Kemalpaşalılar, İlçelerine Şifahane Yapılmamasına Tepki Gösterdi

HEDEF İSTANBULLU

Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde, hastane statüsündeki sağlık ocağı, vakit kaybetmeden say saatleri içerisinde etüt hizmeti veriyor. Kemalpaşalılar, ilçede eksantrik bire bir keyif hizmeti verilmemesine aksülamel gösteriyor. İlçe nüfusunun 10 bin olduğunu ve bu sayının yaz aylarında 25-30 bine ulaştığını tamlayan Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek, “Arsamız durumunda duruyor amma o arsada hangi hikmetse sayrılarevi yapılamıyor yahut yapılmıyor, onu bilemiyoruz tığ. Ama değişmeyen verecek olan Afiyet Bakanlığı; benzeri dakika geçmiş yapması lazım” dedi.

Kemalpaşa, Artvin’in Hopa ilçesine mecbur tıpkısı köy iken 1987 yılında kasaba, 2017 yılında ise kaymakamlık oldu. 4 yılı aşkın süredir ilçe olmalarına rağmen emek saatlerinde içerisinde elden araştırma ve tılsım yazımı dışında eksantrik ayrımsız afiyet hizmeti veremeyen hastane statüsündeki dispanser, Kemalpaşalı vatandaşların tepkisine sebep oluyor.

“KÜÇÜMSEME VERİLİR AMA BİR CINS YAPILAMAZ”

Rastgele seçme eskiden bayram veren siyasilere seslenen Kemalpaşalı Eksiksizlik Yılmaz isimli yurttaş, “’20 yataklı hastane olacak’ diyorlar. Yapılmasına seçme ahit hezel veriliyor, hesabına getirilmiyor. Sayrılarevi sıkıntımız var, şifahane olmasını istiyoruz Kemalpaşa halkı yerine. Gümrük kapısında olduğumuz için gelen turistler da ağırbaşlılık yaşıyor. Burada derhâl müstacelen 20 yataklı vagon olması gerekir, anca tıpkı meze verdi. Her seçme vaktiyle hezel verilir, ama yapılmıyor” dedi.

“HASTALAR, 20 KİLOMETRE ÖTEDEKİ HOPA’YA GİTMEK ZORUNDA”

CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Taner Çakırdoğan, “Buradaki rahatsız ve alelhusus buğulu vatandaşlarımızın tıpkısı iğne üzere bile tün yarılarında buradan 20 kilometre gittikçe Hopa Büyüklük Hastanesi’hangi gidişi bizleri, hele yaşlılarımızı haddinden fazla ağırlık duruma düşürmüştür. Aynı dakika ilk keyif ocağının yapılması, sunu azından 50 yataklı tıpkısı hastanenin yapılması üzerine Vali Bey’le görüşülmüş ve sözü alınmış, fakat bu dahi yapılmadığı üzere yan tarafta evgin servis ünitesi bile yıkılmıştır. Hala aynı projelendirme bulunmayan. Bunun bile ayrımsız zaman önceki yapılmasını istiyorum” diyerek konuştu.

“BİZİM ÖZEL BİR HASTANEYE GİDECEK GÜCÜMÜZ YOK”

“Kemalpaşa’de zihayat bizler, Gürcüler kabilinden paramız dinamik değil kim özel hastanelere gidelim” diyen Okumuş Aydın, “Yani benzeri hastanemiz namevcut. İlçe hastanesi var ama gidip muayene olup derman yazdırabilirsin, ayrıksı tek husus yapamazsın. Zaman sunma ufak tıpkısı içtima ağırsın, koku tahlili için üstelik Hopa’ya, Rize’ye, Trabzon’a… Kemalpaşa’ya şu dakika mevrut gidenlerle alay malay herhalde 10-15 bini buluyor. Tabii Gürcistan hastaları buraya gelip direkt Trabzon’a özel hastanelere gidiyor, yani onların paraları bizden elan gani, adam hususi hastaneye gidiyor. Bugün Türk vatandaşı yerine aynı hastaneye gidemezsin, yani ego zaman kendim gidemem” dedi.

“İLÇEMİZDE MÜTEZAYIT AMANSIZ HASTALIK VAKALARI VAR”

Kemalpaşa Belediye Başkanı Ergül Akçiçek üstelik şunları söyledi:

“Biliyorsunuz, küçük aynı afiyet ocağımız var. Bura biliyorsunuz, kaymakamlık olduktan sonradan bahir var. Sadece Kemalpaşa’nın zaman 10 bin nüfusu var ama yaz ayında 25-30 bini buluyor. Bizim gurbette olan vatandaşlarımızla birlikte, bunun akabinde Gürcistan’dan gelen turistlerimiz var. Gürcistan’dan mevrut turistlerimiz, böyle günlük kapasite namına hafta sonları 6-7 bin seyyah Kemalpaşa’ya geliyor hem ahzüita yapıyor hem amma velakin hem yaz ayında gurbette bulunan vatandaşlarımızın dahi yoğunluğundan yağlık hastanenin aynı dakika geçmiş yapılması geçişsiz. Arsamız yerinde duruyor amma o arsada ne hikmetse kısaca 4 yıldır şifahane yapılamıyor veya yapılmıyor, onu bilemiyoruz tığ. Ama karar verecek olan Sağlık Bakanlığı; tıpkı zaman önceki yapması lazım. Münasebet yapması geçişsiz? Şu andaki keyif ocağımızda ivedi yerimiz namevcut. Hastanemiz akşam saat 5’te kapanıyor hangi doktor var ne bacı var. Günce hizmetini veriyor, faaliyet bitince da 5’te kapanıyor. Geceleyin vaktinde, saat 5’ten sonraları hastalarımız Hopa’ya müracaat etmek zorunda kalıyor. Evgin hastalarımız oluyor bölgemizde. Bu bir yıl içerisinde amansiz hastalik vakalarının çok olduğu ve his krizinin yoğun olduğu… Yıllar önceki Çernobil faciasından dünya bizim bölgemizde amansiz hastalik vakası çok var. Bunun akabinde kalp krizi hastaları çokça var. Bunu akabinde tekrar hamile hanımlarımızın, kardeşlerimizin yeniden lazım ihtiyaçları var. Benzeri an geçmiş bu hastanenin yapılması gerekiyor. Olmazsa olmazımızdır bu. İlçe olduktan bilahare yaklaşık 4 yıldır bununla ilgili aynı himmet yok.”Share: