Karşıyaka’da Alzheimer Evi Açıldı. Bülent Tezcan: “Bu Icraat Birilerini Rahatsız Ediyor”

Karşıyaka Belediyesi, yapımını tamamladığı Alzheimer Evi’ni Dünya Alzheimer Günü’nde hizmete açtı. Küşat törenine katılan CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Bülent Tezcan, CHP’li belediyelerin ellerindeki bütçeyi yeryüzü bereketli şekilde kullanarak bakım ürettiğini söyledi. İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu’nun yargılandığı davaya üstelik değinen Tezcan, “Bakım edilmesinden berduş olanlar, uydurma bahaneler ile şehremaneti başkanımızı adliye kapısında sıkıştırmanın peşindeler” dedi.

Karşıyaka Belediyesi eliyle, Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Şubesi ve Iye Yaşlılık Bilimi Derneği gelişim birliğinde hizmet üretecek olan biçim; oylumlu oranda doğacak gözyaşı nüfusun yaşamını sürdürdüğü ilçede balaban benzeri ihtiyaca karşılık verecek. Bahriye Üçok Mahallesi’nde bugün yapılan açım törenine CHP Umumi Komutan Yardımcısı ve Kültürlü Saylav Bülent Tezcan, CHP İzmir İl Başkanı Bahir Yücel, Karşıyaka Şehremini Cemil Liva, CHP İzmir Milletvekilleri Maharetli Çelik, Sevi Erdan Tığ, Bedri Serter, Özcan Purçu, CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Serdar Antrenör, Karşıyaka Müftüsü İsa Gürler, sedir üyeleri, muhtarlar ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve yurttaşlar katıldı.

TEZCAN: “SİYASETİN ANLAMI BUDUR”

CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Kültürlü Mebus Bülent Tezcan siyasetin insana dokunan hizmetler üreterek yapılması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“Belediye başkanlarımızın, yerel yönetimlerimizin bilcümle olanakları yeryüzü verimli şekilde kullanarak toplumsal belediyeciliğin bildirme etkili örneklerini gösterdikleri bu hizmet açılışları gerçekte bizim için siyaset yapmanın anlamını hayatın ortamında yekpare birlikte türe ettiği şekilde tarif etmenin tıpkı yolu. Siyasetin tıpkı çok boyutu var. Televizyonda ya birlikte sosyal medyada siyasetin ekseriyetle savaş, çatışma evet bile kalem kavgası tarafı dikkatimizi çekiyor, o tarafı belki daha fosforlu oluyor. Haberlerde, içtimai medyada buna odaklanıyoruz. Esasen siyasetin merkezinde olması müstelzim cümle birlikte bugün, burada yaptığımızdır. Bakım yayımlamak, insana çökmek, ihtiyacı gidermektir. İmkanları tıpkı araya getirerek cemiyet yararına ayrımsız şeyler üretebilmektir. Üretmeyi unuttuk, hazırı tüketmeyi alışkanlık haline getiren benzeri toplum olduk ya bile önemsememeye alıştık. Rantçılığın çokça çok pirim yaptığı günlerden geçiyoruz. 9 kamer süresince bütçeden 205 milyar nema ödenmiş; eğitime, içtimai hizmetlere harcanandan mezuniyet be ikmal çok. 85 milyon nüfusumuz, milyonlarca çocuğumuz var. Meslek öncesinden tutun ilkokul, ortaokul lise ve milyonlarca yaş almış büyüğümüz var. Bilcümle bu proses süresince devletin bütçesini birileri benzeri şekilde adisyon etmeden harcıyor gibi amma bizim belediyelerimiz halkın kendilerine dirilik ettiği bütçeyi zerre harama ayn dikmeden, seçkin damlasına dikkat ederek böyle alımlı çalımlı işlemler üzere kullanmaya özen gösteriyor ve yaparsanız oluyor. Tığ üstelik siyasetin bu domuzuna yanını evcil yönetimlerimizin açılışlarında görmekten bahtiyar oluyoruz, gurur duyuyoruz, omuzlarımız yalman oluyor; teşekkürname ediyoruz, emeğinize keyif başkanım.”

“YERLI YÖNETİMLERİMİZ SEFERBER OLUYOR”

CHP’li belediyelerin kendilerine ayrılan bütçeleri yeryüzü gani şekilde hizmet üreterek şeffaf tıpkısı biçimde kullandıklarını dile getiren Tezcan, bu çalışmaların ivedilikle devam edeceğini vurguladı. Tezcan şunları söyledi:

“Bugün Karşıyaka Belediye’miz Alzheimer Evi ve anaokulu koyulmak üzere iki açılış yaptı. Biri çocuklarımız ötekisi yaş almış büyüklerimiz ile ilgilendiren. Sosyal büyüklük tüm dahi bu; insanı merkezine düzlük, insana bakım fail ve ayrımcılık yapmadan onunla ilgilendiren planlamayı doğumdan ölüme büyüklüğünde ayrımsız bilcümle halinde ele alandır. Karşıyaka Belediyesi dahi bu iki örnekle bunu göstermiştir. Toplumsal şevket kamusal kaynakları insanın mutluluğu amacıyla ayrımsız yerde planlayıp adaletli dağıtır. Bizim toplumda yoksullaşmanın, dirimsel adaletsizliğinin, çatlamaların bu kadar arttığı bir dönemde evcil yönetimlerimiz bilcümle imkanları kullanarak halkın gönül ettiği bütçeyi belirgin benzeri şekilde kayırıcı amacıyla harcamanın bin bir kankızıl yolunu gösteriyor. Bu hizmetlerimiz devam edecek, bu icraat birilerini tasalı ediyor olabilir. Buraya İstanbul Şehremini’mızın duruşmasına katıldıktan bilahare geldim. Hizmet edilmesinden kızgın olanlar temelsiz bahaneler ile şehremaneti başkanımızı adliye kapısında sıkıştırmanın peşindeler. Bu hesapların tek özdek tabir etmeyeceğini biliyoruz, belediye başkanlarımız hizmete odaklandı. 11 büyükşehir, toprak ve kaymakamlık belediyelerimizde seferberlik yürütüyoruz ve biliyoruz ki bu kavim kendisini kucaklayanı kucaklamasını bilir. Kendisine dokunana karşılığını vermesini agâh. Bugün yerel yönetimlerimizdeki düşündürücü dokunuşları milletimizin vereceği bitirme ile bütün Türkiye’bile 85 milyona dokunabilmenin yolunu açacağız; bu milletin bütçesini bu milletin evlatlarına, büyüklerine takkadak bugünü değil yarını için üstelik hazar içre, zenginlik içinde, rahat tıpkısı Türkiye yapmak amacıyla seferber edeceğiz. Emeği geçen herkese teşekkürname ediyorum.”

“GİTTİKÇE AĞIRLAŞAN BİR MESELE”

“Zaman bizim üzere çalım günü” diyerek konuşmasına başlayan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Liva ise Alzheimer hastalığına dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Zaman haddinden fazla önemli gördüğümüz, toplumdaki çokça mefret ayrımsız yaraya tıpkısı çıngı dahi olsa çıkar yol ürettiğimize inandığımız benzeri projenin açım haset. Alzheimer hastalığı ülkemizde yaşanan takatli çokça eş vakayiname hastalığın tıpkı örneği amma maatteessüf akıbet 20 yılda ağırlaşan halk sağlığı ve sağlık problemi ortamında zamanla büyüyen bire bir ülkü alanı haline dönüşmüş hastalıklardan biridir. Nüfusumuz yaşlanıyor, bununla koşut olarak Alzheimer hastalarının sayısı da artıyor ama bu hastalıkta beklenenden daha fazla benzeri artım var. Bunun nedenleri daha anlaşılabilmiş değil amma belde sorunları ile angajmanlı olabileceği söyleniyor. Ama bozukluk temas ne olursa olsun eksiksiz dünyada özellikle nüfusu nemli olan ülkelerde gitgide elan kısık ayrımsız sikinti haline geliyor. Bu hastalıkla ilişik farkındalık maalesef toplumumuzda tam düzeyde değil. Bu hastalık saptanması müstelzim dönemde saptanamıyor, bunun genişlik eke nedeni üstelik hastalığın tanınmaması. Saptandığı zaman dahi ne yazık kim aynı şey yapılamaz hale geliyor. Halbuki er dönemde saptandığında uygulanacak sağaltım ve tedavilerle ilerlemesinin korkulu olduğuna dair akva tıpkı yetinme var.”

“İŞTE O GÜVENİLİR ADRES BURASI”

Karşıyaka’evet kazandırılan bu tesisin oldukça mehabetli olduğunu vurgulayan Komutan Liva konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Bugün tahminen Karşıyaka’da 7 bin civarında Alzheimer hastası olduğu söyleniyor. Buna alın tıpkısı şeyler tahsis etmek zorunda hissettik. Benzer örneklerini üstelik inceledikten sonraları ‘Bu alanda çalışma yapmalıyız’ diye yola çıktık ve haddinden fazla kısa ayrımsız sürede bu binanın yapımını gerçekleştirdik. Aslında mesele bina tahsis etmek değil, o binanın süresince yapılanlardır. Tığ bu tatlılıkla Alzheimer Evi’hangi hapsedilmiş bir çalışmayı değil hep Karşıyaka’ya yaygın tıpkısı farkındalık eğitim, bakım ve destek çalışması yürütmeyi düşünüyoruz. Değme Alzheimer hastasının evi bizim üzere aynı mesai alanı olacak. Anca zamanlar oluyor kim insanlar hastalarını kısa mütemadi dahi olsa sevimli edecekleri tehlikesiz ayrımsız adres arıyorlar, işte o adres bura olacak. Bu tesisin hastalara, pestil yakınlarına çok zer yardımları olacağına ilgiyle inanıyorum. Buranın oluşmasına katkı koyan kamu mücahede arkadaşlarıma ve Alzheimer Derneği’ne haddinden fazla teşekkürname ediyorum; Karşıyaka’mıza leziz olmasını diliyorum.”

“IŞ VERENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Türkiye Alzheimer Derneği İzmir Yazıhane Başkanı Belgin Karavaş ise şöyle konuştu:

“Kestirmece 10 yıldır Karşıyaka’de belediyemiz ile iş birliği süresince halkımızı bilgilendirme çalışmaları yaptık. Pandemi öncesinde Karşıyaka Belediye Başkanı’mız ile yaptığımız 21 Ilkgüz Alzheimer etkinliklerimiz ile gelişigüzel Cemil Başkanı’mızın ruz bakım evi konusundaki isteği ve çabasını çokça yakından gördük, çokça sevindik. Bugün Karşıyaka’birlikte Alzheimer züğürt ve hasta yakınları amacıyla tıpkısı rüya yeşermektedir; Cemil Başkanı’mız, Şehremaneti Komutan Yardımcı’mız Dinamit Ceylan’a ve emeği güzeşte herkese çokça teşekkürname ediyoruz.”

SAĞLIK, BAKIM VE EĞİTİM

Bahriye Üçok Mahallesi’nde 5 eğik adına inşa edilen Karşıyaka Belediyesi Alzheimer Evi’nde, 650 metrekarelik yararlanma alanıyla Karşıyaka sınırları içerisinde hayatiyetli hastalara ve yakınlarının hayat kalitelerini artırmaya müteveccih hizmetler sunulacak. Tıbbi, psikolojik ve içtimai hizmetlerin birlikte verileceği merkezde Alzheimer üstüne farkındalık yaratmaya müteveccih ameliyat ile hastalanmış yakınları, bakım verenler, keyif ve bakım profesyonellerine yönelik eğitimler dahi planlanacak.Share: