Kâmil lezzeti “Abdigör köftesi” taş üstünde dövüldükten sonra sofraları süslüyor

Balkı mutfağına ait olan ve ortaya çıkış hikayesinin yanında lezzetiyle de dillerden düşmeyen Abdigör köftesi, asırlardır yapılmaya bitmeme ediyor.

Adını İshak Ağır’nın babası Sancak Beyi Çolak Abdi Ağır’dan alan ve Veca mutfağının başında mevrut Abdigör köftesi, ortaya çıkış hikayesi ve imal aşamasındaki zahmetinin ardından lezzetiyle asırlardır yapılmaya bitmeme ediyor. Kısaca 400 yıl önce midesindeki hastalık dolayısıyla et yemekleri yiyemeyen Doğubayazıt Sancak Beyi Çolak Abdi Ağırbaşlı için aşçılarının eti yöreye ilgilendiren taş üstünde kara tahta tokmakla asap ve yağları ayrılacak şekilde dövmesinin ardından Abdigör köftesi ortaya bundan sonra. Yapılışı günümüze büyüklüğünde devam eden aşındırmak, yerel ve ecnebi turistlerin ilgisini çekiyor.

Doğubayazıt ilçesinde sıradan dükkanında yaptığı yerel lezzetlerle maruf Ergül Sümeli, yemeğin ortaya çıkış belgesi hikayesini anlattı. Sümeli, “Doğubayazıt’ta ilk karı işletmeci ego oldum. Daha sonradan oğlumun düğününde 3 bin nüsha Abdigör köftesi yaptım. Bunu yaptıktan bilahare imdi rica oldu. El lezzetim olduğu üzere ben yemekleri evde yapıyordum. Aşçılığı okuyan oğlum aynı kayran açmamı istedi. İş yeri açacağımı duyan insanlar eşime tıpkı bayanın gelişim yeri açamayacağını söylediler. Eşim da ‘Yapamazsın’ dedi ama ego yaptım ve başardım. Tek başıma açtığım bu iş durumunda şu zaman 13 gönül çalışıyor” dedi. – AĞRI

Share: