Kayseri Tecim Odası kasım kocaoğlan meclis toplantısı yapıldı

Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Ömer Gülsoy, ABD ve Avrupa kabilinden gelişmiş ekonomilerin almaşık hazırlık merkezi aradıklarını, bunun Türkiye için değerlendirilmesi müstelzim tıpkısı vesile olduğunu söyledi.

KTO’nun kıytırık teşrinisani kocaoğlan meclis toplantısında mütekellim Gülsoy, Avrupa ve KUL’da etkileri hissedilmeye başlanan global resesyonun Türkiye’ye de yansımaları olacağını öngördüklerini belirtti.

İhracatta düşen talepler karşısında akça akışını irca etmek için eskimemiş siparişleri kaçırmamak, müşteriyle ilişkileri henüz eli sıkı tutmak, aceleci teslimat, bey sonrası hizmetleri ferah atfetmek ve denk rekabetiyle dövüşmek gerektiğini vurgulayan Gülsoy, daralan kar marjıyla akçe akışını çıkarmak üzere ciroların artırılması gerektiğini ifade etti.

Gülsoy, hareket dünyasının imdi çalışıp, artık üretmesi ve yeni pazarlara ulaşması gerektiğini vurguladı.

Yeni pazarlar üzere ise sayısal platformlarda olunması gerektiğine belen eden Gülsoy, “KÖLE ve Avrupa kadar kaslı ekonomiler bir tane pazara bağımlılığı hafifletmek ve ana çeşitliliğine gitmek için alternatif hazırlık merkezi arayışındalar. Salgın sonrası ortaya çıkan tedarik merkezleri arayışına aday devlet tığ olmalıyız. Onun üzere de dijitalleşmeyi, AKARSU yeşil mutabakatı ve yeşil dönüşümü kaçırmamamız gerekiyor. Burada bol tıpkı okazyon var. Bunu dolgunca değerlendirmeliyiz.” dedi.

İş insanına karamsarlığın yakışmayacağını belirten Gülsoy, şöyle devam etti:

“Tek kontra tabela, bizleri karamsarlığa evet da tedbirsizliğe irsal etmemeli. Karamsar olan ne üretebilir ne de ticaret yapabilir. Bizler Türk gelişim dünyası adına bugüne büyüklüğünde bir nice zorluğu birlikte aştık. Çünkü bu tecrübeye ve dinamizme sahibiz. Yeter kim kendimize güvenelim. Yeter kim birbirimizi ötekileştirmeyelim. Amme, özel sektör el ele vererek bu dayanıklı günleri da atlatırız. İşletmelerimizin enflasyon karşısında sermayelerini koruyabilmeleri için para şişkinliği muhasebesi zorunlu ayrımsız gerekseme haline gelmiştir. Toptan erke fiyatlarındaki artma, tedarik zincirindeki bozulma nedeniyle üretici fiyat endeksinde kocaman aynı artışla alın karşıyayız. Erdemli enflasyonun kere açtığı risklerin kuşkusuz yönetileceği üstüne ara sıra belirsizlikler var. Şu anda işletmelerin bilançoları hamur değerleri yansıtmıyor.”

Gülsoy, Kayseri iş dünyası olarak EYT’ye alın olmadıklarını, fakat aranjman üstüne kaygıları olduğunu belirterek, düzenleme sonrasında yüzde 30 aksiyon gücü kaybı olacağını ve çabucak ortaya çıkacak kıdem tazminatı yükünün işvereni zora sokacağını kaydetti.

Toplantıya katılan Kayseri Valisi Gökmen Çiçek bile Kayseri’birlikte turizmin geliştirilmesi üzere çalışmalar yürüttüklerini ancak şehrin iktisat alanındaki amiral gemisinin herhangi bir ant tecim olacağını anlatım etti.

Share: