Kars’ta Pancar Üreticileri Yükselen Istihsal Maliyetinden Yakınıyor

TACETTİN DURMUŞ

Kars’ta çükündür ekimi eden çiftçiler, “Şeker pancarı ekiyoruz, devletimiz alıyor ama şu anda maliyetler haddinden fazla pahalı. Şeker pancarı şu anda gübre ve süt girdileri çokça pahalı olduğu üzere oldukça masraflı oldu” dedi. Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci bugün Kars’a gelerek, şeker pancarı çekicilik fiyatının titrem başına bin 450 TL olduğunu duyurdu.

Kars’ın Akyaka ilçesine tutkun Karahan Köyü’nde çükündür ekimi fail Cengiz Öztürk, geçtiğimiz sene yaşanan kuraklık zımnında masraflarını bile ödeyemediğini belirterek, başta süt görünmek için gayrı girdileri karşılayamadıklarını söyledi. Çükündür ektiği tarlasında 1 Teşrinievvel itibariyle söküme başlayacağını belirten Öztürk, Kars’a akıbet 2 aydır yağmur yağmadığı amacıyla sulama maliyetinin üreticilerin belini büktüğünü dile getirdi.

“ŞU ANDA ÇOKÇA ZARARDAYIZ”

Girdi fiyatlarını karşılayamadıklarını da söyleyen çiftçi Cengiz Öztürk geri şunları söyledi:

“Şeker Hastalığı pancarı ekiyoruz, devletimiz alıyor amma şu anda maliyetler çokça fiyatlı. Şeker Hastalığı pancarı şu anda tezek ve mazot girdileri haddinden fazla pahalı olduğu amacıyla berenarı masraflı oldu. Sayın Bakanımız dahi bize açıklama yapacaktı. Açıklama bekliyoruz. Ayak Tabanı eşit kurtarmıyor. Pancarımızı akarsu motorlarıyla suluyoruz ve süt alamıyoruz. İki aydır yağmur yağmıyor. Sabık yılda kuraklık oldu. Bu yılda yaz başı alışılmamış ongun yağdı amma akıbet dönemlerde 2 aydır bizim buralara yağmur yağmadı. Bu nedenle masraflarımız haddinden fazla aşkın oldu. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımızdan bire bir izah bekliyoruz. Biz şu anda çokça zarardayız. Geçtiğimiz yıl kuralık vardı ve rekolte fiyatı olarak 420 lira verilmişti. Çok düşüktü. Doğrusu tek karımız olmadı. Paranın bile değeri kaybolma olduğu için gelişigüzel öz pahalandı. Aldığımız parayı ancak mazota ve borçlarımıza verdik. Bu yılda ayak tabanı fiyatı 800 lira yaptılar. Ama mazot, tezek, tılsım ve tohum haddinden fazla pahalı olduğu üzere kurtarmıyor. İnşallah gür ayrımsız izah bekliyoruz.”

TARIM BAKANI 1.450 TL KENDISINE AÇIKLADI

Tarım Bakanı Kirişci üstelik zaman Kars’a gelerek valiliğin peşi sıra Şeker Hastalığı Fabrikası’na geçti. Kirişci burada ayak tabanı fiyatını şöyle açıkladı:

“2022 yılı zaman alımları üzere da küsurat girdi maliyetlerine ve pahalılığa karşı çiftçilerimizi korumak yerine lazım çalışmaları zaman bakımından tamamlamış bulunuyoruz. Bu yılki şeker hastalığı pancarı kurum fiyatını, titrem başına 1400 TL adına açıklıyoruz. Şiddetli, hayır olsun. Ayrıca pancar istihsal kotasını bütünleyen üreticilere, ton başına 50 TL kota bütünleme sınavı primi birlikte ilave adına verilecektir. Böylelikle şeker hastalığı pancarı alım fiyatı, yüzde 245 artışla titrem başına 1450 TL olmuştur. Leziz olsun.”Share: