KEFEK Başkanı Aksal, Türkiye’nin dünyadaki enerji sorununun çözümünde açacak olacağını belirtti Açıklaması

TBMM Karı Erkek Vesile Eşitliği Komisyonu (KEFEKI) Başkanı ve SELIM Parti Edirne Mebus Dr. Fatma Aksal, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın Zalim saf gazının Avrupa’ya aktarılmasında Türkiye’üstelik kurulması planlanan doğal gaz merkezi amacıyla arz akla yatkın düz adına Trakya’yı bel ettiğini, bu kapsamda Edirne’nin bildirme gür adaylardan biri olduğunu tabir etti.

Aksal, yaptığı yazılı açıklamada, Ukrayna ve Rusya’nın hububat deposu olmasının yanı sıra enerji üretiminde üstelik çok tehlikeli üs olduğunu belirtti.

Avrupa’nın doğal gaz üzerine şişman ölçüde Rusya’ya mecbur olduğunu aktaran Aksal, Avrupa’nın şu zaman ABD’den kayaç gazı ve yer yağı aldığını ancak bunun geri hizmet maliyetlerinin çokça yüksek olduğunu vurguladı.

Gıda ve enerjinin dünya çapındaki en balaban iki konu olduğunu anlatım fail Aksal, şunları kaydetti:

“Hal arayışlarında kül gözler ülkemize çevrildi. Türkiye, hububat krizinde Ukrayna’ya çözüm bularak, tahılın dünya piyasalarına ulaşımını sağlamıştı demin dahi erke üssü oluyor. Rusya Heybet Başkanı Putin artık erke üzerine Türkiye’yi muhatap alacaklarını söyledi. Türkiye, coğrafi gidişat yerine bir geçiş noktasındadır. Azerbaycan’ın dahil olduğu TANAP Projesi ve Rusya’nın birlikte Türk Akımı Projesi var. Türkiye halihazırda enerji güzergahı konumundadır.

Kendisinde doğal gaz ve petrole erbap olmayan fakat Avrupa’ya geçiş işleyen eksantrik ülke da yok. Cumhurbaşkanımız Erdoğan, kurulması planlanan erke merkezi üstüne Trakya’yı bel etti, Tekirdağ de olanaklı, Kırklareli dahi cins ama Edirne arz gür adaylardan biridir Edirne Avrupa’ya geçiş güzergahıdır. Türkiye’nin ihracatının yüzdelik 50’den fazlasını Avrupa Birliği üzerinden yapıyoruz. Bu ihracatta Edirne’deki eksen kapıları üzerinden gerçekleşiyor.”

Erke konusunda merkezin Edirne olacağını düşündüklerini vurgulayan Aksal, Türkiye’nin, dünyadaki enerji sorununun çözülmesinde anahtar olacağını belirtti.

Share: