Kars’ta “anadan görme atlama beygiri yarışı” düzenlendi

Kars’ın Dürüst ilçesinde köyler arası düzenlenen “Dörtnala Geleneksel At Yarışı”nda sporcular dereceye girebilmek üzere kıyasıya savaş etti.

Benliahmet Köyü Süvari Spor Kulübünün düzenlediği yarışlara, ön köylerden Yankı dayı, Kelebek, Komançero, Refik, Oğlum Uğraş, Kerim ve Esenyel adlı İngiliz atlarıyla 7 sportmen katıldı.

Tarlalar arasındaki yolda atlarını dört nala koşturan sporcuların 5 bin 800 kilometrelik parkurdaki mücadelesi içtenlikle izlendi.

Yarışmada, Çarkıt Boğaz köyünden Kayhan Cebbar’nın atı Kelebek bir numara, Gösterişli Salgar’ın atı Komançero ikinci ve Tuncer Acar’ın atı Eko Çatal Yürekli ise üçüncü oldu.

Yarışmanın ardından Benliahmet Köyü Atlı Spor Kulübünde planlı törenle dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

Kayhan Avcı, gazetecilere, haddinden fazla bahtiyar olduğunu rapor ederek, “Sabah kamyona katmak istedik, binmedi. Ayağından elem aldı üzüldük amma yarışmaya hazırdı, katıldık birincilik nasip oldu, Cenabıhak herkese kader etsin.” dedi.

Birinci olan atın binicisi Serkan Cantepe de yarışmaya arkadan başladığını anlatarak, “Konkur başladığında arkadan geldim parkurda mevcut köprüyü geçtikten sonraları atıma zaman verdim, sair atlar yorulmuştu yakınlarına geldim ve geçtim, yarışmada bir numara geldik çok mutluyum.” diye konuştu.Share: