Karşıyaka Belediye Reisi Cemil Tugay’dan “Karşıyaka Stadı” Açıklaması: “İyi Tema Görmüyorum, Yıllardır Karşıyaka’yı Aldatıyorlar”

Karşıyaka Şehremini Cemil Liva, Karşıyaka Kıyı Caddesi’hangi yapımı planlanan stadyum ile ilgili hususi ayrımsız proje hazırlandığını açıkladı. Yıllardır muhtemel stadın sakat mimar tarafından muvafakat belgesi verilmemesi nedeniyle yapımına başlanamadığını belirten Liva, “Büyükşehir Belediyesi’nin tahsisi alacağını söyledik. Ama şu esas kadar muhatap bulamadık. Şu zaman bitirme ağız ağıza bakanlıkta. Bakanlığın stadı yapmasında tek engel namevcut. Bundan Sonra burada ego hüsnüniyet görmüyorum. Yıllardır bence Karşıyaka’yı aldatıyorlar” dedi.

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Sancak, Karşıyaka taraftarının yıllardır beklediği stat üzere katıldığı aynı monitör programında kocaman meşruhat yaptı. Yapımını planladıkları stadın adının “Zübeyde Eş Stadı” olacağını duyuran ve süreçle ilgili hikmet veren Başkan Liva şöyle konuştu:

“Cahillik ve Spor Bakanlığı, statla ilişik tahsisi İzmir Büyükşehir Belediyesi’hangi yapacaktı. Fakat stadın aplikasyon projesinin çizilmediğini, vekillik tarafından avan proje gönderildiğini gördük. Sonradan şunu öğrendik. TOKİ aynı avan proje hazırlıyor, müteahhitlere veriyormuş ve diyormuş kim ‘Kabaca böyle bir fiyat tutar.’ Müteahhitler projeyi alıp daha sonradan devlete tıpkı fiyat veriyorlarmış. Aplikasyon projelerini üstelik yüklenici firmalara yaptırıyorlarmış. Belediyelerin hakeza aynı mesai şekli yok. Burada Sayıştay filhakika sav çıkarır. Bu şurası gösteriyor; tezyinî aynı iş yapılmış, istekle aynı hareket yapılmamış. İşin arz kırıcı tarafı şu, şehremini olduğum günlerde birileri dediler ki ‘Ruhsatsız kendisine bu betonu döktük, ruhsatsız çünkü ruhsat ahzetmek için ümran affına başvurduk, para ödedik.’ Bu fenomen ile birlikte avan projeyi fail mimar orada hak sahibi, ondan bambaşka on paralık kimse yasalı yerine oranın projesini çizemiyor, o hakkından vazgeçmedikçe başka birisine bu projeyi yaptıramazsınız. Olayın kilitlendiği bekçi burası.”

“İYİ NİYET GÖRMÜYORUM”

Cemil Tuğgeneral sözlerini şöyle sürdürdü:

“TOKİ’nin bulduğu mimar beyefendi, Büyükşehir Belediyesi’hangi e-mail yoluyla benzeri öneri göndermiş. 2021 yılı Mabeyin ayında 8 milyon liralık bire bir bedel istemiş. Bu resmi bilgelik. Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise, ‘Biz projeyi akıllıca fiyata hatta ücretsiz yaptırabiliriz. Neden 8 milyon teklik verelim?’ diyor. Haklılar. ‘Mimar muvafakat belgesi versin, tahsisimizi alalım, bu süreci ilerletelim’ dediler. Ben da bunu pek çok ortamda dile getirerek, direkt kuvve göndererek, resmi yazılar yazarak bu şekilde mimarın muvafakat belgesini beklediğimizi söyledim. Ondan bilahare Büyükşehir Belediyesi’nin tahsisi alacağını söyledik. Ama şu ana kadar muhatap bulamadık. Hiçbir şekilde yanıt vermeyen bire bir bakanlık gördük. İnsanlar çıkıyor halen ‘Geçmişte CHP’li belediyeler engel oldu, onlar yüzünden bu stat durdu’ kabil 8 yıl önceyi anlatıyorlar bize. Bugünden bahsedelim. Şu dakika izin tamamen bakanlıkta, bakanlığın stadı yapmasında şu zaman tek engel bulunmayan. Tıpkısı bariyer varmış kabilinden anlatılmasına lüzumlu namevcut. Daha Çok burada ego sağistem görmüyorum. Yıllardır bence Karşıyaka’yı hakeza aldatıyorlar. 2014 seçimlerinde alel tez ‘Biz burada stadyum yapacağız’ diyerek yıktıktan sonradan cazibe projesini hazırlamadan insanların anlaşılan oylarını almaya çalıştılar. Sonraki süreçte üstelik maalesef bizim bozuk şehremaneti başkanlarımız ferdî tavırlarıyla orada stadyum yapımına alın çıktıkları için onların eline malzeme verdi. O malzemeyi doya doya kullandılar. Şu anda hiçbir uray onlara bariyer olmuyor. Ne duruşma kaldı, ne itiraz fail şehremaneti kaldı. Buyurun yapın, elinizi kolunuzu markajcı namevcut ki. ‘Paramız yok yapamıyoruz’ dediler buna bile utanmak duyduk, amma bu mimarın muvafakatını susmak nedir?”

14 BİN KAPASİTELİ OLACAK

Stadyum projesiyle ilişik dahi hikmet veren Komutan Tugay, 3 sekilik yapılabildiğini belirterek şunları söyledi:

“Gâh odaklar insanların kafasını sormak amacıyla müzahrefat uyduruyorlar ve güvensizlik yaratmaya çalışıyorlar. Stadyum 3 bin şahsiyet değil. 14 bin civarında benzeri peyrev kapasitesi olacak. Izleyici kapasitesinde eksilme bulunmayan. Burada kaçırılmamasını dilediğim bir öz var. Avrupa Çoluk Çocuk U-18 Basketbol Şampiyonası İzmir’bile yapıldı. İki sahada oynandı. Biri Bornova, biri da Karşıyaka Mustafa Eksiksizlik Atatürk Spor Salonu’nda. Herhangi Bir pik geldiyseniz, mağaza emniyetsiz doluydu, binlerce kayırıcı dışarıda kaldı. Keder olan öz şu; 2005 yılından beri ilk defa 17 sene sonradan ayrımsız uluslararası organizasyonu İzmir’e verdiler. Avrupa’de final oynamış ayrımsız basket takımına topluluk kente ilk kez böyle tıpkısı kodifikasyon verdiler. Bu büyüklüğünde haksızlığa düçar bire bir kaymakamlık. Karşıyaka bugün Süper Yığın’dahi oynayan bir nice takımdan elan çok taraftarı ve destekçisi olan bir kulüp. Hepimiz biliyoruz bunu. Yüce 50 bin yabanlık statlarda abes tribünlere, cansız donmuş maçlar oynatıyorlar. Bu şekilde mi bu ülkede sporu kalkındıracağız? Bu sene Alsancak’ta takım inşallah haddinden fazla güzelce maçlar çıkaracak, taraftarlarımız orada düzlük algı. 3. Tabur, 3. Klasman olalı görmediği tıpkı heyecanı ve desteği bu yıl görecek. İnsanlar engellemeye çalışsalar birlikte başaramayacak. Karşıyaka’nın içindeki o spor ruhunu namevcut edemezler. İnsanlar doğdukları anda sporun içine doğuyorlar. Minicik füru ‘Kaf Kabir Kaf’ diye niteleyerek bağırarak maçtan önce sokaklarda geziyor, bunlar bütün var olacak bulunmayan edemeyecekler. Karşıyaka’ya hakkını verin, bariyer olmayın.”

Share: