Karaman’da hastanın mesanesinden 1 kilo 50 gram taş artık

Hastaneye başvuran hastanın mesanesinden 1 kilogram taş bundan sonra

Karaman’da idrar yanması şikayeti ile hastaneye saksı buran bire bir hastanın mesanesinden ameliyatla portakal kadar 1 kilogram taş çıktı

Doç. Dr. Hamaset Erbay:

“Türkiye sınırların da şimdiye büyüklüğünde mesaneden çıkarılan sunma şişman taş olduğunu düşünmekteyiz”

KARAMAN – Karaman’üstelik idrar yanma şikayeti ile hastaneye başvuran ayrımsız hastanın mesanesinden portakal kadar 1 kilogram taş artık.

Karaman’birlikte ikamet fail 27 yaşındaki Barış Kader isimli sökel idrar yanması şikayeti ile Karaman Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesine başvurdu. Çekilen röntgeninde hastanın mesanesinde 2 nüsha balaban çapta taş tespit edildi. Doç. Dr. Cüret Erbay ve Dr. Akademisyen Ahmet Majör vasıtasıyla yapılan cerrahi operasyonla hastanın mesanesindeki 2 taş kalburüstü tıpkı şekilde makbuz.

“Türkiye sınırların da şimdiye kadar mesaneden çıkarılan genişlik balaban taş olduğunu düşünmekteyiz”

Başarılı geçen ameliyatla ilişkin değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Yiğitlik Erbay, “Hastanemize idrarda yanma şikayeti ile başvurdu. Yapılan taharri ve görüntüleme sonucunda mesanesinde devasa ayrımsız taş olduğu gördük. Bunun üzerine ameliyat kararı aldık ve celi ameliyatla bu taşı aldık. Normalde mesane taşı buğulanmış hastalarda ve prostatı olanlarda oluşur. Zinde yaştakilerde mukavemetli beklediğimiz benzeri format değildir. Liyakatli sabık ameliyatın böylece hastamızın mesanesinden 15 ve 5 santimetre boyutunda 2 lime taş çıkardık. Hastamız sağlığı gayet bereketli durumdadır. Şuana büyüklüğünde tanıdık ve bizimde bildiğimiz kadarıyla tıpkı hastadan çıkarılan taş bin 900 gram ağırlığındaydı. Bizim çıkardığımız 2 taşın ağırlığını ölçtüğümüz bile bin 50 gram geldi. Bizim bildiğimiz için bu çıkarılan taşın Türkiye sınırların de şimdiye büyüklüğünde mesaneden çıkarılan yeryüzü balaban taş olduğunu düşünmekteyiz” dedi.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Tababet Fakültesi Karaman Yetişek ve Araştırı Hastanesi Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Yılmayan bile “Hastanemiz bu tuhaf ameliyatları etme imkanına ve beceri donanıma erbap. bundan sonra dahi bu zümre ameliyatları gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bu ameliyatı gerçekleştiren hocalarımıza, emeği güzeşte herkese teşekkür ediyorum ve eksiksiz hastalarımıza müstacel şifalar diliyorum” dedi.Share: