Kertenkelelerin atası dolapta bulundu

İngiltere’de bir müzenin depolama dolabında kertenkelelerin atası namına kabul edilen tıpkı sürüngenin fosili bulundu. Sezinleme, kertenkelelerin ortaya çıkışını bilinenin tersine, 35 milyon yıl geriye kaydırdı.

İngiltere merkezli Bristol Üniversitesi ve Tabii Güneş Müzesi yetkilileri, cemaziyelevvel basın açıklaması yaparak müzenin antrepo dolabında 1950’lilerde ‘yanlış namına etiketlenmiş’ tıpkı fosilin, günümüz kertenkelelerin atası kendisine belirleme ettiklerini duyurdu. Keşfin, bilinenin bilakis elöpen ve eş aileye ilgilendiren sürüngenlerin ortaya çıkışını 35 milyon geriye kaydırdığı vurgulandı. Keşfi işleyen Dr. David Whiteside ve ekibi, fosile X-ray taraması yaparak inceledi ve numunenin günümüz kertenkeleleriyle münasebetli olduğunu ortaya koydu. Bunun akıbet yılların yeryüzü muhteşem keşfi olduğunu belirten Dr. Whiteside his sürecini şöyle anlattı;

“Numuneyi önce yerine, Bilimsel Araştırma Görevlisi olduğum Londra’daki Natür Tarihi Müzesi’nin depolarında, Clevosaurus fosilleriyle dolu benzeri dolapta tespit ettim… Örneğimiz kolay ‘Clevosaurus ve tıpkı ayrıksı sürüngen’ olarak etiketlenmişti. Örneği araştırmaya devam ettikçe, haddizatında Tuatara grubundan çokça günümüz kertenkeleleriyle elan yakından ilişkili olduğuna giderek elan fazla ikna olduk. Üniversitede fosillerin X-ray taramalarını yaptık ve bu, fosili üç buutlu olarak yeniden oluşturmamızı ve kayanın içine gizlenmiş eksiksiz minik kemikleri görmemizi sağladı.”

Share: