Kars’ta Cumhuriyet coşkusu

Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99. yıldönümü, umum yurtta olduğu kabilinden Kars’ta da coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyet Bayramı töreni Il makamında Ilbay/Şehremaneti Başkan Vekili Türker Kimsesiz’ün tebrikleri kabulüyle başladı.

Tören henüz sonraları Il önünde devam etti. Ilbay/Belediye Başbuğ Vekili Türker Kimsesiz ve Garnizon Komutanı Liva Hakan Tunç, merasim alanını araçla dolaşarak öğrencilerin ve vatandaşların bayramı kutladı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Vali/Şehremaneti Başbuğ Vekili Türker Bikes yaptı.

Kimsesiz, “Zaman, tarihi görk ve şerefle meşbu olan eren milletimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yedi düvele karşı göğsünü siper ederek kurduğu, gözümüzün nuru cumhuriyetimizin 99’uncu bünye yıldönümü, bu düşündürücü aktarılma vesilesi ile öncelikle; cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve alp cebe arkadaşları başta atılmak amacıyla binlerce almanak yüce tarihimiz boyunca yeniden doğuşlara ve koskocaman yürüyüşlere imza atmış olan kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları bize vatan özne eren şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi, rahmet, minnet ve minnettarlık duygularımla elgin ediyorum. Birinci Acun Savaşı’nın peşi sıra yurdumuzun ciharıyek yanı itilaf devletleri vasıtasıyla karışma edilmiş, milletimizin özgürlüğü elinden alınmıştır. Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’bile Samsun’a çıktıktan sonra başlatmış olduğu Halas Şavaşı’mızda Türk Milleti; genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle, biricik eğin, yegâne yürek olan Türk Milleti, tam imkansızlıklara karşın destani benzeri uğraş ile yurt topraklarını düşmanlardan temizlemiş, geçmiş hilalin bahtını açmış, geleceğin ziyalı ufuklarını açmış, özgürlüğümüze vurulmaya çalışılan tamam prangaları milli kaime ve gücüyle parçalamıştır” dedi.

Vali Türker Fakir, “Milli Mücadelemizin zaferle sonuçlanmasının ardından, 29 Ekim 1923 yılında ilan edilen Cumhuriyet, milletimize bırakılmış arz nazik bırakıt ve elzem bir değerdir. İşte bu değer, bizleri milli benzeri devletin havalı tıpkısı şekilde, özgürce düşünebilen, bedel hakları olan birer ferdi, devletin yegâne ve gerçek sahibi haline getirmiştir. İnsanlık tarihi, bire bir milletin sarsılmaz kuma iradesiyle, öz aracılığıyla ve kanlarıyla yazdığına bulunmaz tanık olmuştur. Bu anlamda Cumhuriyet Altını, milletimizin ruz sahnesinde yeniden dirilişinin adı, İstiklal mücadelemizin bize bıraktığı genişlik oylumlu miraslardan birisidir. Cumhuriyet, Türk Milletinin egemenliğin bizzat sahibi olduğunu tescillemiştir. Cumhuriyet Altını, bedeli sıfır, meccanen mevdu benzeri ihsan değil, inancın, imanın, ateş parçası tıpkı iradenin eseri ve milli mücadelenin karar ve kıvancıdır. Cumhuriyet Altını sistemi, 1923’ten beri ülkemize nazik katkılar sağlamış, Türk toplumunu millet olma bilincine ulaştırmış, bireyi de vatandaş konumuna yükseltmiştir. Tarihimizin sunma nazik çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği yenilikler ve atılımlar ile Türk insanının ufkunu genişletmiş, soylu erki, içtimai ve siyasal yaşantımız yepyeni bir gürecilik kazanmıştır. Bugün bizlere ve gelecek nesillere düşen sunu oylumlu fariza, bu hümayun emaneti, ölümsüz etmek ve bu bayrağı katiyen yere düşürmemektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü yüklenmek, çöz ve dış tehlikelere cebin duygulu olmaktır. Ehil olduğumuz garaz ve üstünde yaşadığımız coğrafyanın siyasi ve stratejik önemi, karşımıza daima bağırsak ve aut düşmanları çıkarmıştır, anca görünüyor kim çıkarmaya bile devam edecektir. Evveli olduğu kabilinden bugünde ülkemizin gelişmesinden, güçlenmesinden tasalı olan, ülkemizi kesmek ve eksiltmek talip kısık ve kötü odakları namert eylemler gerçekleştirmektedirler. Bu kaba ve yapışkan bitik odakları, arada sırada içimizdeki hainlerle tıpkı olup meclisimizi bombalamışlar, vatandaşlarımızı katletme cüretini göstermişler, ara sıra yurtsal görevini fail, milletimizin güvenliğini sağlayan yiğit askerlerimize mermi sıkmışlar, zaman zaman de ekonomimize müteveccih bed oyunların içerisine girmişlerdir. Ancak seçkin antlaşma Hakk’ın ve hakikatin yanı sıra olan devletimiz ve milletimiz, fena odaklarına karşı daima galip gelmiştir ve her daim galip gelecektir. Zaman ülkemizin terör örgütlerine ve yayılımcı güçlere cebin Suriye’birlikte, Irak’ta, Akdeniz’da, Mavi Vatan’de ve gayrı coğrafyalardaki gelişmeler karşısında lüzum askeri gerekse diplomatik olarak sergilediği kararlılığın Sarıkamış’tan, Çanakkale’den, halas mücadelemizden ayrımsız farkı yoktur. Türkiye, özlük milli güvenliği ve tarihi sorumlulukları bahis konusu olduğunda tek kimseye bakmadan, tek kimseden şehadetname almadan sadece özlük kararı ve imkanlarıyla istediğini yapabileceğini göstermiştir” diye konuştu.

Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri daha bilahare öğrencilerin türkü okuması ile bitmeme etti. Etkinlikte Cumhuriyet Koşusunda dereceye giren öğrencilere Vali Türker Sahipsiz, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hakan Bronz ve Başsavcı Abdullah Amanvermez tarafından madalyaları verildi. Cumhuriyet Bayramı töreni, çalgı sunumu, öğrencilerin halk bilimi eylem ve resmigeçit töreniyle serencam buldu. – KARS

Share: