Kars’ta Mazot Fiyatları Çiftçileri Atlara Yönlendirdi

TACETTİN DURMUŞ

Karslı çiftçiler, kalan motorin fiyatları karşısında tarlada işlerini atlarla görüyor. Karahan köyünde geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan Cengiz Öztürk, 14 yaşındaki oğlu Hasan’ın ‘yavuz’ adını verdiği atının, yıpranan nallarını sık sık değiştirdiğini ve mazot fiyatlı olduğu için daha çok çiftçiliğe traktör yerine atlara yaptığını söyledi.

Karslı çiftçiler, tarladaki işlerini traktörlerle değil atlarla görüyor. Cengiz Öztürk, şunları söyledi:

“Hüseyin Koca, Akyaka yöresinin tıpkı numaralı nalbandıdır. Atların nalını haddinden fazla güzel şimşekli fener. Süt fiyatlı olduğu amacıyla atlara devam. Atımız haddinden fazla sakin ve onunlar adeta konuşuyoruz. Kâh atlara nalça çakınca durmaz ve huysuzluk yapar. Atımız çokça sakindir. Önceden mazot huzursuz olduğu üzere tarımda atın gücünden yararlanma olayı bitmişti. Bundan Sonra mecburen temas kes atlara döndü. Pancar, kumpir ve mısıra yani gelişigüzel yere atlarla gidiyoruz. Az Daha ilçeye bile atlarla gideceğiz. Çünkü süt çok pahalı olduğu üzere çıktı traktör kullanamıyoruz. Vaktiyle ucuzdu o devir atlara lüzumlu kalmıyordu. Şimdi atlara kapalı kaldık.”

Baba mesleği nalbantlığı 20 yıldır yaptığını söyleyen Hüseyin İlkar dahi süt fiyatlarının rastgele geçen gün arttığını söyledi. Traktör ve araba sayısının artması zımnında bölgede beygir sayısının azaldığını hatırlatan İlkar, son aylarda artan süt fiyatları zımnında köylülerin bazen işlerini beygir ile görmeye sınırlanmış kaldığını dile getirdi. İlkar ise şunları söyledi:

“27 pare köyümüz var. Aşağı fevk hepsinde nalbantçılık yapıyorum. Elan ilkin 200 ata nal çakarken bu benzer 25 ağababa büyüklüğünde düştü. Araba sayısı çoğaldıktan sonra at sayısı azaldı ama şu anda motorin fiyatlı olduğu için köylülerimiz işlerini beygir ile görmeye kapalı kaldı. Bu mesleğin unutulmaması amacıyla arkadaşlarıma ve yiyenlerime üstelik öğretiyorum.”Share: