı görevlerini yerine getirmiş olur.

“SITE AYNI ZAMANDA BİR ÖZGÜRLÜK ALANIDIR”

Şehir ve insandan meze edildi. Peki, kentleri yaratıcı insanalar ama insanlar, oluşturdukları kentte huzur amacıyla sürmek isterler. Yaşlılar yeşillik örtmek lazım, çocuklarımız yeşil tıpkı alanda aramak isterler. Engelliler, kentin kendilerine ehil çıkmalarını isterler, o kentin olanaklarından fark etmek lüzumlu. Gençler, elbette kim spor, kültür, sinema, temaşa isterler, gezmek isterler, temas etmek isterler, müstakil benzeri ortamda içtimai medyalarını istediği gibi başlamak isterler. Bunu yaratan dahi doğrusu kent ve kentin öz kültürü bunu gerekli kılar. Kent, ayrımsız zamanda tıpkı hürriyet alanıdır, dertlenme alanıdır. Kenti yaşanabilir eylemek, şehremaneti başkanlarının ana görevlerinden birisidir.

“BELEDİYE BAŞKANLARIMIZI KUTLAMAK BENİM GÖREVLERİMDEN BİRİSİDİR”

Şurası birlikte almak geçişsiz; zaman Türkiye’nin içre bulunduğu gaz yuvarı, uray başkanlarımızın önüne engeller çıkarılarak onların size hizmet etmesini cevaz vermeyen ayrımsız yapıya, algıya dönüştü. şehremini arkadaşlarıma şurası söyledim; ‘Tek şikayet etmeyin. Sizin göreviniz, bütün bu aksaklıkları, zorlukları aşıp bölüt hizmet etmektir’. Bu görevi uray başkanlarımız başarılıyla yapıyorlar, o nedenle hepinizin nezdinde belediye başkanlarımızı kutlamak, benim görevlerimden birisidir.

“İSTANBUL’U DÜNYANIN GÖZ BEBEĞİ KENTLERİNDEN BİRİSİ HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ VE BU SAVAŞIM VERİLİYOR”

İstanbul’un takkadak Türkiye açısından değil acun açısından bile şanlı olduğunu biliyoruz. Üç iri imparatorluğa başkentlik yapmış benzeri bayrı şehir, tıpkı İstanbul, dünyanın ayn bebeği olan, tarihi eserleri boşlama edilen; çevresi, doğası bozma edilen benzeri İstanbul, beton ormanına dönüştürülen aynı İstanbul ve bu beton ormanına dönüştürülen İstanbul’birlikte yaşanabilir alanlar fotoğraflamak talip ve bu konuda çabalama harcayan İstanbul’un belediye başkanları, yani CHP’li belediye başkanları. Tığ, bunu boşaltmak istiyoruz. İstanbul’u dünyanın göz bebeği kentlerinden birisi haline ilam etmek istiyoruz ve bu mücadele veriliyor. Bu savaş, vakit kaybetmeden İstanbul’de değil Ankara’birlikte, metanetli çok yerde birlikte veriliyor. Belediye başkanlarımız, bayağı ellerinden gelen çabayı gösteriyorlar.

“ONUN YOKSULLUĞUNU TEŞHİR ETMEDEN, AMMA ONUN İHTİYAÇLARINI KARŞILAYABİLECEK BİR ANLAYIŞI HÜKÜMRAN KILMAK İSTİYORUZ”

Hırçın duyum, seçimlerden önceki duyuruldu, anlatıldı. Kimi Zaman dinleyerek kulağa, ara sıra göstergeç ekranlarında, gazetelerde, içtimai medyada bunlar rapor edildi. ‘Sakın ha CHP’li belediyeler fikir vermeyin.’ Ne için? ‘Gelirlerse içtimai yardımlar kesilir’ diyerek. Meğerse içtimai yardımlar kesilmedi, eksiksiz aksine arttı ve toplumsal yardımlar artarken iyi elinin verdiğini sol elin görmeyeceği, âdem onurunu koruyucu ayrımsız anlayış süresince toplumsal yardımlar verildi. Bilcümle şehremaneti başkanlarımız, sosyal yardımları bu çerçeve ortamında yapıyorlar. Tığ, kayırıcı onuruna çekinmek duyan ayrımsız gelenekten geliyoruz, adam onurunun korunması gerektiğini düşünen bir gelenekten geliyoruz. Onun yoksulluğunu teşhir etmeden, amma onun ihtiyaçlarını karşılayabilecek benzeri anlayışı hâkim buyurmak istiyoruz.

Şehremaneti başkanlarımız güçlü haddinden fazla bakım veriyorlar. Biz dahi gittiğimiz yerlerde, eğer şehremaneti başkanları CHP’li değilse zaman zaman o kentte yaşayanlara çağrıda bulunuyorum. Örneğin Şanlıurfa’ya gittim, Şanlıurfa’da çok sayıda ekinci faziletkâr hayatiyet fiyatlarından şikayetçiydi. Onlara şurası söyledim; ‘Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı bize verin, hep çiftçilere elektriği bedavasına vereceğiz’ dedim. Önce nazik itirazlar, ‘Vay efemdim bu olanaksız. Elinden tutan mı var, yapın’ dendi.

“BAYAĞI BİR BELEDİYEDE DOLAY ÇALIŞMALARI YAPTIK, YATIRIMLAR YAPILDI”

Geçmiş Şanlıurfa’de, bilahare şeş nazik ilde, sonra hep Türkiye’dahi belediyelerimiz faaliyet üretecek ve çiftçiye ve bütün köylere elektriği ücretsiz verecekler. Bunu göreceksiniz, yapacağız bunu. On Paralık kimse keder etmesin. Yoz benzeri belediyede yöre çalışmaları yaptık, yatırımlar yapıldı. İnşallah gideceğiz, geçenlerde kurdeleyi keseceğiz. Tümce görecek, iktidar sahipleri bile bunu görecek.

“VATANDAŞTAN ALDIĞIMIZ HER KURUŞUN HESABINI VATANDAŞA VERMEYİ ONURLU BİR GÖREV AKSEPTANS EDİYORUZ”

Sivas’a gittim, 22 meslek yıkılmış. 2 yıldır ihaleyi üstelik yapamıyorlar. Sivas’ta, Sivaslı kardeşlerime bire bir çağrı yaptım; ‘Sivas Uray Başkanlığı’nı bize verin, değil 22 ekol, Sivas’ın bütün okullarını baştan inşa edeceğiz’ dedim. Nedeniyle sebep bu kadar vahim taahhütlerde bulunuyoruz ve hepsini yapabiliyoruz? Zira vatandaştan aldığımız her kuruşun hesabını vatandaşa vermeyi azametli aynı görev kabul ediyoruz. Değme kuruşu yerel yerinde harcarsanız vatandaşa hizmeti kesinlikle aksaksız götürebilirsiniz.

Muhtar kardeşlerim aramızda, onlara da sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. Sizi, yani muhtarları oldukça demokrasinin dayanç haline getireceğiz. Bu konuda yer ufak endişeniz olmasın, yasanızı hazırladık, tasarıyı hazırladık ve görüşünüzü aldık ve göreceksiniz, muhtarlık kurumu Türkiye’nin sunu deli dolu kurumlardan birisi haline ati, bunu üstelik yapacağız.

“HİÇBİR BARIYER, İNANDIĞIMIZ YOLDAN BİZİ DÖNDÜREMEZ. BİZ, TÜRKİYE’NİN YERYÜZÜ DALLI GÜLLÜ AİLESİYİZ, BILDIRME SAYGIN AİLESİYİZ. ÇÜNKÜ BİZ, CUMHURİYET EL PARTİSİ’YİZ”

Hepinize minnettarlık borçluyum, ilkin Sarıyer Belediye Başkanı’mız, domuzuna hizmetler sundu. Ekrem Başbuğ’ımız, bilcümle engelleri zahir aştığını ve gücük süre ortamında hangi kadar nazik yatırımlar gerçekleştirdiğini tabir etti. Hepinizin huzurunda ona bile gönülden teşekkür ederim. Hiçbir bariyer, inandığımız yoldan bizi döndüremez. Biz, Türkiye’nin arz aktif ailesiyiz, genişlik saygın ailesiyiz. Çünkü biz, Cumhuriyet Halk Partisi’yiz, halkın partisiyiz. Ayrımcılık yapmayacağız ve herkesi kucaklayacağız. Yaşasın CHP, yaşasın CHP’li belediye başkanları.”

Açılış töreni böylelikle Sarıyer Belediyesi ile DİSK Genel İş Sendikası beyninde dolgun hizmet akdi imzalandı.

Share: