Kayseri’nin ihracatı ilk 10 ayda yüzde 11,6 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ilk teşrin kocaoğlan dış satım rakamlarını açıkladı. Açıklayan verilere bakarak Kayseri ihracatı ilk 10 ayda yüzde 11,63 oranında arttı.

TÜİK 2022 yılı ilk teşrin ayı dış satım verilerini değerlendiren Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Umumi Heyet Başkanı Mehmet Büyüksimitci: “Teşrinievvel ayında ihracatımız 319 milyon 852 bin dolar kendisine gerçekleşti. İlk 10 mahiye ihracatımız ise sabık yılın evvel 10 ayına göre yüzdelik 11,63 oranında artarak, 3 bilyon 254 milyon dolara ulaştı. 12 aylık ihracatımız ise yüzde 13,07 artarak 3 milyar 948 milyon dolar oldu. Acun piyasalarından kaynaklı Bire Bir eski aya bakarak ihracatımızda yüzde 6’ya mümasil aynı düşüş olsa de, eskimemiş pazarlarla bu düşüşü telafi ika gayretinde olacağız” dedi. 2022 yılı ekim ayında genişlik çokça dış satım yapılan sektörlerin başında mobilya, elektrikli karı aletleri ve kablo geldiğini açıklanan Başbuğ Büyüksimitci, ihracat yapılan ülkeler sıralamasında ise Irak, Almanya ve ABD’nin evvel üç sırayı aldığını söyledi.

Başkan Büyüksimitci, “Serencam 12 maaş ihracatımıza baktığımızda 4 milyar doları yakalamış durumdayız. Bizim hedefimiz 4.3 bilyon dolardı. Amma lüzumlu Amerika gerekse Avrupa ülkelerinde yaşanan durgunluktan kaynaklı ihracat rakamlarımızda tıpkısı tutar yavaşlama var. İthalatın ihracatı gelecek oranında seçkin zaman olduğu gibi Türkiye’ye göre daha iyiyiz. Biz ihraç ettiğimizin yarısı büyüklüğünde ithal ediyoruz. Dolayısı ile akan fazla veren bire bir iliz. Amma inşallah önümüzdeki dönemde çıktı çalışıp eskimemiş pazarlar keşfederek bu durgunluğu aşma gayretinde olacağız. Seçme şeye rağmen çalışıp üreten ve ihracat işleyen tekmil dış satımcı firmalarımıza teşekkür ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” şeklinde sözlerini tamamladı. – KAYSERİ

Share: