Kavuşum 150 metre altındaki 5 bin almanak tuz mağarasında öğüt

Içtima 150 metre altındaki 5 bin almanak tuz mağarasında ibret

ÇANKIRI – Çankırı’da darülfünun öğrencileri, içtima 150 metre altındaki 5 almanak Çankırı Kayran Altı Tuz Şehri’nde ibret işledi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Azık Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, öğrencilerle birlikte Çankırı’dahi bulunan 5 bin yıllık Yer Şeş Tuz Şehri’nde öğüt işledi. Öğrencilerin selektif yerine aldıkları ” herhangi bir yönüyle tuz” dersi çerçevesinde tuz mağarasında işlenen derste Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, tuz madenin oluşumu, tuzun Türkiye amacıyla önemi, Çankırı tuzunun özellikleri anlatıldı. Derse katılan öğrenciler tuz mağarasının ilgi calip özellikleri için de bilgelik sahibi oldu.

“Öğrenciler az çok ilgililer”

Öğrencilerin derse vahim ilgi gösterdiğini ifade fail Ercoşkun, “Çankırı tuzunun özellikleriyle ilişkin ders yapıyoruz. Tuz hakkında biraz makale, biraz tezkere yazmış birisi adına bu konuda öğrencilerime yararlı olabileceğimi düşündüğüm için bu dersi açtım ve öğüt ağırbaşlı yürekten karşılanıyor. Sınıflarımızın alabildiği kadar mektepli alabiliyoruz. Öğrenciler birlikte az çok ilgililer. Üniversitemiz bulunduğu coğrafyadaki değerleri derece iaşe etmek bu değerleri araştırmak zaman yüzüne çıkartmak üzere bire bir vizyonu, benzeri misyonu bulunmakta. Bu sebeple üstelik Bu ibret üniversitemiz amacıyla da önemli tıpkı ibret namına değerlendiriyoruz” dedi.

“Çankırı tuzunun mineral birikimini çalışmalarımızda ortaya çıkarttık”

Tuzla ait yaptığı çalışmalara bile değinen Ercoşkun, “Elimizden geldiği büyüklüğünde apotr olmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin ciharıyek yanından ve hassaten dünyanın dört bir yanından öğrencilerimiz var. Bu öğrencilerle 5 lime erdemli lisans tezi tamamladık. Bu arkadaşlarımızdan 2’si Cubitili. Arkadaşlarımızdan birisiyle tuzdan oluşmuş tıpkı çöl olan Danakil Çölü konusunda çalıştık. Cibuti’nin şimal bölgesinde bulunuyor. Bire Bir bile Asal Gölü ilgilendiren bir iş yaptı.. Bulunduğumuz madenle ait, Germece tuzlarıyla ilişik faziletkâr lisans çalışmaları gerçekleştirdik. Çankırı’dahi satılan Çankırı tuzlarıyla ilgili aynı faaliyet gerçekleştirdik. Adeta Çankırı tuzunun imzasını veya Çankırı tuzunu Çankırı işleyen mineral birikimini çalışmalarımızda ortaya çıkarttık” diye niteleyerek konuştu.

Öğrenciler ise tuzu gelişigüzel yönü ile ele aldıkları dersin az çok sevinçli geçtiğini söyledi.

Share: