Karadeniz’de balıkçılar aktarılma sayıyor

Karadenizli balıkçılar, av yasağının kalkmasına eyyam kaldığında hazırlıklarını tamamlıyor. Akçakoca Balıkçı Barınağı Kooperatif Başkanı Mustafa Karakaş, “Gözlemlediğimiz kadarıyla palamutta yeryüzü bereketli sezon olacağını düşünüyoruz” dedi.

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde balıkçılar denize ferahlamak amacıyla 1 Eylül’ü bekliyor. Balıkçıların birlik hazırlıklarını yaptığını belirten Akçakoca Balıkçı Barınağı Kooperatif Başkanı Mustafa Karakaş, “Balıkçılarımız ağlarını ve teknelerini hazırladılar. Şu anda limanımızda yüzdelik doksan oranında hazırız, aynı haftamız kaldı. Kazasız belasız bir sezon diliyoruz. Galeyan nazik denizde balık var. Bu yıl ongunluk söz konusu, ağlarımızda ve teknelerimizde en siktirici detaya da ilgi etmeye başladık. Sezon içinde gravite seyretmek istemiyoruz” dedi.

“Palamut sezonu olacak”

Palamutun yeryüzü bol sezonu olacağını belirten Karakaş, “Gözlemlediğimiz kadarıyla palamutta genişlik dolgunca sezon olacağını düşünüyoruz. Lüfer, istavrit bereketli miktarda ve gündemde olan balıklarımız bunlar. Çekicilik şartlarına bakacak olursak artağan av olacak şekilde hava durumu var. Çok sert fırtınalar olmadığı sürece seçme dönem bereketli balık çıkacaktır. Bu bile devir içerisinde tezgahlara ve tüketiciye da yansıyacak. Şu anda fiyatlara baktığımızda haddinden fazla yüksek değil. İri palamut 40 teklik, az buçuk bağan palamutlar 15 liradan satılıyor. Mezgit ve barbun balığında çoğalma var. Feyezan var, halkımız huzursuz balık kayıt diye niteleyerek düşünüyoruz” diye konuştu. – DÜZCEShare: