Kars’ta 2. Karabağ Savaşı’nın ikinci yılında şüheda anıldı

Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, Ermenistan’ın işgali altındaki toprakların kurtarılması amacıyla 27 Ilkgüz 2020’üstelik başlatılan 44 günce 2. Karabağ Savaşı’nın ikinci yılında şehitleri andıklarını belirtti.

Guliyev, kentteki başkonsolosluk binasında düzenlediği basın toplantısında, “Şehitleri Ihtifal Haset” zımnında Azerbaycan’de de etkinliklerin düzenlendiğini söyledi.

Şehitleri rahmetle andıklarını anlatım fail Guliyev, şöyle konuştu:

“Azerbaycan Cumhur Reisi ve Başkomutan İlham Aliyev’in önderliğinde 3 bin martir ve binlerce çorlu Azerbaycan askeri, 32 sene önce yenilmiş benzeri halkı, galip ve galibiyet nail mevki haline getirdi. 1980’lerin sonuna akilane, seçkin ahit topraklarımızda gözü olan Ermeniler, Azerbaycan topraklarını karışma etme hesabına harekete geçti. Hele 1987’den sonradan Azerbaycan’ın Umum Milli Lideri Haydar Aliyev’in Moskova’daki görevinden çekilme etmesinden sonra Ermeniler henüz dahi aktifleşti. Hangi eyvah ki Sovyetler Birliği’nin dahi desteğini alan Ermeniler, Azerbaycan’ın arazisinin yüzdelik 20’sini obstrüksiyon etti. ve Birinci Karabağ Savaşı’nda binlerce martir verdik ve topraklarımızı kaybetmiş olduk.”

Guliyev, kısaca 30 yıl süresince yapılan karşılıklı diplomatik görüşmelerin ambiyans kaldığını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Temmuz 2020’dahi Ermeniler baştan hücuma geçti. Cumhurbaşkanımız İlham Aliyev, bunlara müstelzim dersin verilmesi üzere ordumuza buyruk verdi. 27 Ilkgüz 2020’da 2. Karabağ Savaşı başladı. 44 zaman süren bu cidal Azerbaycan’ın zaferiyle ve topraklarımızın işgalden azat olmasıyla sonuçlandı. Ermeniler gine de sel etmeye, topraklarımıza saldırmaya ve topraklarımıza mayın döşemeye bitmeme ediyor. Savaşın sonucunda ortaya çıkan manzara çokça korkunç ve ürkütücüydü. Zira şehirlerimiz siftinlik olmuştu, kentlerimiz dağıtılmıştı. Ermeniler ‘bizim’ dedikleri Karabağ topraklarını yerle bire bir etmişler ve yaşanmayacak ağıl getirmişlerdi.”

Azerbaycan’ın seçkin devir barış taraftarı olduğunu dile getiren Guliyev, “Eylülün 12 ve 13’ünde baştan Azerbaycan ordusuna yeğin etmeye başladılar ve bunun karşılığını birlikte yeniden almış oldular.” ifadesini kullandı.

??????? Guliyev, “27 Ilkgüz tarihini Aliyev’in kararına esasta yâd günü car ettik. Bu günü hem 2. Karabağ Savaşı’nın başlaması hem dahi eren şehitlerimizi anma haset olarak belirledik. 2 Karabağ Savaşı’nda yaklaşık 3 bin şehit verdik. Bilcümle şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Gazilerimize minnettarlığımızı bildiriyoruz. Topraklarımız o eren şehitlerimizin kanlarıyla yıvışık ve elan değerli olmuştur.” dedi.

Share: