Kaş’ta, 7. Doğantaş Hasat ve Bal Şenliği düzenlendi

Antalya’nın Seki ilçesinde Hasat ve Bal Şenliği düzenlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığınca bal ormanı kurulan Doğantaş Mahallesi’nde tevhit edilen şenliğin bu sene 7’ncisi gerçekleştirildi.

Bayram kapsamında Yörüklerin yaylaya göçleri canlandırıldı. Yanlarına, bir vakitler geçer not tarım aletlerini üstelik alan anadan görme kılıklı vatandaşların traktörlerle, develerle, mehter takımı eşliğinde ilerleyişi mülevven görüntüler oluşturdu.

Bayram çerçevesinde evcil sanatçılar hayal aldı, gülümseten anların yaşandığı bal yiyecek yarışması de dikkat çekti. İki kategoride planlı yarışmanın erkekler kategorisinde Ademiyet Tatlıkulak 1,5 kilogram balı 33 saniyede tüketerek birinci oldu. Kadınlar bile ise 1 Kilo balı 1 dakika 10 saniyede yiyen Zeynep Afşin şampiyon oldu.

Şenlikte stant açan üreticiler bile mahallede üretilen balı sergiledi ve mir yaptı.

“Alay, kültürümüzü yaşatmamıza ulama sağlıyor”

Burada mütekellim Kaş Kaymakamı Gaye Öztürk, ilçenin deniz, kum ve gün turizminin yanı sıra tarımla de öne çıktığını söyledi.

Kovid-19 salgını zımnında iki yıl açıklık sunulan şenliği baştan düzenlemenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Öztürk, “Bu şenlikler, hem ilçemizin tanıtımına ulama sağlıyor hem de ürünlerimizi dünyaya pazarlama imkanı veriyor. Alay kendi kültürümüzü yaşatmamıza birlikte katkı sağlıyor.” dedi.

İlçedeki Yörük kültürünün güre nesillere aktarılmasının önemine belen eden Öztürk, ayrımsız milletin kültürüne, tarihine, örf ve adetlerine topluluk çıkmasının koca olduğunu dile getirdi.

Kaş Belediye Başkanı Bahtiyar Ulutaş birlikte şehremaneti hizmetleri büyüklüğünde toplumsal, kültürel ve anadan görme faaliyetleri desteklemenin birlikte bulunmaz olduğunu kaydetti.

Doğantaş Mahallesi’nde üretilen balın tanıtımı amacıyla de çalıştıklarını belirten Ulutaş, “Şehremaneti olarak balımızı tüm dünyaya lanse etmek, mebzul ayrımsız münasebet monte etmek üzere bu şenliği başlatmıştık. İnşallah bu alay artık de devam edecek, bizler da bakım etmeye devam edeceğiz. Kırsalı önemseyen belediyecilik anlayışıyla çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

Yatırımlarından örnekler veren Ulutaş, Set’ın 54 mahallesinde hizmetlerin bitmeme ettiğini bildirdi.

Şenliğe, DOĞRU Öğür Antalya milletvekilleri Atay Akıllı ve İbrahim Görgülü, DOĞRU Fırka MKYK üyesi Haluk İpek, Demre Kaymakamı Öz Saygı Şatıroğlu, Set Garnizon Komutanı Binbaşı Hüseyin Vabeste, Doğantaş Mahalle Muhtarı Ulvi Karataş, siyasal parti ve sivil sosyete kuruluşu temsilcileri da katıldı.Share: