Karınca yuvasını inceleyici vukuf insanlarından yepyeni tespit! Süt üretiyorlarmış

Rockfeller Üniversitesi’nden olgun insanları, karıncaların kolonideki gayrı bireyleri mugaddi benzen bir bir likit salgıladığını gözlemledi. Nature adlı hakemli ilmî dergide 30 Kasım’da yayımlanan bulgular, “sütün” pupa evresinde salgılandığı belirtildi. Dirim Bilimci Orli Snir ve ekibi keşfi, içtimai izolasyonun Ooceraea biroi türü karıncaları pekâlâ etkilediğini araştırırken yaptı.

SIVININ İZİNİ SÜRDÜLER

Uzmanlar izole karınca pupalarını gözlemlerken, düşünce uçlarında nakit damlacıkların belirdiğini ayırt etti. Bu hazır para biriktiğinde pupaların boğulduğu, çıkarıldığında hayatta kaldığı görüldü. Sıvının birikmesi antrparantez pupayı öldüren mantarların oluşmasına defa açtı. Araştırı ekibi bunun peşi sıra pupalara gökçe besin boyası enjekte ederek sıvının izini sürdü.

ÖNEMLİ GÖSTERIŞ OYNUYOR OLABİLİR

Yetişkin karıncaların salgılandıkça sıvıyı tükettiği ve larvalarını da pupalara taşıyarak “sütü” içmelerini sağladığı keşfedildi. Uzmanlar, larvaların hayatta kesilmek ve adam olmak üzere bu sıvıya bağımlı olduğunu söyledi.

Araştırı sonucunda en iri 5 karınca alt familyasına ilişkin türlerde göt “sütü” tayin edildi. Uzmanlar bu yüzden sıvının, karıncaların içtimai yapısının evriminde lüks oynayabileceğini düşünüyor.

Share: