Karadeniz’den zelzele bölgesine yardımlar sürüyor

Trabzon, Rize, Kalabalık, Artvin, Giresun, Bayburt ve Gümüşhane’de vatandaşlar, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremlerin ardından başlatılan müzaheret kampanyalarına dördüncü günde da destek vermeye bitmeme etti.

Trabzon’da, Valilik koordinasyonunda Hamamizade İhsan As Hars Merkezi’nde oluşturulan Sarsıntı Yardımları Toplama ve Koordinasyon Merkezi ve Beşirli Çok Amaçlı Spor Kompleksi’ne ulaştırılan malzemeler, görevliler ve gönüllülerce bölümleme edildi.

Görevlilerden bazıları, “Trabzon’dan sevgilerimizle” ve “İnşallah aynı an ilk mebzul olmanız dileğiyle” yazdıkları notları, müzaheret kolilerine yerleştirilen montların ceplerine koydu.

Toplama noktalarından kamyonlara yüklenip Yalıncak Mahallesi’ndeki Büyüklük Malzeme Ofisi’ne nakledilen yardımlar, burada tırlara aktarılarak depremden etkilenen illere atıf edildi.

PTT Trabzon Mıntıka Müdürlüğünce 270 çadırla birlikte 3 bin 618 barınma malzemesinin yüklendiği 6 tır birlikte Malatya’ya gönderildi.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası da 30 tır ihtiyaç malzemesini depremzedelere ulaştırılmak üzere bölgeye sevk etti.

Türk Kızılay Trabzon Yazıhane Başkanlığınca 200 gönüllü birer tır akarsu ve ekmeği depremzedelere ulaştırdı.

Rize

Rize’da bile vatandaşlar yardım noktalarına malzemelerini getirmeye devam etti.

Gıdadan yakacağa, kıyafetten suya büyüklüğünde çeşitli malzemelerin yüklendiği 97 kamyon ile 117 tır, zelzele bölgesine akilane yola imdi. Rize Belediyesi ekipleri, 60 bin savuşturmak ve 12 bin sandviçi depremzedelere dağıtılmak için bölgeye götürdü.

Halk Yetişek Merkezi Müdürlüğü bünyesindeki kurslarda hazırlanan kışlık kıyafetler dahi depremden etkilenen illere atıf edilecek.

Kalabalık

Orduluların, yardım kampanyasına destekleri sürüyor.

Kentte vatandaşların müzaheret cem merkezlere ulaştırdığı malzemeler paketlendi ve depremzedelere ulaştırılmak için tırlara aktarıldı.

Büyükşehir Belediyesince üç kıvrak abdesthane, elektrik üreteci, hilti, kazma ve kürek kabil türlü açar gereç de depremden etkilenen illere gönderildi.

Büyükşehir Belediyesi ayrıca, zelzele bölgelerinden gelerek akrabalarının evlerine ve otellere yerleşenlerin ihtiyaçlarının karşılanacağını bildirdi.

Hatay’dan esbak ailesiyle Cıvıl Cıvıl’ya gelen Pelin Antrenör, arkalama çalışmalarına destek verdi.

Çalıştırıcı, edisyon ayrımsız proses yaşandığını belirterek, “Allah hakeza acıları bir henüz kimseye yaşatmasın. Rabb’im herkesin yardımcısı olsun. Dirimlik gelmez yardıma koştuk. İnşallah elimizden geldiğince yardım edeceğiz. Hatay’daki dostlarımızın durumları amiyane baskı. Onların yanında olmaya çalışıyorum.” dedi.

Kalabalık El Eğitimi Merkezi’nde bile battaniyenin birlikte kışlık çul hazırlanıyor.

Artvin

Artvin’den yer sarsıntısı bölgesine 4 günde 60 tır arkalama gönderildi.

Üç noktadaki cem merkezlerine getirilen yardım malzemeleri, burada gönüllülerce ayrıştırılıp paketlenerek tırlara yüklendi.

Arhavi, Şavşat ve Ardanuç ilçelerindeki gâh köylerden vatandaşlar odun yükledikleri kamyonları hareket bölgesine gönderdi.

Bayburt

Bayburt’tan 6 tır ve 69 kamyon müzaheret malzemesi bölgeye gönderme edildi.

Yardım çokluk merkezinde gönüllü müteharrik 63 yaşındaki Muharrem Uzamak, “Deprem bölgesindeki insanlara arkalama üzere buradayız. Oradaki herkese Tanrı arkalama etsin, işleri çok yumruk. Tığ üstelik burada elimizden geldiğince tıpkı şeyler yapmaya çalışıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Köyde toplanan yardımları kamyonetle merkeze getiren Uğurgeldi köyü muhtarı Cuma Atamer ise tam köylerde vatandaşların ilişki olduğunu, depremin yaralarını koparmak için savaşım ettiğini vurguladı.

Giresun

Giresunlular dahi depremzedelere yardımlarını sürdürüyor.

İl Afiyet Müdürü Muhammet Bulut, 3 tır acil merhem ve tıbbi malzemeyi Diyarbakır ve Kahramanmaraş’a gönderdiklerini bildirdi.

Gümüşhane

Gümüşhane’dahi hayırseverler yardımlarına bugün birlikte bitmeme etti.

Il koordinasyonunda toplanan kışlık giysi, ekmek, akarsu ve besin hamile 40 kamyon bölgeye atıf edildi.

Share: